A tým | Mattoni NBL - 25.03.2006

BK Děčín BK DěčínDomácí
76
95

Předposlední kolo nadstavbové skupiny A1 nepřineslo žádné překvapení a bez pravých pivotů jsme si vítězství nedali vzít.

„Největší rozdíl mezi družstvy byl ve hře jeden na jednoho,“ konstatoval po utkání domácí trenér Pavel Budínský. „V tomto utkání jsme udělali méně chyb než náš soupeř a s ohledem na minulou porážku to bylo velice důležité vítězství,“ dodal Michal Ježdík.

Do Děčína jsme přijeli, tak jako už tradičně, bez několika hráčů prvního sledu. Ze základní pětky chyběli Whitfield a Rančík, nepřijel ani Einikis, který hojí stehy na koleně a před utkáním se zranil také druhý klasický pivot Bigus. Na straně Děčína chyběl Sanders a tím pádem jejich hra neměla správného dirigenta. Nahrazení těžkých pivotů mobilnějšími hráči bylo pro domácí hráče nepříjemné, protože nestačili našim v rychlosti.

„Okna obrany dokořán“. Tak by se dala charakterizovat hra domácích v defenzívě. Spousta našich přihrávek mířila do prostoru pod košem, kde jsme se hbitě uvolňovali a dosahovali poměrně jednoduchých košů. Však také úspěšností střelby za dva body přes 60% se tento zápas zařadil k těm lepším. Stejně dobře jsme stříleli za tři body. Úspěšností 56,3% jsme si připsali čtvrtý nejlepší výkon letošní sezony v tomto statistickém ukazateli. Na našich devíti trojkách se podíleli hlavně Votroubek (3), ten pálil často ještě dobrý metr na půlkruhem a Sokolovský, který si zase vybral v podstatě jednu parketu v levém rohu, odkud vypálil všechny tři své pokusy a všechny propadly obroučkou. Děčínští nás porazili ve dvou statistických údajích. Ve střelbě trestných bodů, když z 15 pokusů neminuli ani jednou. A to i takový Gamma, který je po Houškovi druhý nejhorší v Děčíně (56%), trefil všech šest pokusů. Druhá činnost, ve které byli domácí lepší, byly doskoky. Dařilo se jim především v útočných doskocích (7:2).

Utkání jsme začali s pěticí Beneš, Savanovič, Sokolovský, Hess a Michel. Rozehrávání se první čtvrtině zhostil Beneš. První část úvodní čtvrtiny byla ve znamení mnoha přihrávek do prostoru pod košem, kde si s ní naši hráči výborně poradili. Do 5.minuty se kromě Beneše zapsali do listiny střelců všichni hráči. Především Savanovičovy průniky pod koš byly výrazným prvkem naší hry. V polovině první desetiminutovky jsme vedli již o 9 bodů (6:15) a trenér domácích si bral oddechový čas. V něm svým svěřencům vytýkal hlavně absenci komunikace v obraně a nabádal je ke zvýšení agresivity po cloně na hráče s míčem. Při přebrání se totiž dostali k sobě výškově rozdílní hráči a téměř pokaždé se z toho rekrutoval náš koš. Domácím se po time outu podařilo náš nápor zastavit, ale nepřiblížili se na méně než pět bodů. Naopak v polovině 9.minuty po trestných hodech Beneše jsme se poprvé dostali do dvouciferného vedení.

Ve druhé čtvrtině se do pozice středního rozehrávače postavil Savanovič a stejně jako Beneš dokázal při vniknutí uvolňovat hráče buď pod košem nebo v delší vzdálenosti. Náš náskok se po Votroubkově koši přes hlavu zvýšil na 13 bodů a zdálo se, že zápas máme pevně pod kontrolou a že jediné, co nás může zajímat je rozdíl ve skóre. Neustále jsme si udržovali náskok kolem deseti bodů, hráli jsme svoji hru a vcelku bez problému jsme se prosazovali ve hře jeden na jednoho. Děčínský kouč poslal na palubovku Jiráně, který se začal prosazovat. Občas získal míč, dal koš nebo dobře přihrál do vyložené pozice. Domácí zvýšili aktivitu, my jsme hráli malinko lehkovážně, a tak se Děčín začal přeci jen trochu vracet do zápasu. Do poločasu snížil na rozdíl šesti bodů a kromě vlastního sebevědomí probudil také děčínské fanoušky. Možná pod vlivem euforie zakončili domácí ve 20.minutě dvě své akce ukvapeně. Nám se v posledních třech minutách první půle nepodařilo dát ani bod.

