A tým | Mattoni NBL - 10.12.2005

BK Synthesia Pardubice BK Synthesia PardubiceDomácí
69
106

Také poslední utkání první poloviny základní části jsme zvládli a připsali jsme si kromě vítězství také po sedmé více než stobodový příděl soupeři.

Nymburské áčko proti béčku, tak se často říkalo zápasu mezi námi a Pardubicemi, v jejichž dresu hrají Novotný, Mujagič, Špička a Trnka. Posledně jmenovaný však do zápasu nezasáhl a nebyl ani v hale. Prohrál totiž zápas s nemocí.

Utkání mělo podobný průběh jako dvě předcházející. Vynikající úvod do zápasu a ve vysokém tempu sehraná první polovina. „Vyrukovali jsme na Pardubice s vynikající tvrdou obranou a dostali jsme je pod tlak,“ naznačil hlavní rozdíl asistent Forejt. Především ve druhé čtvrtině, kterou jsme vyhráli o 21 bodů (15:36), se rodil základ našeho výrazného vítězství. Ve druhém poločase dokázali hrát domácí vyrovnanější partii, přičemž třetí čtvrtina skončila dokonce smírně. Nebylo to způsobeno ani tím, že bychom polevili v obraně, Pardubice totiž nedaly ani v jednou hracím období více než dvacet bodů, ale nižší účinností v útoku. „Ve druhém poločase jsme ztratili koncentraci, hráli jsme špatně. Nás však čeká velké množství těžkých zápasů, a proto dostali příležitost všichni hráči. Vzhledem k atmosféře v hledišti si diváci zasloužili, abychom celý zápas odehráli naplno,“ mrzelo trochu Michala Ježdíka. „Věřím, že se hráči pouze šetřili před dalším náročným programem,“ mírnil Forejt.

Největší rozdíl mezi oběma družstvy byl v úspěšnosti střelby. Ve dvoubodové střelbě se Pardubice ani nedostaly přes 50% a tříbodovou jsme měli my dokonce dvakrát účinnější. „Často jsme dokázali soupeře vykolejit z cest do jejich střeleckých pozic, ti pak stříleli nepřipravení a tím pádem méně úspěšně,“ vysvětlil Karel Forejt. Další statistický údaj indikující poměr sil je počet ztrát. Také v této kolonce jsme měli lepší číslo než soupeř. S jedenadvaceti ztrátami se dá jen velice těžko odehrát lepší utkání. Nejvíce jich na konto Pardubic přibylo ve druhé čtvrtině. „Po vynucených ztrátách míče Pardubic jsme se dostávali do přečíslení obrany domácích a mohli jsme tak dával snadné koše,“ potvrdil Karel Forejt.

Ovšem s agresivní obranou se přeci jen zvyšuje pravděpodobnost kontaktu se soupeřem, které tři páry očí v šedo-oranžových kostýmech (rozhodčí) nemohou přehlédnout. Proto také na našem kontě bylo 26 osobních chyb. Pardubice měly jen 15 nedovolených zákroků. „Soupeř si byl také vědom, že kádr jeho hráčů není tak široký, proto hospodařil s osobními chybami lépe,“ našel druhý aspekt nepoměru Forejt.

Jak jsme na úvod uvedli, chyběl domácím Trnka, v našem družstvu se již objevil po nemoci Rado Rančík. „Snažili jsme se jej zapojit na kratší časové úseky, abychom ho neutavili hned v prvním zápase,“ potvrdil asistent Forejt připravenost Radoslava. „Herně bude Rado v Istanbulu v pořádku, určité problémy by se mohly ukázat v kondici. Tomu se však Rado málokdy poddá,“ dodal ještě Forejt především s ohledem na veledůležitý zápas v Istanbulu. S dobrého herního projevu celého týmu ještě vyčuhoval výkon Ládi Sokolovského, který se kromě trojkové střelby pyšnil dobrou úspěšností za dva body, dále pěti doskoky a podstatné bylo, že ani jednou neztratil míč a naopak třikrát jej získal. Nejpečlivějším střelcem byl Standa Votroubek, který šest střel rozložil rovnoměrně na dvojky a trojky, přičemž neminul ani jeden pokus. Tentokrát se z dálky neprosadil Adam Hess. Na něho však byly Pardubice dobře připraveny. Nejdříve se s ním pohyboval Sigi (Novotný) a velkou část zápasu také Stria. I přesto si Adam dokázal připsat deset bodů. Na straně hostů odehrál v dobrém stylu rozehrávač Marek, který dal 12 bodů a díky němuž Pardubice zareagovaly na náš precizní nástup do zápasu. Střelecky se prosadil David Špička především v závěru.

