A tým | Mattoni NBL - 27.11.2004

105
USK Praha . USK Praha . Hosté
80

Ani letošní první zápas nevybočil z tradice bojů proti tomuto soupeři, přestože konečný výsledek byl jednoznačný.

Vysokoškoláci produkovali svůj způsob hry založený na obraně na hranicích únosnosti. Výkon USK byl oproti čtvrtečnímu zápasu proti Sadské o mnoho lepší. „S kvalitou soupeře roste výkonnost a navíc USK se chtělo rehabilitovat za neúspěch v Poháru,“ řekl po zápase asistent Forejt. V průběhu celého prvního poločasu se domácí hráči trápili, bojovali nejen se soupeřem, ale také s vlastní únavou. Nedařilo se přecházet do rychlých protiútoků, které by na agresivitu obrany hostů platily. V první čtvrtině se Nymburku moc nevedla ani střelba, zatímco soupeř měl přesnější ruku ze všech pozic. Nebylo proto divu, že hosté prvních deset minut vyhráli. Stínem bylo zranění Pastyříka na začátku šesté minuty. Nejen že hostům chyběly jeho body (do té doby dal šest), ale také veškerá práce pod košem zbyla na Krátkého. Tomu ke konci zápasu pak docházely síly i proto, že musel bojovat s pravidelně se střídajícím Zídkem a Trnkou. Na nich si udělal v 25 minutě čtvrtou osobní chybu a po jeho vystřídání Pavlem Novotným přišel rozhodující trhák Nymburka. Poslední 4 minuty této části hry vyhrál Nymburk 17:6. Domácím se pomalu začala dařit střelba, skóre v druhém poločase narůstalo rychleji a skončilo až na stovkové úrovni. Je jen škoda, že domácí se přizpůsobili stylu hry vysokoškoláků, častěji faulovali a dávali tak Pražanům možnost střílet z čáry trestného hodu. V tom byli hosté výrazně lepší domácích a zasloužili se tak o poměrně vysoký příděl bodů v nymburském koši.

Začátek zápasu vypadal, že si Nymburk s vysokoškoláky poradí. Ti sice dali první koš s hodnotou tří bodů, ale Zídek v zápětí stejným způsobem srovnal. Po něm Whitfield a ještě jednou Zídek posunuli domácí do čtyřbodového vedení. Pak ale Nymburk spálil tři střelecké pokusy a všechny protiútoky dokázalo USK využít. Hlavní zásluhu na tom měl již zmiňovaný Pastyřík. Z jednoznačného začátku se zápas obrátil vůči domácím zády. Až do konce první části hry hosté nepustili domácí do vedení. Naopak téměř bezchybnou střelbou svůj náskok dvakrát posunuli až na osm bodů. Ve druhé čtvrtině se zpočátku Nymburk přiblížil na rozdíl jednoho koše, ovšem po trojce Přibyla a také Krátkého se odstup přiblížil na jediný bod k dvojciferné hodnotě. Sokolovský, Nečas a především Zídek se přičinili, že se domácí dostali opět do těsného závěsu za překvapivého lídra utkání. Na konci patnácté minuty poslal trenér Ježdík na palubovku Votroubka a ten po minutě trojkou dostal Nymburk po dlouhé době do vedení. Po time outu hostujícího trenéra se opět jeho hráči na tři minuty dostali do vedení. Půl druhé minuty před koncem poločasu opět Votroubek a opět trojkou poslal ČEZ do vedení. USK sice vyrovnalo, ale poslední dvě šestky házel Whitfield, a tak poločas favorit sice vyhrál, ale pouze o dva body.

Druhý poločas začal zostra Bosák a trojkou znovu obrátil skóre. Zídek z protiútoku nedal, ale aktivní Nečas vybojoval míč, Sokolovský nabil Mujagičovi a ten trojkou potěšil domácí fanoušky. Ani tento pokus Nymburka nevedl k definitivnímu odpoutání se od soupeře. Naposledy poslat USK do vedení jejich nejlepší střelec zápasu Helbich ve 23.minutě. Pak přeci jen Nymburk vytáhl obranu na větší plochu, zrychlil hru a hosté se začali zadýchávat. Nejdříve se USK drželo, ale ve druhé části třetího hracího období se Nymburk vrátil ke hře, kterou jeho fanoušci důvěrně znají. Najednou bylo na palubovce jedno družstvo a svou převahu vyjádřili domácí i bodově. Do konce čtvrtiny narostl náskok téměř na dvacet bodů. Do poslední čtvrtiny byly už karty rozdány jednoznačně. Hosté mleli z posledního, zápasili nejen s úbytkem fyzických sil, ale také s velkým množství osobních chyb klíčových hráčů. Trenér Ježdík začal šetřit nejvíce vytěžované hráče Zídka i Nečase, krátký časový úsek odehráli i Whitfield a Mujagič. Prostor dostal také Sucharda, který v čase 37:15 doskočil odražený míč a zpod koše zajistil nymburským basketbalistům pátý stovkový zápas. Na poslední dvě minuty se také dostalo na nejmladší hráče v obou družstvech. Ve stejný čas naskočili Hubálek v bíločerveném a Vukotič v modrém dresu. Tečku za zápasem, ve kterém byly k vidění dvě odlišné poloviny, udělal nekompromisním průnikem Beneš.

Body: Zídek 17, Hess 15, Votroubek 13, Beneš a Trnka 10, Sucharda 9, Sokolovský, Whitfield, Mujagič 8, Nečas 7 - Helbich 20, Bosák 17, Přibyl 11, Novotný 10, Krátký 9, Pastýřík 6, Vrchota 5, Rerko 2; střelba 3b.: 17/8:25/6; střelba 2b.: 47/30:36/21; TH: 37/21:25/20;doskoky: 30:31; chyby: 22:27; 5 chyb: 36. Krátký; čtvrtiny: 19:24, 25:18, 36:21, 25:17;rozhodčí: Paulík a Kapl; nejlepší hráč: Votroubek