„Musíme zlepšit obranu,“ řekl o přestávce České televizi David Panáček. První čtyři body druhého poločasu si připsal Jiráň s Gammou a náš náskok se scvrknul na rozdíl jediného koše. Ovšem Sokolovský si zaběhl do rohu, kde ho našla Savanovičova přihrávka a trojka byla na světě. Po chvilce přidal Savanovič další přesný zásah z perimetru a opět jsme vedli o 8 bodů. Balík s Panáčkem sice odpověděli stejnou mincí, ale protože se mezi tím trefil také Savanovič, vedli jsme na začátku 25.minuty o čtyři body. V následujících dvou a půl minutách jsme předvedli ofenzivní koncert a po šňůře 12:0 jsme se dostali do šestnáctibodového vedení. „Musíme se soustředit na obranné zásady. To se nám povedlo hlavně ve druhé části třetí čtvrtiny, kdy jsme si připsali několik důležitých zisků v obraně,“ řekl před poslední čtvrtinou Martin Augustin.

V prvních třech minutách posledního dějství se Děčín držel kolem dvanáctibodové ztráty. Byl důrazný v obraně, a tak jeho ztráta nenarůstala. Pak ale na chvilku domácí v agresivitě polevili a po šňůře 9:0 jsme se dostali do více než dvacetibodového náskoku (67:88). Těsně před koncem jsme dosáhli nejvyššího vedení o 23 bodů, ale poslední dva koše dal náš soupeř a alespoň tím srazil rozdíl pod dvacet bodů.

Body: Panáček 25, Balík 14, Gamma 8, Houser 8, Jiráň 6, Houška 4, Soukup 4, Šušák 4, Bičvič 3 - Savanovič 20, Sokolovský 19, Mandič 16, Votroubek 15, Beneš 14, Michel 6, Hess 5;střelba 3b.: 16/5 : 16/9; střelba 2b.: 46/23 : 42/26; TH: 15/15 : 21/16; doskoky: 28:25; fauly:18:19; čtvrtiny: 23:32, 21:18, 17:24, 15:21; nejlepší hráč: Savanovič

Pavel Beneš: Zápasy v Děčíně jsou vždycky těžké. Ať už hraje Děčín v jakékoli sestavě, dnes hrál bez Sanderse, vždy jde o těžký zápas. Kluci jsou tu bojovní a hrají s velikým nasazením. Myslím, že play-off bude pro Děčín velice težké, škoda, že nezískal čtvrté místo a bude začínat v Brně.To se rozehrálo a hraje velmi dobře. Našeho soupeře ještě neznám, ale myslím si, že to bude někdo mezi Spartou, Ústím a USK.

Mgr. Michal Ježdík: Jsme velmi rádi, že jsme vyhráli ze dvou důvodů. První je ten, že jsme minulý zápas prohráli. Prohráli jsme ho těsně svými chybami, takže jsme se potřebovali dostat zpátky na vítězství. Všichni jsme viděli, že na obou stranách chyběli hráči, my jsme byli bez čtyř hráčů, domácí myslím bez dvou, dokonce na jedné pozici. Muselo se tedy hodně alternovat. Řekl bych, že zápas měl náboj. Pokud jsme nepustili Děčín do jeho dvou silných stránek a to do nasazaní, které jim umožňuje zakončovat z rychlých protiútoků a do doskoku, měli jsme zápas pod kontrolou. Tentokrát jme udělali jenom jednu šňůru chyb a to bylo na konci prvního poločasu, kdy jsme dovolili Děčínu více hrát. Jinak jsme měli zápas ve svých rukách.

Mgr. Pavel Budinský: Souhlasil bych s hodnocením Michala Ježdíka. V podstatě utkání mělo náboj, z naší strany bylo určitě lepší než to minulé. Největší rozdíl ve hře byl dnes v souboji jeden na jednoho, tam jsme opravdu prohrávali, z toho pramenily naše chyby a soupeř jako je Nymburk, který hraje vyzrálý basketbal, je nekompromisně trestá. Výsledkově jsme se drželi asi dvacetsedm minut, pak nám Nymburk odskočil a v podstatě jednoznačně kontroloval vývoj utkání. V sestavě, ve které jsme dnes mohli nastoupit to nebylo vůbec špatné utkání. Ti kteří utkání odtáhli toho měli plné zuby a bylo to na nich vidět v koncovce. Dnes mě potěšil Aleš Jiráň, který se mi líbil hlavně v prvním poločase a líbilo se mi i to, že jsme měli trestné hody 15/15, což byl pro nás svátek. I podle výsledku to pro nás nebyl propadák, i když je výsledek trošku krutý. Nymburk je tým, který nekompromisně trestá každou chybu, takže výsledek odpovídá dění na hřišti