92
BK Děčín BK Děčín Hosté
61

Podobně jednoduše jako do semifinále jsme prošli i do finále.

Stejně jako v předchozích dvou zápasech jsme už v prvním poločase rozhodli o konečném výsledku zápasu. Zasloužily se o to dva úseky ve druhé čtvrtině, kdy Děčín skóroval pouze sporadicky. První úsek byl mezi 12. a 15.minutou. Z poměrně nečekaného vedení hostů, kteří měli k dispozici sedmibodový náskok, jsme třinácti body v řadě otočili skóre zápasu. Pro zajímavost: toto vedení bylo nejvyšším náskokem Děčína v celé sérii. Obrat ve vývoji utkání jsme pak ještě potvrdili na konci druhé čtvrtiny, kdy se náš náskok přehoupl přes deset bodů. Posledním vydařeným úsekem byla doba od 26.minuty do konce třetí čtvrtiny, kdy bodový zisk Děčína se zastavil na čísle 42 a náš narostl z 59 na 71 bodů.

V celkové statistice jsme přehráli Děčín především v úspěšnosti střelby a to jak za dva tak především za tři body. Naši hosté jen potvrdili svou úspěšností z perimetru (24%) své postavení v dlouhodobém pořadí trojkařů, kde jim patří poslední příčka (29%). Naše hra byla organizována tak, že Děčín se v podstatě ani ke střelbě z bližší vzdálenosti nedostal. Svědčí o tom pouze 27 střel za dva body, které Severočeši vyslali na náš koš. Dominantní postavení pod vlastním košem jsme demonstrovali 26 obrannými doskoky, proti čtrnácti hostů. Děčín nás přeskákal pouze v útočném doskoku a to především v prvním poločase (9). Paradoxem je, že nejvíce útočných doskoků zaznamenal Děčín ve druhé čtvrtině, kterou prohrál rozdílem patnácti bodů. Je vidět, že pouhý doskok na obrat zápasu nestačí, je třeba útočný doskok přetavit v body. Oba týmy nakupily poměrně dost chyb. Celkem 19 ztracených míčů na obou stranách padá na vrub úvodu zápasu, kdy hra byla hodně neurovnaná. V prvních třech minutách měly oba týmy více ztracených míčů než kolik nastřílely košů! Za pozornost stojí také naše úspěšnost trestných hodů. Ze 14 pokusů jsme netrefili pouze jeden, zatímco hosté měli poměr 11/19.

Úvod utkání, jak už jsme napsali, byl hodně chaotický. Body přibývaly pomalu a teprve na začátku páté minuty jsme dali desátý bod a Děčín byl o tři body za námi. První náš koš dal z levé strany Rančík, měl hodnotu tří bodů a další trojka padla z rukou Beneše až po půldruhé minutě. Náš třetí střelecký pokus v podání Adama Hesse byl neúspěšný, ale stejný hráč si pak spravil chuť, když zasmečoval Rančíkovu přihrávku po rychlém protiútoku. Děčín se v úvodu stále držel na dostřel. Naše obrana byla málo agresivní, a tak od vedení našich hostů nás zachraňovala jen jejich malá efektivita útoku. V první čtvrtině potěšila oko diváka povedená akce našich hráčů. Bleskové přihrávky po ose Whitfield – Rančík – Michel – Hess vedly ke třetí naši trojce (17:14). Whitfield z pravé strany na trojkovém oblouku přenesl rovnoběžně s koncovou čárou míč na Rada, ten okamžitě nahrál pod koš na Michela, který stejně rychle našel v levém koutě číhajícího Hesse. Protože Adam před sebou nikoho neměl, vystřelil a takový střelec se z takové pozice obyčejně nemýlí. Od Whitfieldovy přihrávky do Hessova koše neuplynuly snad ani dvě vteřiny! Po této akci přidal Savanovič ještě dvojku a to byl na dlouhé čtyři minuty poslední náš zápis do listiny střelců. Ještě v první desetiminutovce se dostali hosté do vedení. Jen pár okamžiků před koncem období se z levé strany trefil za tři body Sanders a stanovil tím skóre první čtvrtiny na 19:20.

I začátek druhé čtvrtiny patřil hostům. Gamma se po čtyřech bodech stal prvním dvouciferným střelcem zápasu (10), další dva body přidal Sanders a sedmibodové vedení Děčína bylo na světě. To byl impuls pro naše hráče. Jako by jim došla trpělivost, zvýšili agresivitu v obraně a začali z obrany vyrážet do rychlejších protiútoků. Devět bodů v řadě, které otočily stav utkání, přinutilo trenéra Budínského k oddechovém času. Při něm hecoval hráče, vytýkal jim sobeckou hru (především Bičvičovi), nabádal je k lepší organizaci hry a k rychlejšímu návratu do obrany. Kromě slov provedl i personální změny a poslal na palubovku Sanderse a Soukupa. Mnoho platné mu to nebylo, protože Savanovič a Mandič dokončili naši šňůru na 13 bodů. Teprve příchod Tomance a jeho letošní šestá trojka (z 34 pokusů), přinesla změnu ve skóre na straně Severočechů. Po chvíli se Tomanec zasloužil ještě o jeden bod z čáry trestných hodů. Naše dvě rychlé trojky (Mandič a Savanovič) znamenaly první naše dvouciferné vedení. Rančík ho po výborné spolupráci ještě o dva body vylepšil a Děčín sáhl na začátku 19.minuty po druhém time outu. V něm vyčítal trenér Budínský svým hráčům především malý důraz v útoku. Není divu, od začátku 13.minuty dal Děčín pouze tři body.

Do druhého poločasu jsme vstupovali s čtrnáctibodovým náskokem a za dvě minuty jsme ho ještě o 7 bodů navýšili. Naše hra byla uvolněná, Děčín se trápil a v podstatě zápas zabalil. Ve třetí čtvrtině dal pouze 10 bodů a my bodů dvacet pět, i když jsme sedmkrát neúspěšně vystřelili. Náskok se proto natáhl až na 29 bodů. Před závěrečným dějstvím už bylo jasné, že Děčín nemá šanci s výsledkem něco udělat. Na palubovku se podíval na přání fanoušků také Láďa Horák. Dobře se zapojil do doskoku a Maurice pro něho připravil akci, při které Láďa využil svého slušného výskoku a zapsal si další dva ligové body. Tečku za semifinálovými zápasy napsal dnes nejlepší střelec a také nejlepší hráč zápasu Charles Mandič košem s faulem. Nymburk tedy postoupil bez ztráty kytičky do finále a čeká, který z moravských celků s ním změří síly ve druhé polovině května.

Body: Mandič 17, Hess a Rančík 15, Savanovič 11, Beneš 9, Whitfield a Einikis 6, Michel  a Bigus 4, Sokolovský 3, Horák 2 - Sanders 16, Gamma 10, Panáček 9, Soukup a Balík 6, Tomanec 4, Šušák 3, Houška, Holanda a Jiráň 2, Bičvič 1; střelba 3b.: 16/7 : 33/8;střelba 2b.: 48/29 : 27/13; TH: 14/13 : 19/11; doskoky: 34:26; fauly: 20:21; 5 faulů:33. Houška; čtvrtiny: 19:20, 27:12, 25:10, 21:19