A tým | Mattoni NBL - 04.03.2006

105
BK Děčín BK Děčín Hosté
70

Oba trenéři museli ve svých sestavách improvizovat. Hostujícímu Pavlu Budínskému do zápasu nenastoupil Levell Sanders, který má poraněné kloubní pouzdro na palci pravé ruky a bylo lepší jej šetřit. Do utkání sice na počátku nastoupil Jakub Houška, jemuž zraněný noc chránila speciální maska. Ovšem pro pivota je zranění v obličeji velice nepříjemné a po několika kontaktech Jakub odstoupil. Touto dvojnásobnou absencí rázem Děčínu chybělo průměrných 23 bodů a 10 doskoků na zápas. Sestava našeho trenéra Michala Ježdíka dostala trhlinu na pozici křídla. Po zápase v Kuníně chyběl Charles Mandič i Láďa Sokolovský. Oba mají problémy s kotníkem.

Utkání bylo v prvním poločase střeleckými dostihy. Obě družstva si poměrně snadno poradila s obranou soupeře a lehko skórovala. „Potýkali jsme se vědomím, že se snadno prosazujeme v útoku a hřešili jsme na to,“ řekl po utkání Martin Augustin. V první čtvrtině padlo 59 bodů, přičemž Děčín dal za prvních deset minut 5 trojek z 8 pokusů. Tím si však vystřílel veškerý prach a do konce utkání už nedal Děčín z dálky ani bod.

Markantní rozdíl mezi oběma družstvy byl na doskoku. Děčínu chyběl jak obranný tak útočný doskok. Nakonec se nám podařilo šestnáctkrát doskočil míč v útoku a téměř třicetkrát pod vlastním košem. Hosté měli o 18 doskoků méně, výrazně prohráli i na útočném doskoku, který je jejich doménou.

I když jsme měli zápas po celou dobu pod kontrolou, Děčín vedl maximálně o tři body hned v úvodu zápasu, největší bodový rozdíl vznikl ve druhé polovině třetí čtvrtiny. Děčín nedal ani bod a my sedmnáct!! O přestávce mezi třetí a čtvrtou čtvrtinou byl trenér hostů hodně rozčílený a zdůrazňoval svým svěřencům, že je třeba bojovat. „Váš výkon je vyloženě trapný!“ hřímal na sklopené hlavy hráčů na lavičce. Jeho slova nakonec výkon družstva alespoň trochu pozvedla, ale jen do té doby, dokud si hráči na jeho slova pamatovali.

Utkání začal Adam Hess, když vystřelil zhruba z oblasti čáry trestných hodů. První pokus nedal, sám ale doskočil a proměnil druhý pokus. Už tento úvod naznačil, že v obranném doskoku nebude Děčín nijak zářit. Na druhé straně však Adam nestihl Bičviče, který trojkou poslat hosty do vedení. Útok na druhé straně jsme dokončili opět po útočném doskoku. Další přenesení hry na druhou stanu zakončil opět Bičvič, který do šesté minuty dal 12 bodů ze čtrnácti. Pak ho ale možná trochu nepochopitelně trenér Budínský posadil. „Dal sice 12 bodů, ale jeho obrana byla velice špatná. My jsme sice díky němu měli 14 bodů, ale zase jsme dostali bodů deset. On v obraně nerotoval, nekomunikoval. Pro mě je samozřejmost, že hráč dává koš, vždyť je to jeho práce, ale v obraně je to hodně o srdci,“ vysvětlil trenér. V době kdy Bičvič střídal jsme již vedli 19:14. Postarala se o to celá pětka hráčů, kteří byli na palubovce, když byli úspěšní střelecky ze všech pozic (trestné hody, z pole, zpod koše i za tři body). Děčín sice přešel na zónu, ale její překonání nám nečinilo výrazné problémy. Především Votroubkova trojka byl modelový příklad toho, jak rychlými přihrávkami uvolnit hráče v rohu číhajícího na svou šanci. A protože v roli číhajícího lovce byl Standa, v jehož okolí nebyl žádný obránce, byl úspěch téměř zaručený (26:20). Po Goranově dopíchnutí si vzal trenér Budínský oddechový čas a ostře kritizoval svoje svěřence za práci pod košem. Poslední bod první čtvrtiny dal Whitfield po Bičvičově školácké chybě a upravit tak na devítibodový rozdíl 34:25.

Už v 10.vteřině druhé části hry fauloval Rančík, Soukup ale ani jeden bod z trestných hodů nedal. Naopak Hess byl po průniku úspěšnější a vedli jsme dvouciferným rozdílem. Náš náskok se pomalu zvyšoval po Hessově a Rančíkově bodovém příspěvku se dostal rozdíl až na 17 bodů. Další time out Budínského sice zvyšování rozdílu zastavil, ale na jeho zmenšování to nestačilo. Měli na svém kontě výrazně více střeleckých pokusů, což svědčilo o naší dobré práci pod košem. Ve druhé polovině druhé čtvrtiny se přeci jen podařilo hostům stlačit manko pod deset bodů.

Ve druhém poločase došlo k rozhodujícím okamžikům ve výši bodového rozdílu. Zpočátku se hosté s naší hrou vyrovnali, ale nedokázali využít některých našich chyb k likvidaci bodového rozdílu. Vyrovnanou hru vydržel Děčínští až do svých 54 bodů v čase 25:06. To byl jejich poslední zápis do střelecké listiny ve třetí čtvrtině. Pak se dopustili spousty nepřesností střeleckých i v přihrávkách a nedokázali si poradit s naší zvýšenou agresivitou. Po našich 17 bodech v řadě, se hosté propadli do jedenatřicetibodového manka a s definitivní platností bylo po zápase.

Poslední čtvrtina se pouze dohrávala, našim jediným cílem mohlo být dosažení stovky a to se skutečně povedlo tři minuty před koncem zápasu Michelovi. Patřičně si to užil, smečovaný koš patřil k výrazným momentům poslední čtvrtiny. Na palubovku se také podíval Michal Hubálek, který vystřídal dalšího dorostence Zdeňka Hanzlíka, jenž byl na palubovce již od třetí čtvrtiny.

Body: Rančík 20, Hess 18, Michel 14, Savanovič 13, Votroubek 11, Bigus 10, Einikis 6, Beneš 5, Whitfield 5, Hanzlík 3 - Gamma 13, Balík 12, Bičvič 12, Panáček 10, Soukup 7, Tomanec 7, Smažák 4, Houser 3, Šušák 2; střelba 3b.: 20/5 : 20/5; střelba 2b.: 60/36 : 43/22; TH: 25/18 : 17/11; doskoky: 45:27; fauly: 20:20; 5 faulů: 37. Soukup; čtvrtiny: 34:25, 23:22, 28:7, 20:16