A tým | Mattoni NBL - 05.02.2006

BK Ústí n.Labem BK Ústí n.LabemDomácí
55
85

I po dohrávce 19. kola Matoni NBL jsme si udrželi v tabulce čtyřbodový náskok před pronásledovateli.

Naši basketbalisté nastoupili do utkání oslabeni o Maurice Whitfielda, který na rozdíl od utkání se Spartou, kdy byl v civilu, seděl na lavičce připravený zasáhnout do zápasu. „Maurice si přivodil svalové zranění  tzv.„koňara“ a v případě většího kontaktu s postiženým místem by se prodloužila délka léčení. Proto jsme našeho rozehrávače šetřili,“ vysvětlil asistent Forejt důvod, proč nezasáhl Whitfield do utkání. Na seznamu zraněných se po sobotním tréninku ocitl také Einikis, kterému přihrávka vyvrátila palec, a tak ani v jeho případě nechtělo vedení klubu riskovat větší problémy. Navíc na pozici pět, kde Gintaras hraje, máme nového hráče Biguse. Chyběl také Horák, který bojuje s angínou. To na straně Ústí se představila nová posila Kevin Thomas. Tento Američan však do osudu utkání příliš nezasáhl. „Bylo na něm vidět, že ještě včera seděl v letadle,“ poznamenal Karel Forejt.

Do utkání jsme vstoupili velice dobře. Po pěti minutách byl náskok dvouciferný a v osmé minutě dokonce 16 bodů, to když Savanovič využil Hejlovy ztráty míče k rychlému protiútoku a s chutí si zasmečoval míč do koše. O body našeho družstva se podělili v podstatě všichni hráči, i když po první čtvrtině měl na svém kontě nejvíce bodů Savanovič (9), když minul pouze jednu střelu. Domácí si proti naší obraně jen velice těžko prosazovali. Nejlepším střelcem byl Aleš Chán (4 body). „Na Alešovi byla vidět velká chuť se ukázat. Ovšem jeho přehecovanost vyústila ve tři osobní chyby už po čtyřech minutách pobytu na palubovce,“ všiml si Forejt. Nízké skóre domácích bylo zapříčiněno naší výbornou obranou jak vymezeného prostoru tak střelců z perimetru. Ústečané vystřelili osmkrát z perimetru, ale trefili jen jednou. „Obrana střelby za tři body byla jednou z priorit naší přípravy. Dovolili jsme soupeři pouze střelbu z těžkých pozic,“ prozradil asistent Forejt. Domácí se nemohli prosadit ani střelbou z blízka. Dovolili jsme jim pouze 6 pokusů za dva body. „Naše agresivní obrana na hráče bez míče nedovolila domácím hráčům dobře přebírat míče a tím pádem si vypracovat lehké střelecké pozice,“ vysvětlil Forejt.

V průběhu druhé čtvrtiny jsme dovolili Kubálkovi třikrát skórovat z perimetru a tím jsme dali Ústí šanci na přijatelný výsledek. „Nepochopitelně jsme polevili v obraně i v útoku. Jakoby naši hráči nabyli přesvědčení, že se soupeř porazí sám,“ kroutil hlavou Forejt. Pod dojmem výrazného vedení si naši hráči více dovolovali, dopouštěli se technických přestupků, volili špatné přihrávky a snažili se střílet přes bránící hráče. To všechno vedlo k tomu, že Ústí vyhrálo druhou čtvrtinu o 8 bodů a snížilo náskok pouze na 5 bodů. S postupným snižováním rozdílu začali svěřenci trenéra Šedivého v 15.minutě po dvou trojkách Kubálka a smeči Houšky. Ze sedmibodového rozdílu jsme se ještě díky Michelovi a Benešovi vyhrabali na deset, ale poslední dvě minuty jsme prohráli 7:2 a před druhým poločasem jsme dali domácím šanci zdramatizovat zápas.

Překvapení se však nekonalo. Naši hráči se do svého soupeře obuli hned zpočátku třetí čtvrtiny a po šňůře 9:0 vyhnali svůj náskok zase do dvouciferných výšin. Rozjíždějící rychlík se snažil pozastavit domácí trenér Šedivý time outem. Eisner sice trojkou na chviličku nabral dech, ale nakloněná rovina zůstala ve stejném úhlu a tři minuty před koncem třetího hracího období se náš náskok dotkl třetí desítky. „Jako noc a den byla druhá a třetí čtvrtina. Když jsme se obuli do obrany, nebylo co řešit,“ stručně poznamenal Karel Forejt. Domácí byli zaskočeni a v útoku byli bezzubí. Za deset minut dokázali patnáctkrát vystřelit (7x z perimetru), ale přineslo jim to pouze 3 koše a 8 bodů. Vzhledem k tomu, že my jsme přidali dva a půl krát více, nebylo před poslední částí zápasu o vítězi pochyb.

V průběhu celé poslední desetiminutovky jsme se soupeři stále více vzdalovali. Domácí se dopouštěli chyb. Pět ztracených míčů Ústí nám pomáhalo k neustálému zvyšování náskoku. Šest ku nule, byl obraz první půldruhé minuty a veškeré naděje na lepší skóre byly pohřbeny. V posledních okamžicích zápasu se to jen hemžilo nepovedenými pokusy o střelbu.

Kromě lepší střelby jsme jednoznačně vyhráli také na doskoku. Dvaadvacet domácích ku téměř čtyřiceti našim byl velký rozdíl. „Pokud se naši na doskok soustředí, dokáží velice dobře brát soupeře na záda a eliminovat tak jeho snahy o zisk míče,“ potvrdil Forejt. Dobrý zápas v tomto směru sehrál Michel. Bigus se pomalu zapracovává. „Po dvou trénincích a dvou zápasech nelze učinit nějaké závěry,“ odmítl spekulovat asistent Forejt.

Body: Kubálek 14, Eisner 11, Feštr 8, Houška 6, Vrchota 6, Hejl 4, Chán 4, Thomas 2 - Savanovič 16, Mandič 15, Michel 13, Beneš 9, Sokolovský 9, Rančík 8, Hess 8, Bigus 4, Votroubek 3; střelba 3b.: 29/7 : 16/5; střelba 2b.: 28/13 : 41/28; TH: 9/8 : 17/14; doskoky: 22 : 39; chyby: 19 : 17; 5 chyb: 40. Vrchota; čtvrtiny: 11:24, 23:15, 8:21, 13:25; nejlepší hráč:Goran Savanovič