A tým | Mattoni NBL - 05.04.2007

101
BK Ústí n.Labem BK Ústí n.Labem Hosté
49

Podle soupisky a velikosti autobusu, kterým hosté přijeli, bylo vidět, že nejsou kompletní. Do zápasu nemohl za hosty nastoupit zraněný nejlepší střelec Argrett a ani další hráči jako Holešovský či Šverma nebyli zdravotně zcela fit. Na naší straně chyběl nemocný Votroubek, kterého letos už podruhé dohonil nějaký bacil a na lavičce v civilu posedával s naraženým stehnem Monty Mack.
Utkání se vyvíjelo přesně tak, jak hostující trenér Šedivý nechtěl. V úvodu jsme donutili hosty k mnoha míčovým ztrátám, po kterých jsme vyráželi do rychlých protiútoků zakončených smečovanými koši. Vůbec počet ztracených míčů byl výrazně v náš prospěch. Hosté chybovali třicetkrát (to je skoro každou minutu a čtvrt jedna ztráta), my jsme o míč přišli jen devětkrát. Velký rozdíl byl také v četnosti a úspěšnosti střelby. Dokázali jsem vystřelil o patnáct střel více než Ústí, přičemž ve dvoubodové střelbě jsme byli lepší skoro o 25%. Nejpilnějším střelcem za dva body byl Rančík, který za 19 minut vystřelil 11x a proměnil 9 pokusů. Z perimetru byl lídrem Pavel Beneš, který ze sedmi pokusů úspěšně zakončil pětkrát. Oba dva hráči si shodně připsali 21 bodů a byli tak nejlepšími střelci utkání. Rado ke svým bodům přidal 11 doskoků, tedy double-double. Když k tomu přidáme po pěti asistencích, pěti získaných míčích a pěti získaných faulech, dostaneme valorizační koeficient 44 (v letošním ročníku Mattoni NBL má více jen Chán, Mulligan a Henry). Kromě toho, že byl Rado více než jeden a půl krát lepší než celý tým soupeře, vytvořil si také letošní rekord.
U hostů byl nejlepším střelcem Tomanec. Dal 13 bodů, vybojoval na doskoku 12 míčů, tím si „vydělal“ double-double a se 14 valorizačními body byl jediným „dvojciferným“ hráčem svého týmu. Více než deset bodů dal ještě veterán Feštr a třetím nejlepší střelcem Ústí byl 17-letý Slunéčko, který dokonce listinu střelců Ústí po první čtvrtině vedl.
Také v nymburském dresu nastoupili oba nejmladší hráči soupisky. Pro Láďu Horáka to byl už 34.zápas, pro Matěje Sýkoru to bylo teprve 4.prvoligové utkání. Ve třech předchozích vyšel bodově naprázdno, tentokrát se mohl radovat hned dvakrát. Nejprve se prosadil individuálně z bezprostřední blízkosti koše, podruhé ho našel nezištnou přihrávkou Pavel Beneš.
Ještě jedna zajímavost. Hostující tým střílel pouze čtyři trestné hody. Dvakrát jsme faulovali při úspěšné střelbě hostů a Slunéčko házel dvě šestky díky našemu pátému faulu. Ve druhé a třetí čtvrtině neházelo Ústí z čáry trestných hodů ani jednou!
Utkání začal po dvou nepovedených střelách (Sokolovský a Holešovský) trojkou Washington a pak si dvakrát zasmečoval Sokolovský. Vedli jsme 7:0 a utkání jsme pověsili jednoznačnou nálepku. Hosté měli už ve třetí minutě čtyři ztracené míče. Rozdíl ve skóre se pak v dalších čtyřech minutách pohyboval v rozmezí 8-10 bodů. Po krátké šňůře devíti bodů jsme se dostali do sedmnáctibodového vedení, které pak vydrželo až do konce čtvrtiny. V průběhu první čtvrtiny jsme nechali po nevydařených střelách pouze pět míčů soupeři, protože jsme získali 5 útočných doskoků. Zato Ústí nemělo pod našim košem téměř žádnou šanci. Pouze jeden útočný doskok proti našim šesti obranným nám pomáhal k rychlému růstu rozdílu ve skóre. Druhá čtvrtina byla zpočátku vyrovnaná. Hosté stáhli dvakrát na 14 bodů, ale už v 15.minutě prohrávali o 21 bodů. Tomanec trojkou a smečí sice vrátil rozdíl do druhé desítky, ale netrvalo dlouho a náš náskok se ještě o pár bodíků zvětšil. Stejně jako v první čtvrtině, ani ve druhé jsme nedovolili hostům dát více než 15 bodů.
Po poločase jsme začali opět velice dobře na obou stranách hřiště. Vytaženou obranou jsme komplikovali ústeckou rozehrávku a bodové zvýraznění na sebe nedalo dlouho čekat. Už ve 23.minutě jsme překročili kopu nastřílených bodů a rozdíl se natáhl na dvacet devět. To nám však nestačilo a ve 29.minutě jsme po jednom trestném hodu Washingtona vedli 79:41. Za první tři a půl minuty poslední desetiminutovky padl jediný koš. Dal ho Beneš a ten samý hráč v polovině 34.minuty trojkou zvyšoval naše vedení na 41 bodů. Hosté se poprvé prosadili za stavu 88:43, když Tomanec dopíchl Kovandovu neúspěšnou trojku. V této části zápasu se dalo už jen spekulovat, zda se povede našemu týmu dát stovku. V několika předešlých zápasech se naše bodové konto zastavilo na baťovských 99. Tentokrát to však vyšlo. Pavel Beneš patnáct vteřin před koncem trojkou o bod překročil 100. Radost z toho měla celá lavička, smál se i trenér Katzurin.
Body: Beneš 21, Rančík 21, Sokolovský 16, Washington 14, Nikkila 7, Mirkovič 5, Englický 4, Křemen 4, Sýkora 4, Horák 3, Savanovič 2 - Tomanec 13, Feštr 11, Eisner 9, Slunéčko 9, Šverma 3, Holešovský 2, Koranda 2; střelba 3b.: 19/7:21/6; střelba 2b.: 52/33:35/14; TH: 22/14:4/3; doskoky: 36:30; chyby: 17:20; čtvrtiny: 31:14, 20:14, 28:15, 28:6; nejlepší hráč: Beneš Pavel