A tým | Mattoni NBL - 26.11.2005

101
USK Praha . USK Praha . Hosté
71

Ani USK nezastavilo vítězné tažení našich basketbalistů českou nejvyšší soutěží.

V prvním poločase jsme předváděli velice soustředěnou hru v útoku i obraně. Vzhledem k tomu, že motorem rozehrávky je v USK nestárnoucí Vašek Hrubý, nedostal od našich obránců ani chvíli klidu. Jako stín se s ním pohyboval nejdříve Sokolovský a poté další hráči. Přestože byl tak těsně bráněn, za půl hodiny, které strávil na palubovce ztratil míč pouze dvakrát, ale dal však pouze dvě trojky. Tentokrát začal v základní sestavě Michel a při jeho obraně to neměl pivot Krátký nikterak jednoduché. Michel se tlačil ke koši a pivot USK si musel pomáhal nedovolenými zákroky. Brzy po začátku měl Krátký na kontě tři fauly (v čase 3:15) a musel ho nahradit Mikeš. Druhý kvalitní pivot USK T.Hrubý byl v civilu pouze na střídačce. Také na naší straně chyběl podkošový hráč, a to Pooki (Einikis), kterého trenéři šetřili kvůli namoženým svalům na zadní straně stehen. Na lavičce chyběli také tři mladí Hubálek, Hanzlík a Horák, kteří byli na zápase s B-týmem v Nové Pace (a pomohli k senzačnímu obratu z mínus 17 po prvním poločase na plus 11 na konci). V prvním poločase míč rychle putoval mezi rukama našich hráčů a nebylo proto překvapením, že často zůstával koncový hráč v pozici osamělého střelce. Většina dvoubodových košů padla z bezprostřední blízkosti. Za tři body se činil hlavně Adam Hess, který dal tři trojky, přičemž ani jednou neminul. Především z jeho poslední trojky, kterou zvyšoval na 48:20, čišela dobrá pohoda. Po pěti vteřinách od obranného doskoku dostal od Maurice Whitfielda přihrávku a téměř bez zastavení zvedl na perimetru míč a bezpečně pokus proměnil. Všichni trenéři na lavičce jen s úsměvem zakroutili hlavou.

Neuplynula ani minuta a na ukazateli svítilo 5:0. První body hostů dal na konci druhé minuty Alič. Ale půl minuty na to jsme díky Michelovi a Rančíkovi vedli o sedm bodů. Za další minutu se po trestném hodu Rančíka vyšplhal rozdíl téměř k desítce, ale střídající Mikeš nás trojkou trochu přibrzdil. Potom ti, co byli na hřišti, desetibodovou šňůrou nastartovali nový nápor. Do konce čtvrtiny narostl náskok na 17 bodů, přičemž jsme dokázali USK ubránit na pouhých šestnácti bodech za čtvrtinu. Ještě lepší obranu jsme sehráli v další části hry. Hosté jen o jeden bod přelezli desítku vstřelených bodů. Ani jeden koš, kromě dvou trestných hodů, nepadl ze vzdálenosti menši než 6 a čtvrt metru (tedy za dva body). Pomohly k tomu také tři bloky našich hráčů (Votroubek, Rančík a Chán). Nám se dařilo střelecky a skóre na naší straně utěšeně narůstalo, až se na konci poločasu zastavilo na poměru 58:27. Pohledem na statistiku zápasu se dalo zjistit, že na straně USK nebyl žádný střelec, který by se dostal na dvouciferné číslo vstřelených bodů. Jejich nejlepší střelec Alič paběrkoval na pěti bodech a třetí nejlepší střelec V.Hrubý byl dobře bráněn. Na naší straně měl nejvíce bodů Hess (13) a Mandič (10). Podstatný příspěvek přidal také Michel (9).

Poločasová přestávka však zasáhla do našeho výkonu více, než se možná čekalo. Naši hráči se přestali tak perfektně soustředit na hru jako v prvním poločase a navíc soupeř přešel na zónovou obranu. „Pokud soupeř přejde na zónu, vyžaduje to po útočících hráčích daleko přesnější plnění úkolů při kombinaci,“ vysvětlil asistent trenéra Augustin, jak se pokles soustředění promítl do naší útočné fáze. Nedařilo se nám tolik narušit obranu přihrávkami do vymezeného území a tím pádem se snížila četnost střelby za dva body. Také jsme několikrát ztratili míč chybnou přihrávkou nebo nepochopením adresáta. Také na druhé straně hřiště se soupeři o trochu lépe dýchalo a přeci jen se někteří hráči chytli. Třeba Alič dal ve třetí čtvrtině 11 bodů a v poslední přidal dalších šest. S dvaadvaceti body se stal nejlepším střelcem utkání. Nicméně naše volnější hra měla za následek pouze vyrovnání počtu vstřelených bodů na obou stranách a z našeho třicetibodového náskok vlastně téměř nic neubylo. Nejvíce se USK přiblížilo na 21 bodů šest minut před koncem utkání. Nám se podařilo splnit předzápasový cíl, že USK nedá více než 75 bodů.

Na začátku třetí čtvrtiny se obě družstva střídala ve střelbě pravidelně a rozdíl ve skóre byl buď 29 nebo 31 bodů. Jen Sokolovský narušil rytmus a trojkou vytáhl náš náskok na 34 bodů. To bylo naše nejvyšší vedení v zápase. Za chvíli se vše vrátilo do vyjetých kolejí. Trenér Ježdík pokračoval v zapojování všech schopných hráčů do hry, ale ať byla na palubovce jakákoliv sestava, nedošlo k viditelné změně kvality. V poslední čtvrtině se sice hostům podařilo snížit rozdíl na 21 bodů, ale jak se skóre hostů přibližovalo k pětasedmdesátce, naši hráči zpozorněli, přidali v obraně a opět vytáhli rozdíl na konečných třicet bodů.

Body: Hess 18, Michel 18, Mandič 16, Rančík 13, Sokolovský 8, Savanovič 7, Beneš 6, Chán 6, Votroubek 6, Whitfield 3 - Alič 22, Krátký 10, Pastyřík 8, Hrubý 7, Mikeš 6, Kotas 6, Rerko 4, Tóth T. 4, Přibyl 2, Zachrla 2; střelba 3b.: 20/11 : 26/9; střelba 2b.: 41/25 : 31/14; TH:24/18 : 30/16; doskoky: 40:28; chyby: 24:21; 5 chyb: 40. Pastyřík; čtvrtiny: 33:16, 25:11, 20:22, 23:22, nejlepší hráč: Michel