A tým | Český pohár - 18.03.2007

NH Ostrava NH OstravaDomácí
63
81

Finálové utkání proti Ostravě bylo kromě první čtvrtiny bodově vyrovnané. Na rozdíl od semifinále jsme šli do zápasu dobře koncentrovaní a vybudovaný náskok z úvodu jsme dokázali udržet až do desáté minuty. V průběhu druhé čtvrtiny jsme vedení ještě navýšili, ale po poločase jsme museli odolávat trojkovému tlaku Ostravy. Její hráči stáhli náskok na 7 bodů, ovšem více jsme jim nedovolili a to ani v poslední čtvrtině.
Stejně jako včera jsme byli i v tomto zápase lépe střílejícím družstvem. Největší rozdíl byl ve střelbě za dva body, propastný rozdíl ve střelbě z perimetru Ostravané stáhli ve třetí čtvrtině. Jejich úspěšnost v prvních dvaceti minutách byla totiž hubených 8%, když proměnili pouze jednu trojku z tuctu střeleckých pokusů. Ve druhém poločase na tom byli podstatně lépe (14/8). Naši hráči se do střelby z perimetru tolik nenutili a vyslali na koš Ostravy pouze 16 projektilů. Nejlepším exekutorem byl Mack, který z pěti pokusů minul jen jednou. Většinou to bylo po jeho typickém uvolnění. Pozoruhodně přesně střílela obě družstva z čáry trestných hodů. Pouze tři zmařené šestky z 36 pokusů dává úspěšnost větší než 90%! Ani jedno družstvo se nedopouštělo ztrát míče. Faktem je, že jsme se nepouštěli tak často do obávané celoplošné obrany, a tak nejčastěji hráči ztráceli míče po krocích nebo díky ubráněnému limitu 24 vteřin na postupný útok.
I když měla obě družstva stejný výškový průměr 199 cm, byli jsme tentokrát na doskoku lepší o 8 získaných míčů. Rozdíl vznikl při obranných doskocích, útočné byly vyrovnané. Útočných doskoků bylo poměrně hodně, devět na každé straně, ale kýžený efekt nepřinášely. Jen málokdy se povedlo využít druhou nebo třetí střelu ke zvýšení bodového konta.

