A tým | Mattoni NBL - 08.02.2006

USK Praha . USK Praha .Domácí
69
84

Z Folimanky jsme si přivezli letošní 19.vítězství, i když soupeř bojující o elitní šestku v první polovině utkání zlobil.

Dva body jsme vytěžili v nepříliš pohledném utkání, které svou úrovní zůstalo pod průměrem našich výkonů. „Myslím, že to bylo jedno z nejhorších utkání venku. Dílem se o to postaral i náš soupeř, který často diskutoval s rozhodčími a nehrál v obraně příliš čistě,“ podotkl Vratislav Šístek. Na USK se málokterému týmu hraje dobře a často se týmy trápí střelecky. „To je známá věc, že na Folimance body nepadají. Koše jsou hodně tvrdé a šanci na úspěch mají jen čïsté koše,“ řekl asistent Kartel Forejt. O našem vítězství rozhodly dva úseky. Ve druhé polovině první části hry jsme po šňůře 10:0 z vyrovnaného skóre utekli na dvouciferný rozdíl. Druhá, ještě markantnější, série se nám povedla na začátku druhého poločasu. Ze zpevněné obrany jsme vyráželi ke smrtícím útokům, které jsme zakončovali čtyřikrát z perimetru. Na 16 našich bodů, odpověděl soupeř pouze třemi a díky tomu jsme si vybudovali do poloviny třetí čtvrtiny téměř dvacetibodový náskok.

Na počátku se nám nedařilo střelecky. Výjimkou byl Rančík, který dal za prvních deset minut 12 bodů. Na druhé straně řádil pivot Krátký, autor 11 bodů. Až do šesté minuty a stavu 11:13 nebyl na domácí straně jiný střelec. „Bohužel jsme nezachytili nástup Krátkého, přibrzdil ho až příchod Einikise na palubovku,“ vysvětlil Šístek střídání Michela už na konci  třetí minuty. V době mezi šestou a desátou minutou nedali domácí ani bod, zatímco my jsme přidali bodů deset. Teprve trojka Rerka dokázala náš rozlet přibrzdit. Náš soupeř býl už v první čtvrtině úspěšnější na doskoku, když získal o tři míče více. Naopak nám se nedařil rychlý přechod proti protiútoku. „Neustále jsme útočili do plných a při tom nebývá úspěšnost střelby tak vysoká,“ doplnil Forejt. Vzhledem k tomu, že domácí ucpali prostor pod košem, museli jsme vícekrát střílet z perimetru a tohoto prostoru se nám tolik nedařilo.

Celou druhou čtvrtinu jsme si udržovali náskok kolem osmi bodů. Ve druhé minutě nám pomohly dva slepené koše Savanoviče a Biguse, v dalším průběhu zase dvě trojky. Jednu dal Whitfield a druhou Sokolovský. Přesto si domácí slušnou střelbou udržovali přijatelný odstup. Ke konci využilo USK našich faulů a skórovalo často z čáry trestných bodů. Bodový rozdíl první čtvrtiny se zastavil na čísle čtyři a do druhého poločasu se šance na přijatelný výsledek pro domácí jevily  jako reálné.

O poločasové přestávce směřovaly výtky trenéra Ježdíka především k obraně. „Ze zajištěné a dobře pracující obrany se daleko lépe vyráží do protiútoku,“ zdůrazňoval hráčům trenér. První koš třetí čtvrtiny dal sice Frolík (hráč, který v minulé sezoně hostoval do nymburského béčka) a snížil na rozdíl jednoho koše. To už se konečně probudili naši střelci a Sokolovský z protiútoku zavelel k mohutné ofenzívě. Za  půl minuty propadla obroučkou další Sokolova trojka. Pak Hess proměnil Whitfieldův získaný míč z rychlého přechodu do protiútoku ve dva body a po několika vteřinách se akce opakovala. Tentokrát se Adam rozhodl střílet dál od koše. Po našich 11 bodech se z lavičky s téčkem nad hlavou zvedl trenér Petr Treml. Ani oddechový čas neodradil Maurice od další trojky. Vedli jsme o 15 bodů a mohli jsme se uklidnit. Po dvou neplodných minutách, kdy domácí především ztráceli míč a my nepřesně stříleli, dal Hess dvě šestky. Náskok jsme vytáhli na 17 bodů a USK ze svého manka do konce čtvrtiny ubralo jen pět bodů. V poslední části jsme ztracené body náskoku brzy nabrali a v průběhu čtvrtiny ho dokonce navýšili na dvacet, ovšem domácí zápas zatím nevzdali. Dokázali ještě dvakrát snížit na dvanáct, ale také díky třem trojkám jsme si nakonec povinné vítězství uhájili.

Body: Krátký 15, Alič 12, Frolík 9, Rerko 7, Hrubý 6, Tóth 6, Přibyl 6, Bosák 4, Kotas 3, Kunst 1 - Rančík 25, Hess 10, Sokolovský 9, Mandič 7, Savanovič 7, Beneš 7, Whitfield 6, Votroubek 5, Bigus 4, Michel 2, Einikis 2; střelba 3b.: 25/8 : 30/11; střelba 2b.: 34/16 : 34/17; TH: 20/13 : 22/17; doskoky: 38:30; fauly: 17:23; 5 faulů: 31. Tóth; nejlepší hráč: Radoslav Rančík

Michal Ježdík (trenér hostů): Čekali jsme boj, protože pro domácí tým to byla jedna z možných šancí získat jedno vítězství navíc, se kterým se nepočítalo. Myslím si, že odvedli velice dobrou práci, a my jsme museli vydat dost sil k tomu, abychom dovedli ten zápas do klidného vítězného konce. Byl to solidní výkon USK, hlavně na obranné polovině, z naší strany tam bylo dost chyb z předržování míče, ale to je trochu tím, že každý si chce dát nějaký bod, což je u nás vždy, když hrajeme s těmi ne nejsilnějšími soupeři.

Petr Treml (trenér domácích): Jestli je s něčím spokojenost, tak zlepšená obrana, určitě je výborné, že se nám podařilo družstvo Nymburka přeskákat. Bohužel nám chyběla ještě trochu větší síla z křídla, kde se přeci jen s body od Aliče a Bosáka počítá a dnes tolik nepřišly. Chtěli jsme Nymburk potrápit co nejdéle, dařilo se nám to do poločasu, pak tam zase přišla série chyb a Nymburk v té sestavě, jakou má, je tak zkušené družstvo, že těžko můžeme věřit, že bychom s ním mohli hrát na vítězství.