A tým | Mattoni NBL - 15.03.2006

BK Synthesia Pardubice BK Synthesia PardubiceDomácí
90
110

Obhájci titulu sice vedli již v 5. minutě především Rančíkovou zásluhou (9 bodů) dvouciferným rozdílem, ale pak jako by usnuli na vavřínech. Domácí křídelník Novotný sedmi body odstartoval šňůru svého týmu 11:0, po které Pardubičtí o jeden bod vedli (16:15). Exnymburský kapitán Jiří Novotný podal v prvním poločase fantastický výkon a především jeho zásluhou (25 bodů, trojky 5/7, trestné hody 8/8) byla Synthesia pozadu o jediný koš.

Hostitelé vzdorovali velkému favoritovi i po přestávce. Na konci 27. minuty Novotný zakončil svým třicátým bodem rychlý protiútok Pardubic a snížil na 65:66. Až na konci třetí čtvrtiny se Nymburk nadšeně bojujícímu soupeři bodově odpoutal. Díky Hanzlíkově trojce natáhl svou šňůru až na 16:4 a v poslední čtvrtině si svůj náskok s přehledem pohlídal.

Body: Novotný 36, Ames 14, Šteffel 12, Jelínek 10, Majerík 9, Votava 5, Marek 3, Stria 1 - Rančík 24, Hess 19, Beneš 12, Michel 11, Sokolovský 11, Bigus 10, Savanovič 9, Hanzlík 6, Votroubek 6, Einikis 2; střelba 3b.: 25/13 : 22/9; střelba 2b.: 39/16 : 40/29; TH: 24/19 : 29/25;doskoky: 30:29; fauly: 24:21; TCH: 6. Rančík; rozhodčí: Vrážel Petr, Znamínko Petr, Holubek Tomáš; čtvrtiny: nejlepší hráč: Jiří Novotný

Stanislav Petr (trenér Pardubic): Nymburk má jednoznačně lepší tým. Je to vidět na hráčích, protože i když vystřídá, tlak v obraně i v útoku zůstává stejný, kdežto pokud vystřídáme my, tak okamžitě dochází k chybám. Hráči se bojí něco udělat, při akcích jeden na jednoho hrají pomalu. Vedu je k tomu, aby z nich strach opadl, a to v obraně i v útoku. V každém případě jsme dnes odehráli lepší zápas než v Nymburce. Bojovali jsme a díky Jiřímu Novotnému jsme drželi se soupeřem krok.

Michal Ježdík (trenér Nymburka): Diváci viděli výborný, útočně laděný zápas, v němž bylo na obou stranách hodně chyb při obranných činnostech a padalo hodně jednoduchých košů. Pro nás je důležité, že jsme mohli zapracovat do hry uzdravené hráče Sokolovského, Savanoviče a Votroubka. V domácím týmu podal excelentní výkon Novotný, který s námi držel krok a díky němu se Pardubice neustále držely na dostřel.

Martin Augustin (asistent trenér Nymburka):
Jaký byl důvod tak vysokého skóre?
S Pardubicemi máme letos všechny zápasy s více než stobodovým nástřelem. V útoku jsme se opět prosazovali snadno a jak už to v některých letošních zápasech bylo, trpěly zásady v obraně. Především první poločas, kdy jsme dostali přes padesát bodů. Ve druhém poločase jsme se přeci jen zlepšili a ve třetí čtvrtině jsme obdrželi 18 bodů a to je jen lehce nad naše předsevzetí, kde udržet soupeře.

Byla tedy obrana ve druhém poločase podle vašich představ?
Samozřejmě určité excesy se ve druhém poločase našly, ale největší rozdíl byl v útočném doskoku. Zatímco v prvním poločase jsme neměli jediný útočný doskok a domácí sedm, ve druhém poločase jsme byli o jeden doskok lepší.

Často obě družstva diskutovala s rozhodčími. Mělo to nějaký vliv na naší hru?
Ano, je to jeden negativní poznatek ze zápasu. Hodně tím trpěly naše obranné zásady protože se hráči velice často nechali rozhodit způsobem posuzování některých zákroků rozhodčími. Myslím, že bychom se měli více soustředit na hru a méně na diskuse. Věřím, že bychom se dříve dostali do ideálního výkonu v obraně.

Zdá se, že je to v současnosti trochu náš problém.
Nezbývá než souhlasit. Omluvou nemůže být to, že se hráčům a nejen jim zdá, že rozhodčí neodvádí vždy profesionální práci.

Proč hrál Whitfield pouze pět minut?
Při skrumáži, kdy tam došlo k nějakému kontaktu, po několika minutách požádal Maurice o vystřídání, protože cítil, že by nemohl podávat optimální výkon.

Kdo bránil Jirku Novotného?
Střídalo se na něm více hráčů, ale v prvním poločase ho nedokázal nikdo pořádně zastavit. Sigi se prvními podařenými střelami uklidnil a pak bylo velice těžké jej bránit. Navíc při absenci Trnky, Černoška a odchodu Mujagiče byl Jirka Novotný v podstatě jediným zakončovatelem.

Pardubice nastřílely 13 trojek. Čím to bylo?
Předně se dařilo Novotnému a také to vyplývalo z počtu útočných doskoků, kdy po vybojování míče pod naším košem směřovali domácí přihrávku na perimetr. Naše obrana nebyla rozestavěná, tak jako bychom chtěli a stávalo se, že zůstával nějaký volný hráč. A takový střelec jako Sigi toho dokázal využít.

Lišila se nějak hra bez Jirky Trnky?
V případě, že by byl na hřišti Jirka, vypadala by hra obou družstev jinak. V tomto zápase směřovalo mnohem méně přihrávek do prostoru pod košem a více se pálilo z perimetru. Takovém způsobu hry domácích se musela přizpůsobit i ta naše.