A tým | Mattoni NBL - 12.10.2005

81
BK Děčín BK Děčín Hosté
70

Děčín nepřijel do Nymburka v roli obětního beránka a od počátku zápasu diktoval tempo zápasu. Výborná obrana kontrastovala s naší nepřesnou střelbou. Snažili jsme se za každou cenu zakončovat, přičemž pozice, které jsme volili, nedávaly velkou šanci na úspěch. Děčínská zónová obrana byla pro náš křečovitý způsob hry tvrdým oříškem. Pokud jsme se dostali pod koš, nedařilo se nám zakončovat ani po úspěšném útočném doskoku. Nebylo divu, že úspěšnost střelby byla pod třiceti procenty. Nemohli jsme se opřít ani o střelbu z dlouhé vzdálenosti. Naše první trojka padla až po čtrnácti planých pokusech ve 31.minutě zápasu! Na naší lavičce nebyla dobrá nálada, hráči byli poněkud zaražení. Trenér Ježdík se snažil mícháním sestavy tým vyburcovat, ale snaha byla marná. To na druhé straně byla atmosféra na střídačce o hodně lepší. Bylo vidět, že hosté mají z nečekaného vývoje zápasu velkou radost. Dobrou náladu podporovala poměrně přesná střelba ze všech vzdáleností, i v poločase se střelba za dva body pohybovala kolem 66% a střelba za tři body byla těsně pod 50%.

Ve druhém poločase jsme začali hrát kolektivněji, vytáhli jsme agresivní obranu až za půlící čáru a začali jsme nutit soupeře k chybám. Na naší straně strhl spoluhráče svým výkonem Adam Hess, který v rozhodujících okamžicích zápasu chladnokrevně proměňoval jednu šestku za druhou. Ve třetí čtvrtině se z devíti pokusů nemýlil ani jednou! Během této části hry přidal ještě tři doskoky a dva koše ze hry. Byl jednoznačně nejvýraznější osobností třetí čtvrtiny a v závěrečném hodnocení se trenéři shodli, že Adam byl nejlepším hráčem celého zápasu. Jeho rating (užitečnost) +50 je velice vysoké číslo (střelba za 2 body – 8/9, za 3 body – 2/4, 12 doskoků, 1 blok, 2 asistence, 1 získaný míč, žádný ztracený, 9 získaných faulů a 3 osobní chyby). Pro zajímavost, vyšší rating nebyl ani při jeho bodovém rekordu vloni proti Ústí, kdy nastřílel 55 bodů.

V úvodu zápasu se dlouho nic nedělo, stavu 9:9 se diváci dočkali až v polovině první čtvrtiny. Za tohoto stavu se hosté nadechli a během 1,5 minuty nastříleli 8 bodů, když dokázali využít dvou našich ztracených míčů a své přesné střelby. Nám se pak podařilo po střídání šesti body náskok hostů téměř zlikvidovat. Smazat se ho nepodařilo. Naopak v posledních dvou minutách jsme žádné body nepřidali (snažili jsme se šestkrát) a Severočeši další osmibodovou šňůrou podtrhli nepříliš dobrý vstup do zápasu. K očekávanému obratu po dvouminutové přestávce nedošlo. Hosté pokračovali ve své hře a my jsme cestu do děčínského koše stále jen hledali. Ve 14.minutě vedl Děčín už o 15 bodů. I když se nám podařilo dát dva koše za sebou, dokázal soupeř vždy kontrovat. Půl minuty před koncem prvního poločasu se Adamovi povedlo po útočném doskoku dostat míč do koše a protože byl při tom faulován, přidal ještě bod z čáry trestného hodu. Upravil tak výsledek poločasu na 34:46.

Po návratu ze šaten jsme zlepšili obranu, ale dopustili jsme se dvou ztrát míče. Toho soupeř využil a vrátil svůj náskok na 15 bodů. Od té chvíle to ale šlo s Děčínem s kopce. Hess, Sokolovský a Chán dali tři koše za sebou a započalo postupné sbližování bodových stavů obou družstev. Čas od času se povedlo Děčínu nějaký ten koš dát, ale trend byl jednoznačný. Ožila naše lavička i diváci a pozitivní energie se vlévala i do hráčů na palubovce. Byl to především Hess, který se tlačil do koše a vynucoval si nedovolené zákroky, které trestal z čáry trestných hodů. Ve 29.minutě se Rančíkovi povedlo stav zápasu vyrovnat. Ještě chvíli se mohli hosté radovat z průběžného vedení, maximálně to však byly dva body. V poslední čtvrtině jsme se po Hessově trojce konečně ujali vedení, které už jsme potom neztratili. Dvanáctibodovou šňůrou (Hess 7 a Votroubek 5) jsme se dostali výrazně před Děčín a jeho hráči rezignovali. Bičvič sice přidal jednu trojku (tomu se dnes dařilo - 4/5 z perimetru), ale pak Hess svou druhou trojkou z nebasketbalové pozice v časové tísni odpověděl stejnou mincí. Náš náskok dostoupal až na 15 bodů (v čase 37:18), hosté pak ještě Šušákem a Jiráněm upravili na konečných 81:70.

Body: Hess 32, Rančík 10, Chán 10, Michel N. 7, Whitfield 6, Votroubek 6, Sokolovský 4, Beneš 3, Englický 2, Mandič 1 - Bičvič 18, Houška 13, Sanders 12, Panáček 9, Gamma 6, Balík 4, Soukup 4, Jiráň 2, Šušák 2; střelba 3b.: 19/4:24/7; střelba 2b.: 46/23:36/20; TH:31/23:21/9; doskoky: 36:31; fauly: 22:26; 5 chyb: 38. Sokolovský - 35. Balík; rozhodčí:Lukeš V., Karásek, Hartig; čtvrtiny 15:25, 19:21, 22:12, 25:12