A tým | Mattoni NBL - 25.03.2007

NH Ostrava NH OstravaDomácí
71
97

Oba týmy měly před tímto zápasem slušnou motivaci. My jsme určitě chtěli odčinit porážku z 11.kola, jedinou prohru, kterou zatím na kontě máme. Domácí by rádi zase pomstili finálovou porážku z Českého poháru z minulého víkendu. Úroveň naší hry se však za předchozích 22 kol zvýšila a tentokrát nás Ostrava na hruškách nenachytala.
Domácí doplatili na užší kádr a na úbytek sil na konci zápasu. Více než 25 minut strávila na palubovce celá základní pětka domácích ve složení: Mitchel, Prášil, Mužík, Pospíšil, Ides, přičemž na ostatní hráče týmu zbylo jen bez 8 vteřin 50 minut. V našem družstvu byly minuty rozděleny pravidelněji. Více než 25 minut strávili na palubovce tři hráči. Nejvíce 31 minut Rančík, „druhé“ místo obsadil Mack a 27 minut odehrál Sokolovský. Z naší sestavy nakonec do utkání zasáhli všichni hráči a všichni kromě Nikkily si připsali nějaký ten bod.
V utkání se nám dařilo střelecky. „Mysleli jsme, že jim po prvním poločase nepůjde střelba a to se nestalo,“ řekl před poslední čtvrtinou Zbyněk Pospíšil. Větší rozdíl byl ve dvoubodové střelbě, kdy jsme my i Ostrava vystřelili stejný počet střel, ale nám padlo do koše o 9 pokusů více. Velikost konečného účtu ještě umocňovalo 12 trojek, které jsme za utkání proměnili. Při úspěšnosti 50% jsme o trochu předstihli domácí, kteří z 15 pokusů dali 7 trojek. Domácí se nám mohli rovnat jen v doskocích. V této činnosti byla Ostrava dokonce lepší o šest, a to jak v obranných, tak v útočných doskocích. Vysoká byla jejich efektivita v útočném doskakování. Ve čtyřech případech dopíchli domácí nepovedou střelbu přímo do koše. Svěřenci trenéra Róna však oproti nám hodně ztráceli míč. Nakonec to byl dvojnásobný počet ztrát. Za zmínku stojí také 17 našich asistencí, kdy nejkolektivnějším hráčem s největším počtem finálních přihrávek byl Monty Mack, po zásluze vyhlášený nejlepším hráčem utkání. Kromě toho dal 20 bodů s velice slušnou úspěšností. Dvacet bodů za necelých dvacet minut nastřílel také Pavel Beneš. Tím vyrovnal svůj střelecký rekord z březnového zápasu proti Pardubicím. I tentokrát mu body přinášely hlavně trojky. Ze šesti pokusů se mýlil jen jednou. Pozornost si také zaslouží, z jaké vzdálenosti Pavel střílel. Při jednom z pokusů ho od koše dělilo nejméně 8 metrů.
První čtvrtinu jsme sice bodově načali my, ale dalších 9 bodů si připsali domácí, kteří se prosazovali zpod koše, křídla i delší vzdálenosti. Zato nám se nedařilo ani po útočném doskoku, ani z dvoubodové čí tříbodové střelby. Stříleli jsme z nelehkých pozic a neměli jsme štěstí. Ani Ostrava neměla při střelbě na růžích ustláno, ale možná znalost domácího prostředí jim pomohla k získání brzkého sedmibodového náskoku. Kromě nepovedené střelby jsme si na své konto připsali 2 ztráty míče. V polovině první části hry jsme po smeči Englického vyrovnali, když jsme před tímto košem a předchozí Montyho trojkou využili ztracených míčů domácích. Ostrava ovšem ještě vycenila zuby a do konce první čtvrtiny si vypracovala pětibodový náskok. Úspěšnost střelby domácích byla v první čtvrtině nad 70%, naše pod padesáti a to byl jedna z příčin naší průběžné ztráty.
