A tým | Mattoni NBL - 30.12.2005

BK Děčín BK DěčínDomácí
76
85

Na sklonku roku jsme opět dokázali dát více bodů než soupeř a připsali jsme si 13.vítězství v řadě.

Před tradičně dobře zaplněnou halou bojovali Severočeši o udržení své letošní ligové neporazitelnosti. Bohužel pro ně se jim to nepovedlo, i když po jednoznačném prvním poločase mohli pět minut před koncem pohlížet na výsledek zápasu s optimismem. Dostali se totiž pět minut před koncem zápasu na rozdíl jednoho jediného koše, byť v průběhu zápasu prohrávali téměř o dvacet. „Děčín ani na chvíli nesložil zbraně a dokázal využít každého našeho zaváhání,“ potvrdil Karel Forejt. „Přestože se soupeř dostal na rozdíl dvou bodů, nepřipustili jsme žádnou dramatickou koncovku. V těchto situacích se projevuje zkušenost týmu, kdy jsme se nepouštěli do hazardních zakončení, ale akce jsme si dobře připravili,“ doplnil k závěru utkání Martin Augustin.

Utkání bylo zvláštní v tom, že obě družstva dokázala dát často více slepených košů. Nám se povedla šňůra 9:0 na začátku prvního poločasu a 11:0 na úvod druhé čtvrtiny. Naopak ve třetí části hry se zase Děčín po úseku 10:0 vrátil do zápasu a jeho druhá šňůra 9:0 na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny vykřesala opět velkou naději mezi hráči i fanoušky Severočechů.

Ve statistických charakteristikách se oba týmy o mnoho nelišily. Ve střelbě za dva a tři body jsme byli malinko lepší, stejně tak v celkovém počtu doskoků. Hůře jsme byli pouze ve střelbě trestných hodů a na útočném doskoku. „Je to jedna ze silných zbraní jejich podkošových hráčů,“ souhlasil Martin Augustin. V našem dresu se dařilo pod košem soupeře Hessovi (6 útočných doskoků). I když družstvo podalo dobrý týmový výkon, upozornil na sebe 19 body Charles Mandič. „Charles hrál dnes tak, jak očekáváme. Nepouštěl se do krkolomností, trpělivě čekal na dobrou střeleckou pozici a dával,“ pochválil asistent Forejt. „Kromě splněné střelecké role, nechyboval ani v obraně,“ doplnil Augustin. Za zmínku stojí také důležité koše Einikise v době, kdy je tým nejvíce potřeboval. Rovněž obrana Sokolovského byla pozitivem zápasu. Na straně Děčína odehrál jeden z lepších zápasů Sanders. „Děčínský playmaker dokázal chytře využívat clony nahoře,“ všiml si Forejt. Sanders společně se Soukupem obstarali více než polovinu střel za dva body.

Na úvod zápasu se blýskl Soukup blokem na Rančíka a protiútok dovedl Sanders do dvoubodového vedení. Po rychlém protiútoku vyrovnal podobně náš rozehrávač Beneš, který nastoupil v základní pětce. „Beneš měl za sebou po Vánocích více tréninků než Whitfield,“ vysvětlil změnu základní koule Augustin. Whitfield totiž absolvoval pouze jeden trénink v den zápasu. Další koš jsme dali my, jmenovitě Rančík, ale domácí dokázali odpovědět a vyrovnat. Po čtyřech koších v těsné sledu (Rančík 5 bodů, Hess a Michel 2 body) jsme se dostali skoro na dvouciferný bodový rozdíl.  Ovšem Děčín dokázal pozvolna snížit až na rozdíl koše. Mohlo být vyrovnáno, ale Einikis smáznul střílejícího Šušáka a po chvíli přidal sám dva body. Poslední střelecký pokus první desetiminutovky vyslal z perimetru Sokolovský po přihrávce Einikise a tím jsme dostali na sedm bodů před našeho soupeře.

V prvních dvou a půl minutách druhé čtvrtiny se zapsali všichni naši hráči na palubovce do listiny střelců a po šňůře 11:0 jsme se dostali do náskoku 18 bodů. Trenér Ježdík vystřídal a soupeř odpověděl šňůrou o dva body kratší. Kouč naší lavičky si hned vzal oddychový čas a po něm utnul sérii domácích dvojkou Michel a trojkou Mandič. Panáček sice dal také trojku, ale Hess dopíchl odraženou střelu. Po něm Rančík a Sokolovský zařídili opět náš osmnáctibodový náskok. To zase donutilo trenéra Budínského k time outu. Po dvou bodech z trestných hodů na obou stranách dal Šušák trojku a Balík dvojku, čímž domácí snížili na přijatelných 37:50. „V prvním poločase jsme měli zápas pod kontrolou, Dokázali jsme vyvinout na soupeře dostatečný tlak, a tak se Děčín nedokázal přes naši obranu prosadit. Škoda poslední minuty, kdy jsme zbytečně inkasovali pět bodů,“ litoval Martin Augustin.

Druhý poločas začal střelou z pole Rančík, ale dalších deset bodů zařídili domácí. „Děčín se dokáže i proti silným soupeřům vrátit do utkání. I dnes využil několika zisků v obraně. V defenzívě totiž hrál na sto procent a na hraně toho, co rozhodčí tolerují,“ řekl Martin Augustin. Domácí se v polovině třetí čtvrtiny přiblížili na pět bodů, ale po sedmibodové šňůře jsme opět vytáhli náskok do dvouciferné roviny. V dalších třech minutách to bylo koš za koš, ale posledních šest bodů čtvrtiny dal Děčín a tím snížil svou ztrátu na polovinu. Poslední čtvrtinu zahájil Sanders trojkou (61:65), ale Mandič pěti body odmítl náznak dramatu. Jen na chvíli. Domácí se opět probudili, využili našich tří ztracených míčů a po rychlých protiútocích se na sklonku 35.minuty dostali do těsného závěsu (72:74). Chladnou hlavu zachovali dva nejzkušenější hráči. Nejdříve Whitfield a poté Einikis zařídili mírné odskočení a rozdíl šesti bodů vydržel až do poslední minuty. Soupeř, který měl pouze jeden faul ve čtvrtině, přitvrdil obranu až za hranici dovolených zákroků (nikoliv neslušných). Během dvaceti vteřin už měl na kontě 5 faulů a my jsme začali házet trestné hody. Domácím se však nepodařilo dát ani jednu trojku za dvou pokusů, my jsme dokázali v rozhodujících okamžicích v obraně doskočit míč a dotáhnout zápas do vítězného konce.

Body: Sanders 22, Soukup 13, Panáček 10, Šušák 9, Balík 8, Gamma 7, Smažák 3, Bičvič 2, Houser 2, - Mandič 19, Rančík 13, Sokolovský 9, Savanovič 8, Einikis 8, Beneš 7, Whitfield 7, Michel 6, Hess 6, Chán 2; střelba 3b.: 19/6 : 18/6; střelba 2b.: 48/23 : 45/24; TH: 13/12 : 22/19; doskoky: 28:34; fauly: 22:19; čtvrtiny: 16:23, 21:27, 21:15, 18:20; 1180 diváků;nejlepší hráč: Charles Mandič