A tým | Mattoni NBL - 30.10.2004

98
NH Ostrava NH Ostrava Hosté
65

Očekávaným vítězstvím nad Ostravou si Nymburk upevnil svoje první místo v tabulce Mattoni NBL.

Poprvé v této sezoně dokázal soupeř ubránit svoje konto před naší stovkou, i když k tomu chyběly pouhé dva body. Největší vinu na tom nese určitě první čtvrtina, která skončila až neuvěřitelně 9:9. Od roku 2000 (dál naše záznamy nesahají) je to druhé nejmenší skóre po první čtvrtině. O bod lepší byl Děčín v souboji s USK 5.října 2002 (8:9). V první části hry odváděly obrany obou družstev svůj standard, ale katastrofická střelba byla příčinou toho, proč padlo jen 18 bodů. My jsme dali dva koše ze hry a ostatní body (5) padly po trestných hodech. Ostrava střílela lépe, ta dokázala propašovat obroučkou míč čtyřikrát, z toho jednou z perimetru. To nám se střelba z dlouhé vzdálenosti vůbec nedařila a nejen v první čtvrtině. První naši trojku zápasu dal na devátý pokus družstva Maurice Whitfield na začátku 3.minuty druhého poločasu. Ani potom se naše střelba z perimetru nezlepšila. Do konce zápasu padly ještě dvě trojky, jejich autorem byli Mujagič a Votroubek. Procento úspěšnosti bylo jen 16,7%. Většinu našich bodů jsme dosáhli z bezprostřední blízkosti koše, ať po kombinační hře nebo po individuálním průniku. S ohledem na to, že Ostrava hrála po většinu druhého poločasu zónovou obranu, je tento statistický údaj neobvyklý. Ovšem nutno poznamenat, že mnoho bodů padlo po našem rychlém protiútoku, kdy ještě obrana soupeře nebyla zformována. Tomu napomáhal velký počet ztracených míčů našeho soupeře, který byl způsoben naší aktivní těsnou obranou.

Ostrava dala dnes poprvé méně než 80 bodů, což bylo dílem způsobeno naší dobrou obranou a dílem zraněním dvou klíčových hráčů Prášila a Pospíšila v úvodu utkání. Nedá se říct, že by přítomnost dvou nejlepších střelců Ostravy změnila vítěze, ale je pravděpodobné, že rozdíl by patrně nebyl tak veliký.

Díky průběhu zápasu mohli oba trenéři pustit na hřiště i hráče, kteří v lize teprve získávají první zkušenosti. Svůj prvoligový křest si v našem dresu odbyl nymburský odchovanec a stále ještě hráč staršího dorostu Michal Hubálek. Moc nechybělo, aby si za 2:10 min, které byl na hřišti, připsal dva body.

Hosté získali v rozskoku míč a první střelu z perimetru na náš koš Mužík nevyužil ke změně skóre. Pospíšil však doskočil a z jeho nahrávky dal Halík první dva body zápasu. Na konci první minuty jsme spálili první střelecký pokus a z protiútoku dal Prášil trojku. Ostrava vedla ve druhé minutě už 0:5. Na naší straně se prosadil nejlepší hráč zápasu Radek Nečas a upravil na 2:5. Následující tři minuty přinesly festival neproměněných příležitostí. Koš byl pro obě družstva snad zakletý. Chyby v útoku zvedaly Michala Ježdíka z lavičky a bylo vidět, že takový průběh zápasu se mu vůbec nelíbí. V šesté minutě (za stavu 4:5) to už nevydržel jen sledovat a vzal si oddechový čas. Prokletí obou košů to však nezměnilo. I nadále body přibývaly velice pomalu a to i z trestných hodů, které patřily v utkání proti Sofii k našim silným stránkám. Poprvé jsme se dočkali vyrovnání až půl druhé minuty před koncem čtvrtiny. Do konce přidala obě družstva po dvou bodech a v utkání nejvyšší české soutěže padlo za čtvrtinu stejně bodů jako v zápase žákovských kategorií. Kdo se přišel podívat na střelecké hody, byl zklamán.