Na začátku druhého období neubránili domácí pravý roh, kde stál Washington a trojkou snížil. Odpověď Ostravy však byla nekompromisní. Mužík nikým neohrožován proměnil svůj střelecký pokus také z perimetru. Když dal Prášil ještě jednu trojku, vedla Ostrava o šest bodů. Dál jsme svého soupeře už nepustili. Přesnější střelbou jsme ubrali z náskoku domácích 4 body. Po dlouhé době jsme se dostali do vedení v polovině druhé čtvrtiny, to po trojce Beneše z velké vzdálenosti. Trenér Katzurin si chvilku před tímto košem vzal oddechový čas, ve kterém změnil svým hráčům styl obrany na zónu 3-2 a to se nakonec ukázalo jako rozhodující pro další vývoj zápasu. I když trenér Rón při time outu radil svým svěřencům, aby se nebáli chodit do vniku a pak buď jít jeden na jednoho nebo vyhozením na volné spoluhráče na perimetru. To však jeho hráči nezvládli a naopak se dopustili několika chyb. Za stavu 30:39 v náš prospěch si volal trenér Rón své hráče opět k sobě. „Oni tu mají dvojtaktové cvičení,“ reagoval na dobrý únik Beneše v rychlém protiútoku a pokračoval: „je mi jedno jestli dá Votroubek trojku dva metry za čárou, ale tohle ne!!“. Po jasně sehnané druhé čtvrtině jsme se dostali do devítibodového náskoku. „Ke konci prvního poločasu jsme byli hodně zbrklí v některých situacích a dělali jsme zbytečné chyby. Místo toho, abychom se přes to přenesli, polevili jsme v obraně,“ řekl o poločasové přestávce domácí Stehlík.
Na začátku třetí čtvrtiny jsme se dostali po lehkých koších do dvanáctibodového náskoku, ale domácí nás po dvou rychlých trojkách a dvou šestkách rychle vrátili z oblak na zem. Náskok se ztenčil na čtyři body a hrozilo akutní nebezpečí, že se zápas začne vyvíjet jiným směrem, než bychom chtěli. Po koších Macka a Votroubka se náš náskok zase dostal na osm bodů a po chvíli ještě o bod výš. Pak si ale Mitchel našel svou parketu, dal trojku a po 40 vteřinách přidal druhou Prášil. To už nenechalo našeho trenéra klidným. Při time outu byl hodně rozčílený a upozorňoval právě na poslední dva exekutory. „Zastavte střelbu z rohu!“ nabádal své hráče. Ti si vzali slova k srdci do minuty jsme vedli opět o 10 bodů. Oddechový čas si pochopitelně vzal František Rón. „My dojedeme na 5 bodů a za 40 vteřin je to zpátky,“ řekl svým hráčům na přivítanou a pokračoval: „Protože jsme teď nic nezahráli, neměli jsme ani střelecké pozice,“ obrátil se k rozehrávači Mitchelovi. Ten se však v posledních okamžicích čtvrtiny nevyvaroval chyby v rozehrávce a za záchrannou brzdu musel zatáhnout Dostál. Utíkajícího Beneše stáhnul rukou a rozhodčí faul posoudili jako nesportovní chybu. Po dvou šestkách jsme měli na poslední útok 5 vteřin. V poslední možné chvíli vystřelil Beny trojku a dal. Poslední tři minuty prohráli domácí 13:0.
Poslední čtvrtina už nemohla nic na našem dalším vítězstvím změnil, navíc hned z prvního útoku dal Křemen trojku. V poslední desetiminutovce se Ostrava dotáhla nejblíže na 15 bodů, ale od 33.minuty už jen paběrkovala. Naši hráči pak v posledním útoku bohužel nedokázali nahrát míč tak, abychom mohli zaokrouhlit počet našich vstřelených bodů na sto.
Body: Mitchel 17, Prášil 15, Pospíšil 12, Ides 10, Mužík 8, Dostál 6, Stehlík 3 - Beneš 20, Mack 20, Rančík 19, Votroubek 10, Washington 10, Sokolovský 5, Křemen 5, Englický 4, Savanovič 2, Mirkovič 2; střelba 3b.: 15/7:24/12; střelba2b.: 38/16:38/25; TH: 24/18:16/11; doskoky: 31:25; chyby: 18:21; 5 chyb: 37. Prášil; čtvrtiny: 20:15, 12:26, 23:30, 16:26; nejlepší hráč: Monty Mack