86
BK Děčín BK Děčín Hosté
60

Dobrý první krok k plánovanému postupu do finále.

V prvních pěti minutách zápasu se Děčín vezl na vlně čtvrtfinálové euforie s A Plus Brno. Naopak na nás se možná projevovala jedenáctidenní pauza. Až konec první čtvrtiny naznačil, že více lehkosti při útoku bude na našich rukách. Především druhá čtvrtina byla dělícím momentem při hodnocení výkonu Děčína. V době mezi 6. a 20.minutou inkasovali hosté jeden bod za druhým. Ze stavu 11:10 na začátku šesté minuty jsme do konce první čtvrtiny upravili skóre na 24:17 a za druhou čtvrtinu jsme přidali dalších 28 bodů. Náš soupeř zvýšil svá aktiva jen o deset bodů. Velký rozdíl mezi oběma týmy v úspěšnosti střelby. Zatímco rozdíl ve dvoubodové střelbě byl přijatelných 13% (55%:42%), rozdíl ve střelbě z perimetru byl propastných 50% (70%:20%). Jediné dvě trojky Děčína dal Sanders po akcích, kdy na oblouku zůstal na chvíli sám. Zato našich sedm trojek bylo rozloženo mezi 5 hráčů (Mandič a Sokolovský po dvou, Einikis, Votroubek a Hess po jedné). „Taková série, jakou měli domácí, přináší určitou křehkost do týmové spolupráce,“ poznamenal trpce trenér hostů Pavel Budínský, kterému vadilo, že hráči hráli příliš individualisticky.

Ještě jednu silnou stránku Děčína jsme dokázali eliminovat. Útočný doskok. Tentokrát vedoucí tým v této činnosti podlehl o 3 doskoky (na konci zápasu). Tím se připravoval o druhé pokusy skórovat, což bylo při jejich úspěšnosti střelby důležité. Hodně bylo také ztracených míčů a to na obou stranách. „Ve druhém poločase nedal Děčín více bodů i proto, že udělal poměrně dost nevynucených chyb,“ potvrdil Ježdík.

První koš zápasu dal Bičvič, když využil naši chybné rozehrávky a doběhl k našemu koši zcela sám. Na druhé straně využil dobré postavení pod košem Michel a dopravil odraženou střelu Sokola do koše. Další naše body padaly především  z čáry trestných hodů, ale stačilo to, abychom do konce čtvrté minuty srovnali na 6:6. Ještě jednou se Gammovi podařilo vyrovnat stav utkání na 8:8, ale to bylo vše. Od té doby nás musel soupeř jen pronásledovat. Celou první desetiminutovku se mu to v podstatě dařilo a celková ztráta byla jen sedm bodů.

O dalším osudu zápasu rozhodla druhá čtvrtina. Tu jsme začali sérií tří trojek Mandiče (2) a Hesse. Když k tomu přidal Hess další parádní koš z bezprostřední blízkosti po ještě lepší přihrávce Votroubka, volal si trenér Budínský hráče na poradu. „Dodržujte to, co jsme si řekli, jinak z toho bude exhibice,“ rozpálilo kouče Severočechů a na konci time outu nabádal své svěřence, aby neklesali na mysli. Patnáctibodový rozdíl ve skóre se snažil zmírnit děčínský Balík. Nejdřív sice nedal trojku, zablokoval mu ji Votroubek, ale míče se znovu zmocnil. Shodil na Sanderse, ten se ocitl na perimetru na chvíli sám a nezaváhal. Následný protiútok využil Standa Votroubek ke své první trojce. Přihrávkou mu pomohl na oplátku Adam Hess. Neuběhla ani minuta a mezi úspěšné trojkaře se zapsal i Einikis, který využil zaváhání děčínské obrany. Bohužel při dalším zákroku pod vlastním košem špatně dopadl a podvrtnul si levý kotník. Na jak dlouho ho zranění vyřadí ze hry se uvidí ve čtvrtek. Poslední koš druhé osmibodové šňůry druhé čtvrtiny dal Beneš z jumpu a vedli jsme o dvacet bodů. Tomanec sice využil ztracený míč ke smeči, ale to nás nijak nezastrašilo. Další skoro tři minuty zůstalo skóre zmraženo na 43:25, až pěti body (trojka + dvojka) s ním pohnul Sokolovský (48:25). Do konce poločasu se rozdíl zvýšil na 25 bodů a bylo jasné, že pouze zázrak by nás mohl připravit o jasné vítězství.

Na začátku druhého poločasu opravdu k žádnému překvapení nedošlo. Oba týmy daly po několika koších, přičemž naši střelci byli čilejší. Po Mandičově třetí trojce jsme vedli o třicet bodů. Střídající Jiráň využil svoji odpočatost, obral Mandiče o míč a v samostatném úniku dal svoje první dva body. Skóre se během celé čtvrtiny moc radikálně neměnilo. Hráli jsme dobře v obraně, ale na útočné polovině jsme se trochu trápili. Přihrávali jsme pomalu, hodně jsme drželi míč a někdy jsme si vymýšleli komplikovanější přihrávky než bylo potřeba. Ale ani soupeř na tom nebyl o mnoho lépe. Snad jen v samotném závěru třetí čtvrtiny se dvěma trojkami blýskli Houser a Sanders, čímž vrátili rozdíl pod třicet bodů.

V poslední čtvrtině se obraz hry mnoho nezměnil. Za pozornost stojí tři trestné hody Mandiče, které neminul a upevnil si vedení ve statistikách nejlepších střelců šestek. Těsně před polovinou závěrečné části hry jsme se opět vyhoupli nad třicetibodový rozdíl ve skóre (77:46), ale Děčín devíti body v řadě trochu korigoval dosavadní průběh zápasu. Šest bodů padlo z čáry trestných hodů a trojku přidal mladý Holanda. Bigus za dva body a Votroubek pěti body (trojka a dvojka) vrátili náskok ke třiceti, ale Holandovy tři šestky za sebou vytvořily konečný rozdíl 26 bodů.

Body: Hess a Mandič 14, Sokolovský 12, Votroubek 10, Michel 9, Savanovič 7, Rančík 6, Einikis 5, Beneš 4, Whitfield 3, Bigus 2 - Sanders 15, Soukup 8, Panáček a Holanda 6, Gamma 5, Balík 4, Bičvič a Jiráň 4, Houser 3, Houška 3, Tomanec 2; střelba 3b.: 17/9 : 18/5;střelba 2b.: 40/22 : 32/14; TH: 22/15 : 20/17; doskoky: 32:26; fauly: 22:18; čtvrtiny: 24:17, 28:10, 16:15, 18:18