Utkání ve Městě perníku jsme začali velice dobře. První útok a Michel hned za tři body, další útok opět Michel za dva a pak Einikis zpod koše – 8:0 za 75 vteřin. Pak ale Whitfield nedal šoupák a po obranném doskoku Sigiho trestal Marek první trojkou. Neuplynulo ani 15 vteřin a po chybě v rozehrávce dal Marek druhou trojku (6:8). Sice jsme pak zase odskočili na sedm bodů, ale ještě ani tento nástup nebyl definitivní. Pardubice snížily osmým bodem Marka a v šesté minutě Jelínkovým košem na 10:13. Pak přišly chvíle Gorana Savanoviče, kterému jeho spoluhráči (jmenovitě Michel a Sokolovský) opatřili míč, když jej před tím sebrali Jelínkovi. Dva rychlé protiútoky znamenaly naše vedení 10:19 a time out domácího trenéra Petra. I přes oddechový čas jsme šňůru natáhli na 10:0. Domácím se podařilo z našeho třináctibodového náskoku polovinu (jednu trojku dal Mujagič), ale poslední slovo měl Savanovič, který trojkou stanovil náš desetibodový náskok. Druhou čtvrtinu rozjel Novotný, který třemi trestnými hody za faul na perimetru snížil na 21:28. Chán dal dvojku, ale Sigi opět ze šestek snížil (23:30). Potom dal Beneš trojku, Stria dvojku, Votroubek trojku, Mandič dvojku a Stria dvě šestky (27:38). Po našich dvou koších dal v polovině 15.minuty Jelínek zpod koše dvojku a to byly poslední dva body, které Pardubice daly ze hry. My jsme si udělali druhou šňůru, tentokrát 9:0 (29:52) a přišel oddechový čas domácích. Náš nápor se však nepodařilo zabrzdit a do konce poločasu se náskok dostal až do čtvrté desítky (33:64).

Vstup do druhého poločasu se nám opět povedl, Pardubice už ztrácely ve 23.minutě bez mála čtyřicet bodů (35:73). Pak jsme malinko polevili a domácí do poloviny 27.minuty ubrali z našeho náskoku sedm bodů. Stejným bodovým rozdílem také skončila třetí čtvrtina. První dva zápisy poslední části hry patřily Synthesii, jejich ztráta se dostala pod třicet, ale pouze na chvíli. Po deseti vteřinách Mandič, těsně před tím než se vyfauloval, vrátil rozdíl na třicet. Votroubek, Sokolovský a Einikis zařídili do poloviny 35.minuty zvýšení náskoku na 37 bodů (55:92) a stejný náskok jsme měli i přes dvě trojky soupeře o dvě minuty později. Do konce utkání chybělo 4,5 minuty a nám do stovky 2 body. O ty se postaral Einikis, po něm Hess a Votroubek pečetili na 61:104 na začátku 38.minuty. To bylo naše nejvyšší vedení v zápase. V posledních třech minutách se prosadil třikrát Špíca, jednou Sigi a postarali se tak o mírnou korekci prohry svého týmu.

Body: Špička 18, Novotný 13, Marek 12, Mujagič 10, Jelínek 8, Stria 5, Majerík 2, Bartheldi 1, - Sokolovský 18, Votroubek 15, Mandič 13, Einikis 12, Hess 10, Michel 9, Savanovič 9, Whitfield 7, Rančík 6, Beneš 5, Chán 2; střelba 3b.: 25/5 : 22/9; střelba 2b.: 35/15 : 50/34;TH: 30/24 : 13/11; doskoky: 28:30; chyby: 15:26; 5 chyb: 32. Mandič; čtvrtiny: 18:28, 15:36, 19:19, 17:23, nejlepší hráč: Ladislav Sokolovský