Jak šly minuty zápasu

0:27 2:0 Goran Savanovič dvěma šestkami otvírá skóre. První útok Ostravy zastavil blokem Nikkilä
1:16 2:2 Ostrava proměňuje svou čtvrtou střelu ve dva body
2:27 6:2 Darius Washington (Dwash) využívá rychlý protiútok po Rančíkově obranném doskoku
3:57 8:2 trenér Rón si bere oddechový čas a burcuje hráče, aby nepřecházeli střelecké pozice. „Když to máte v desáté vteřině na ruce, střílejte, lepší pozici už nemusí přijít,“ nabádá hráče kouč Ostravy
4:21 8:2 družstvo Ostravy opravdu lepší střeleckou pozici nenašlo a přišlo po 24 vteřinách postupného útoku o míč
4:38 11:2 Rado Rančík proměnil trestný hod za faul při střelbě a rozdíl se už blížil desítce
5:10 11:7 Goran Savanovič si během 13 vteřin udělal 2.faul a odchází střídat
5:10 11:7 také Jaroslav Prášil byl při střelbě faulován a připsal si tři body za koš s faulem
5:26 13:7 nádherná přihrávka za obránce od Rančíka našla Standu Votroubka
6:52 15:7 Dwash obral Idese o míč a po bravurní individuální akci zvýšil náskok na 8 bodů
7:13 17:7 poprvé jsme se dostali do dvouciferného vedení – bohužel zatím jen na krátko
8:06 17:11 Ostrava také po koši Mitchela rozsvítila na ukazateli skóre druhou číslici u počtu svých vstřelených bodů
8:42 19:11 Rančíkovu další přihrávku zužitkoval efektně Pavel Englický, smeč měla opravdu razanci
10:00 22:13 končí první čtvrtina. Zatím jsme potvrzovali roli favorita. Výbornou obranou a rotací hráčů jsme drželi soupeře pod tlakem. Petr Bohačík: „Je jedno jestli Nymburk hraje osobku nebo zónu.“ Ostrava zklamala především ve střelbě z perimetru 9/0.
10:54 25:15 po trojce Montyho opět vedeme o deset bodů
13:02 29:15 trenér Rón si bere další time out. Chce po svých hráčích, aby více vnikali do vymezeného území a po případném zdvojení vyhazovali na volné střelce na perimetru
14:37 31:17 Monty Mack dává svůj 12.bod
15:06 34:19 Ladislav Sokolovský zůstal na perimetru úplně sám a Sokol ví, co v takovém případě udělat
15:16 34:19 trenér Rón až příliš nahlas kritizoval výroky rozhodčích a Zdeněk Šedivý ho trestá technickou chybou
16:35 39:21 po trestném hodu Nikkily zvyšujeme na 18 bodový rozdíl – největší v prvním poločase
17:50 39:32 rozčílený trenér Katzurin si bere oddechový čas a hodně razantně kritizuje Nikkilu za spálené šoupáky, nelíbí se mu stupidní fauly a také s výkonem Dwashe není spokojen
18:29 41:28 Jarda Prášil protrhl střeleckou smůlu a dal první trojku Ostravy v zápase (12.pokus)
19:04 41:28 v prvním možném přerušení po Prášilově trojce si bere Muli druhý oddechový čas. Muli je stejně rozčílený. Tentokrát se stal hromosvodem Pavel Englický, který na výtky jen reagoval „OK“. Jakub Bažant okomentoval takto: „To byl koncert izraelské filharmonie s izraelským dirigentem.“
20:00 43:30 končí první poločas. Po první čtvrtině se hra trochu vyrovnala, svoje vedení jsme navýšili jen o 4 body, přesto máme zápas pevně v rukou. Michal Křemen: „Myslím, že jsme první poločas zahráli dobře. Škoda posledních tří minut, kdy jsme trochu polevili. Musíme hrát pořád naplno!“ Martin Ides: „Zatím jsme hráli se zbytečným ostychem, přecházeli jsme střelecké pozice. Musíme každé zdvojení využít k vyhození ven na volné střelce.“
20:50 43:33 Prášil dává druhou trojku a startuje období dalekonosných střel svého týmu
21:53 45:36 Prášil opět v akci. Tentokrát stáhnul Rančíka při střeleckém pokusu za ruku a tím jednak Rada hodně rozčílil a také si vykoledoval nesportovní faul. Díky tomu jsme navýšili náskok o 5 bodů (dvě šestky a trojka)
22:56 50:42 rychlé přihrávky přes bednu uvolnily na perimetru Prášila a ten se opět nemýlil. Byla to už 4 trojka Ostravy za 3 minuty 3.čtvrtiny
24:22 52:45 za tři body se trefuje také Mitchel. Ostrava se tím přiblížila na nejmenší rozdíl druhého poločasu
27:01 58:48 Monty svým jedenadvacátým bodem dává našemu vedení opět dvoucifernou podobu
29:04 62:50 opět Monty – teď už je to jeho 25.bod
30:00 62:50 končí třetí čtvrtina, kterou Ostrava o bod vyhrála a to především díky střelbě trojek. Mezi našimi hráči je nejlepším střelcem Monty Mack, který z pole nedal ze 13 pokusů tři koše. Vratislav Šístek: „Ostrava nás překvapila. Už to vypadalo, že je po prvním poločase lehce přejedeme, ale oni se chytli z perimetru.“
30:31 62:53 také Jarda Prášil posunul svou osobní bodovou statistiku do třetí desítky. Jen chvíli zůstal na perimetru sám….
31:34 68:56 konečně se za tři body trefil také Dwash, který využil ke skórování dobré clony
33:14 68:60 pro 5 osobních chyb končí Martin Ides
35:32 71:60 Dwash nedává trojku a končí tím dalekonosné ostřelování košů na obou stranách hřiště. Za dvě minuty, ze 6-ti pokusů (po třech našich a třech Ostravy), padla trojka jen Mackovi
35:39 71:60 time out trenéra Róna, ve kterém hlavně vyzývá své hráče k útočnému doskoku
37:59 77:63 Mužík dává poslední trojku zápasu a následuje hned oddechový čas. Při něm posílá trenér Rón na palubovku zálohy Krestu a Maděru a šetří síly pro úterní zápas v Poděbradech proti Sadské
39:37 81:63 Pavel Beneš s úsměvem proměňuje trestný hod a dává poslední bod letošního Českého poháru
40:00 81:63 finále končí, pohár se vrací do Nymburka

Body: Mack 28, Rančík 13, Sokolovský 12, Washington 11, Nikkila 5, Englický 4, Savanovič 4, Beneš 2, Votroubek 2 - Prášil 21, Mužík 15, Mitchel 14, Pospíšil 6, Ides 4, Dostál 2, Šiko 1; střelba 3b.: 16/6:28/9; střelba 2b.: 36/20:31/13; TH: 25/23:11/10; doskoky: 31:23; chyby: 17:23; 5 chyb: 34. Ides Martin; TCH: 16. trenér Ostravy; čtvrtiny: 22:13, 21:17, 19:20, 19:13; nejlepší hráč: Monty Mack