Po první krátké přestávce se zdálo, že smůla je protržena. Uběhly necelé dvě minuty a dali jsme tolik bodů, jako za první desetiminutovku. Ostravané v té době dobývali náš koš neúspěšně. V té době se zranil ostravský pivot Pospíšil, odkulhal na lavičku, ale hosty to nezlomilo. Znovu se hra vyrovnala a tři minuty se rozdíl ve skóre měnil jen minimálně. Ostravané sice nevyšli ve všech útocích naprázdno, ale vždy jsme to byli my, kteří dávali o nějaký ten koš více. Proto na konci prvního poločasu se bodový odstup otíral o dvacítku.

V úvodu druhého poločasu se hostům podařilo z původně sedmnáctibového rozdílu smazat polovinu. Mohly za to, mimo jiné, dva ztracené míče našich hráčů. Když dal mladý Bohačík trojku, probudilo to Maurice a hned z následujícího útoku odpověděl stejným kalibrem. Jeho trojka byla začátkem našeho úspěšného úseku, který jsme vyhráli 19:3. Hosté si nedokázali poradit s agresivní obranou a odevzdávali míče do našich rukou. Celkem čtyřikrát ztratili míč. Náskok se vyšplhal až na 25 bodů. Do konce třetí části hry se rozdíl malinko snížil, ale pod dvacet bodů se už nedostal.

V poslední čtvrtině už bylo jasné, že našim hráčům nic nehrozí, také hosté se s porážkou smířili, a tak zápas pokračoval v poklidném tempu. Naši občas zkoušeli něco mimo plán, proto se dvakrát stalo, že míč mířil na místo, kde ještě před malou chvíli byl některý z našich hráčů. V posledních pěti minutách se rozstřílel především Hess, jenž svém otci, který ho sledoval z hlediště, udělal určitě radost. Čtyřicet pět vteřin před koncem dal Sucharda 98 bod, ale stovky se diváci nedočkali.

Body: Nečas Radek 21, Hess Adam 14, Zídek Jiří 13, Whitfield Maurice Lamar 9, Trnka Jiří 9, Beneš Pavel 8, Sucharda Věroslav 8, Votroubek Stanislav 7, Mujagič Denis 7, Sokolovský Ladislav 2, Horák Ladislav 0, Hubálek Michal 0 - Mužík Marek 14, Dostál Michael 13, Halík Roman 12, Bohačik Petr 8, Procházka Lukáš 8, Klimánek Ctirad 3, Prášil Jaroslav 3, Uhlíř Rostislav 2, Pospíšil Zbyněk 2, Gavlák Juraj 0; střelba 3b.: 18/3:28/6; střelba 2b.:55/36:29/17; TH: 28/17:24/13; doskoky: 38:35; chyby: 21:26; TCH: 12. trenér hostů;rozhodčí: Vrážel Petr a Kurz Vlastimil; komisař: Buršík Petr; 800 diváků; nejlepší hráč:Nečas Radek, čtvrtiny: 9:9, 33:16, 26:21, 30:19

Čtvrté kolo bylo pohromou pro domácí celky. V řádné hrací době vyhrál jen Nymburk, v prodloužení Pardubice. Náš příští soupeř  Děčín přivezl dva body za vítězství z palubovky A PLUS Brno, čímž připravil první letošní porážku Brnu (78:82). Prostějov, který odehrál první zápas venku, byl také úspěšný, když přehrál Ústí n.Labem o 12 bodů (74:86). Také USK v Opavě dokázalo najít recept na stále se hledající domácí tým a nedovolilo mu získat první letošní vítězství (75:89). Celek Mlékárny Kunín se oklepal z našeho bodového přídělu a vyplatil Spartu na její palubovce (80:84). Prodloužení se hrálo v Pardubicích a domácí porazili o pět bodů Housery (99:94)