A tým | Mattoni NBL - 22.12.2004

BK Ústí n.Labem BK Ústí n.LabemDomácí
82
110

První z odvetných zápasů základní části Mattoni NBL ozdobil střeleckým rekordem Adam Hess.

V sestavě z Českého poháru proti Písku, to znamená bez Zídka, Mujagiče, Englického, ale již s Novotným a ještě se Suchardou, jsme přestříleli své hostitele především díky neuvěřitelným 55 bodům křídelníka Adama Hesse. V tomto „One Man Show“ Hess o šest bodů překonal rok a půl starý nejlepší výkon Freda Warricka, který vytvořil tento hráč v dresu Kunína při zápase proti BVV Brno. „V prvním poločasu dal Adam lehce 31 bodů a ve druhém za podpory svých spoluhráčů přidal ještě 24. Za jeho počet bodů v jednotlivých čtvrtinách by se mnozí hráči nemuseli nestyděli ani na konci celého zápasu,“ řekl po návratu do Nymburka vedoucí družstva Vratislav Šístek. Hess měl více než padesátiprocentní úspěšnost střelby z perimetru (15/8), skvělá byla také střelba za dva body. Z devatenácti pokusů proměnil 14! , mezi kterými bylo i několik divácky atraktivních smečí. Za svůj výkon sklidil Hess zaslouženě potlesk i domácího publika.

V utkání se hrálo pod taktovkou ofenzívy. Obrana byla herní činnost, kterou obě družstva praktikovala málokdy na jedničku. Dokazuje to nejen vysoké skóre na obou stranách, ale také poměrně malý počet faulů. Naši basketbalisté předčili svého soupeře opět na všech postech.

Domácí začali zápas o malinko lépe. Po dvou koších si ještě v první minutě vypracovali mírný náskok. Sokolovský ovšem první trojkou zápasu snížil a pak začalo galapředstavení Adama Hesse. Po Whitfieldově získání míče se Adam pustil neohroženě do koše a s faulem svůj nájezd proměnil. Stejně úspěšný byl i v následujícím trestném hodu, takže jsme se ujali vedení. Feštr dvěma šestkami vyrovnal, ale Hess trojkou mistrně odpověděl. Ještě dvakrát se domácí přiblížili na tři body. Vždy to bylo po střelbě z perimetru. My jsme však na to odpovídali dvojkou s následujícím  trestným hodem. Na konci šesté minuty dal Feštr 14.bod svého týmu a od té doby trvalo šest minut než se opět rozvlnila síťka našeho koše. My jsme ovšem nezaháleli a přidali na své konto téměř dvacet bodů. Nic platný nebyl trenéru Šedivému time out. Lehce jsme překonávali obranu domácích a to především z dlouhé vzdálenosti. Jen za první čtvrtinu padly 4 trojky.

Druhá čtvrtina byla z hlediska rozdílu ve skóre vyrovnaná. Manko Ústí se pohybovalo mezi 18 a 26 body. Vytáhl jsme obranu dál od koše, čímž se více otevřel prostor pod košem, který většinou nebyl pod dozorem Jiřího Trnky, jediného klasického pivota Nymburka. I nadále jsme se činili ve střelbě a přidali jsme dvaatřicet bodů, z toho pět trojek.

Do druhého poločasu vstoupili domácí se ztrátou  22 bodů, ale první minuty se jim povedly. Třemi koši (z toho dvě trojky) stáhli na 14 bodů. Trenér Ježdík oddechovým časem jejich rozlet zastavil, ovšem ne na dlouho. Ústí dalo znovu 2 trojky a koš a tentokrát snížilo dokonce na 11 bodů. Radost jim nevydržela dlouho. Po devítibodové šňůře bylo zase vše v starých kolejích a dvacetibodový náskok vydržel až do konce třetí čtvrtiny. Díky tomu, že domácí dokázali během této části hry dvakrát předvést střeleckou sólo jízdu, vyhráli ji o dva body.

I když Ústí nepatří k těm družstvům, která by se vzdávala, na více ten den neměla. Celý náš tým začal pracovat na střeleckém rekordu Adama Hesse. Díky jeho 13 bodům v prvních čtyřech minutách narostlo vedení hostů na 32 bodů (70:102) a už se hrálo jen o výši rozdílu ve skóre.

Body: Houška 22, Kubálek 14, Hejl 12, Holešovský 8, Feštr,  Vorlíček T. a Pohánka 7, Krýsl 3, Pištěcký 2 - Hess 55, Whitfield 16, Votroubek 13, Sokolovský a Nečas 6, Trnka 5, Sucharda 4, Beneš a  Novotný 2, Horák 1; střelba 3b.: 26/10:29/13; střelba 2b.: 29/21:40/29; TH:14/10:15/13; doskoky: 19:28; chyby: 19:19; 5 chyb: 33. Holešovský; rozhodčí: Šedivý a Hartig; komisař: Bruna Karel; 500 diváků; nejlepší hráč: Adam Hess