A tým | Mattoni NBL - 07.12.2005

111
NH Ostrava NH Ostrava Hosté
65

V předehrávce 11.kola Mattoni NBL jsme deklasovali další moravské družstvo NH Ostrava.

Jen čtyři body jsme potřebovali dát, abychom vyrovnali letošní rekordní rozdíl v konečném výsledku, který činí 50 bodů (v zápase proti Sadské 12.11.05). Stejně tak jako v pondělím zápase se nedalo dnes našim hráčům nic vytknout. Všichni hráli s plným nasazením a dokonce přidali pár parádiček pro hrstku věrných fanoušků. V hledišti se totiž krčila asi nejslabší letošní návštěva. Střízlivým okem to bylo tak 350 možná 355 lidí a to včetně hráčů, realizačních týmů i pořadatelského aparátu. Atmosféru však nymburští Fans vytvořili stejnou, jako když je plný dům. Co viděli?

Především naši naprostou dominanci pod oběma koši. Připsali jsme si 18 útočných a 16 obranných doskoků, Ostravané docílili celkem o 13 doskoků méně. Hostům se povedlo pár útočných doskoků, když se dostali před bránícího hráče. K boji pod košem patří také bloky. Čepice jsme nasadili soupeři ve čtyřech případech, další 3 bloky byly posouzeny jako technický koš. Ve dvou případech by se o rozhodnutí dalo diskutovat. Nicméně ani těchto 6 bodů nebylo hostům nic platných.

Dále viděli takový počet ztracených míčů Ostravy, který by hravě vystačil na dva zápasy (28 ztrát!!! ). Díky našemu zdvojování rozehrávajících hráčů si tito nevěděli rady. Také pár vypíchnutých míčů plynule přešlo v náš rychlý protiútok. Mnozí hostující hráči se nedokázali vyrovnat s těsnou obranou našich chlapců a uchylovali se k unfair faulům. Kupříkladu Prášil 36 vteřin před koncem prvního poločasu se na půlce ohnal po Adamu Hessovi, a tak náš křídelník ucítil ruku na bradě.

Pozornost na sebe přilákaly také nezištné přihrávky do vyložených pozic. Plný počet bodů za uměleckou i technickou hodnotu by získal náš 106.bod. Beneš nahodil míč nad obroučku a jako Batman se z pravé strany přiřítil Hess a nekompromisně zatloukl míč skrz obroučku. Mávající šály fanoušků a ručníky hráčů dávaly najevo, že se takový koš líbil.

Hosté oslabení o dva klíčové hráče Pospíšila s Dostálem a po dlouhé cestě autobusem (hosté přijeli půl hodiny před plánovaným zahájením), nekladli našemu družstvu prakticky žádný odpor. Je zřídka si našli cestu k bezprostřednímu ohrožení koše. Většinou to přicházelo po nějakém našem zaváhání, ve hře jeden na jednoho se Ostravané vůbec neprosadili. A pokud byl náš obránce překonán, zaskočil jeho parťák na hřišti a hosté nedokázali k na chvíli osamocenému hráči propašovat míč.

Do zápasu jsme nastoupili oproti zápasu s A Plus s jedinou změnou. Místo Chána přišel na plac Einikis, ostatní spoluhráči (Hess, Whitfield, Sokolovský a Michel) zůstali stejní. Hned první náš útok přenesl dvoubodovou odměnu Michelovi a Whitfieldovo obrání o míč Prášila zase zhodnotil Sokolovský. Ještě v první minutě si to Prášil vynahradil, ale pak jsme zase přidali dva koše my. Od stavu 10:4 jsme se chvíli nemohli trefit a soupeř se dotáhl na koš (10:8). Neuplynuly ani čtyři minuty a náš náskok byl dvouciferný. Ten se udržel až do konce první čtvrtiny. Ze statistiky se dalo vytáhnout, že se úspěšně střílelo pouze z krátké vzdálenosti (my 80%, OVA 70%) Dvouciferné vedení zajistilo 8 (z osmi) proměněných trestných hodů. K největšímu trháku jsme nasadili ve druhé čtvrtině. Třikrát jsme se trefili z perimetru, úspěšnost z kratší vzdálenosti se téměř nezměnila. Severomoravané měli účinnost v této části zápasu pouze 30%.

Ve třetí čtvrtině se Ostravané přeci jen nadechli a hru alespoň trochu vyrovnali. Byl to však jen stav dočasný. Do 25.minuty jsme svůj náskok ještě trochu zvýšili (na 35 bodů rozdílu), pak jsme trochu polevili a umožnili Severomoravanům pár bodíků ubrat. Do konce třetí desetiminutovky jsme to znovu dohnali a za stavu 82:47 jsme zahájili poslední herní úsek. Za dvě minuty jsme rozdíl ve skóre vytáhli na 40 bodů a zkoušeli různé útočné finty s nečekanými přihrávkami. Ne vždy se všechno povedlo, ale diváci byli spokojeni. Jednou z akcí byla Benešova nahrávka na Hessovu smeč půldruhé minuty před koncem zápasu. Stovkovou hranici překonal trojkou Einikis. Pokusil se ze stejného místa ještě jednou o stejnou střelu, tentokrát neúspěšně, ale o 10 vteřin později si své střelecké konto zvýšil o tři body znovu. Tečku za utkáním připsal 6 vteřin před koncem nesportovním zákrokem na Beneše ostravský Bohačík. Náš hráč tento zákrok potrestal dvěma proměněnými trestnými hody a stanovil tak šestačtyřicetibodovou výhru v tomto utkání.

Body: Hess 20, Chán 19, Einikis 15, Mandič 14, Whitfield 11, Beneš a Savanovič 9, Michel a Votroubek 6, Sokolovský 2 - Prášil a Gavlák 16, Bohačík 11, Klimánek a Procházka 6, Šiko 4, Halík, Stehlík a Uhlíř 2, fauly 19:27, TH 33/27:16/13, střelba za 2b 42/30:40/23, za 3b24/8:15/2, doskoky: 34:21, čtvrtiny 24:14, 27:10, 31/23,29/18