A tým | Mattoni NBL - 09.05.2007

NH Ostrava NH OstravaDomácí
82
70

Jakoby pozdní příjezd fanoušků, kteří kufrovali s autobusem v Ostravě, předznamenal smolný průběh prvního zápasu čtvrtfinále play-off. Domácí vstoupili do utkání plně koncentrovaní a také plní odhodlání nás porazit. Jejich lavička žila a s přibývajícím časem byly projevy radosti emotivnější. Naše střídačka naopak jen potvrzovala trápení na palubovce. Marnost boje proti zónové obraně, kterou Ostrava hrála po celý zápas, umocňovala žalostná střelba. Nedařilo se dlouhým, a protože i střelba z perimetru byla hluboce pod naším průměrem, nemohli jsme domácím konkurovat v útoku. Další rozdíl byl patrný na doskoku. Celkem bylo po naší horší střelbě k dispozici 38 míčů, my jsme doskočili v útoku pouze osm. Velice často byl pod košem Ostravy hrozen rukou, po kterých poskakoval míč, ale k naší smůle se pravidelně odrážel do držení domácích. V útoku byl nejaktivnější Rado Rančík, avšak často k němu přistupovali dva hráči a přes ně se nedařilo propašovat míč do koše. Také 13 ztracených míčů bylo hodně, protože Ostrava ztratila míč pouze osmkrát. „Dnes jsme v zápase nedělali chyby,“ připomněl po zápase Jarda Prášil.
Zápas byl veden hodně na tělo. Ve druhé čtvrtině to odnesl Nikkilä, jemuž od středečního večera zdobí levé obočí dva stehy a také Mirkovič strávil část čtvrté čtvrtiny s vatovým tampónem v nosní dírce. Do hry nepustila bolavá záda Savanoviče a s maskou chránící zlomený nos musel nastoupit Washington. I když náš lazaret byl větší než domácí, nebyla to příčina naší porážky. Ta se narodila již v první desetiminutovce, kterou jsme prohráli o 8 bodů. Ostrava nabyla přesvědčení, že se s námi dá hrát a plně toho využila ve svůj prospěch.
Do základní sestavy nastoupil překvapivě na Martina Idese Miloš Mirkovič. Hmotnostní převaha byla patrná a především v obraně vytvářel Ostravák z Krmelína svým tělem neproniknutelný val. Bohužel naše střelba byla v první čtvrtině hodně nepřesná. Na konci prvního období jsme měli úspěšnost střelby 13/4 a to i díky dvěma přesným zásahům Macka a Washingtona v poslední minutě. Velký podíl na úspěšnosti střelby měly trojkové pokusy. Z pěti jsme nedali ani jednu, což je proti zóně nepříjemné zjištění. Domácí se po úvodním oťukáváni dostali třemi koši v řadě do vedení 9:3, zrovna v době, kdy se měnila čtvrtá na pátou minutu. Trestnými hody Beneše a dvojkou Macka z pole jsme se po dvou minutách přiblížili na rozdíl dvou bodů. Přihnal se Pospíšil, zamířil z perimetru a nadělil nám druhou trojku zápasu. Do konce první čtvrtiny jsme ztráceli osm bodů i po tom, co se pár vteřin před klaksonem trefil Washington.
Druhá čtvrtina byla za naší strany nejpovedenější. Promarnili jsme sice také pět trojkových pokusů, ale protože jsme jich házeli sedm, přibylo nám 6 bodů za 2 trojky. Ve střelbě za dva body jsme byli dokonce stoprocentně úspěšní. Byl to hlavně Washington, který vzal odpovědnost na svoje bedra. V polovině 14.minuty jsme prohrávali o 7 bodů (19:26) , ale to se náš muž s maskou dvakrát probíjel obranou. Oba útoky dokončil a byl při tom ještě faulován. Proto na naše konto přibyly dva body za trestné hody. Světlou chvilku dokončil po Washingtonově zisku míče Rančík. Končila 16.minuta a měli jsme k dobru jeden bodík (26:27). Domácí sice košem s faulem překlopili vedení na svou stranu, ale trojka Votroubka nás znovu posunula před domácí. Rychlý protiútok Washingtona znamenal dokonce tříbodové vedení. Do konce poločasu chyběly tři minuty. Za tu dobu stačili domácí vyrovnat, přesto však jsme si dokázali, že je možné pomýšlet v Ostravě na předpokládaný úspěch.
Na začátku druhého poločasu se prosadil Šiko, ovšem v zápětí kontroval Dwash z perimetru a když přidal z rychlého protiútoku další dva body, vedli jsme 41:38. Byla to poslední světlá chvilka třetí čtvrtiny. Domácí zabrali a úsek mezi 22. a 28.minutou vyhráli 19:4!! Čtyřikrát úspěšně doskočili v útoku a všechny tyto zisky proměnili ve dva body, Ides dokonce ve tři, protože byl při dopichování faulován a šestku proměnil. V tomto úseku proměnila Ostrava kromě jediného trojkového pokusu Mitchela všechny střelecké pokusy. Na naší straně bylo 9 spálených možností, dvě z toho přišly po útočném doskoku a také dva ztracené míče. Na úplném konci čtvrtiny dal Sokolovský trojku a zařídil tím snížení náskoku na jednociferný rozdíl (59:50).
V poslední čtvrtině domácí tvrz odolávala našemu zoufalému a bezzubému náporu. První koš dal Ides, protože díky alternativnímu držení míče začínali poslední čtvrtinu domácí. V následující protiútoku ztratil Rančík míč na vrcholu trojkového oblouku, a protože po Mitchelovi hrábnul zezadu, rozhodčí odpískali nesportovní faul. Mitchel však ani jednu šestku nedal a ubránili jsme i následující útok. Škoda, že nás tento moment nenakopl dopředu. Ve 31. a 32.minutě nedalo ani jedno družstvo koš, až na konci třiatřicáté se trefil Mitchel a zvýšil vedení na 63:50. Ani po time outu se nám nepodařilo náskok zlikvidovat. Čtyři minuty před koncem dal Sokolovský trojku, stáhl tím náskok na 10 bodů. O minutu později přidal Mack ještě dvoubodový koš, ale domácí svou šanci na nečekaný úspěch nepustili. Obětavým výkonem, který kontrastoval s naším trápením, si udržovali zhruba desetibodový náskok, který v závěru vystupňovali až na 17 bodů. Nám se podařilo snížit až v době, kdy domácí slavili a v podstatě už nehráli.
Co se dá dělat. Prohráli jsme první bitvu, válka však pokračuje o tomto víkendu a teprve potom bude jasné, kdo skončí a kdo bude pokračovat dál.
body: Pospíšil 18, Mitchel 18, Prášil 16, Ides 12, Šiko 9, Mužík 7, Stehlík 2 - Washington 20, Sokolovský 13, Rančík 12, Mack 8, Beneš 7, Votroubek 6, Nikkila 2, Mirkovič 2; střelba 3b.: 16/6:25/6; střelba 2b.: 48/22:42/23; TH: 26/20:11/6; doskoky: 40:32; fauly: 21:24; 5 faulů: 38. Rančík; nejlepší hráč: Pospíšil; čtvrtiny: 20:12, 16:24, 23:14, 23:20