A tým | Mattoni NBL - 15.01.2005

NH Ostrava NH OstravaDomácí
69
88

Nymburští basketbalisté odjížděli do Ostravy s torzem týmu, přesto si poměrně jednoduše došli pro vítězství.

K dlouhodobě zraněnému Englickému, rekonvalescentu Mujagičovi, přibyla další dvě jména na listině zraněných: Jiří Trnka a Stanislav Votroubek. Oba mají problémy s kotníkem. Zatímco Trnka si úraz přivodil v zápase s Kazaní, Votroubek měl smůlu na čtvrtečním tréninku. Proti Ostravě, která nedisponuje takovou sílou pod košem, nebyla ztráta těchto více než 210 cm dlouhých hráčů tak citelná. Nymburk dokonce Ostravu porazil na doskoku, především pod vlastním košem neměli domácí šanci (14:24). Domácí pivoti se neprosadili, protože hosté vynikali „v braní na záda“.

Nymburští hráči se v tomto zápase nenutili tolik do střelby za tři body. Nejen proto, že v současné době účinnost střelby není příliš velká, ale také proto, že Ostravané bránili většinou osobně. Domácí se naopak snažili svou tradiční zbraní – střelbou z perimetru – ČEZ přehrát. I když dali 24 bodů z trojkové vzdálenosti, úspěšnost byla pod 30%.

Nymburská defenzíva v zápase pracovala dobře. Vytažená osobní obrana, kterou hosté začínali již na polovině soupeře, činila domácím problémy. Narušování postupného útoku bylo natolik účinné, že Nová huť dala méně než 70 bodů. Nymburk zpravidla nedovolil soupeři, aby zakončoval dříve než v posledních pěti vteřinách útoku. Časová tíseň pak zapříčinila, že výběr střelecké pozice nebyl ideální, a tím klesala úspěšnost střelby.

Nymburk začal dobře a po minutě vedl 5:0. Domácí ale trefili hned svůj první pokus o střelbu z perimetru a když Prášil dal na začátku třetí minuty druhou trojku Ostravy, bylo srovnáno (9:9). Třetí domácí trojka v zápase znamenala dokonce zisk nejtěsnějšího vedení. V úseku mezi pátou a devátou minutou se obě družstva střídala s železnou pravidelností v úspěšné střelbě za dva body, takže neustále bylo ve vedení buď jedno nebo druhé družstvo. Až v poslední minutě se dostali domácí do dvoubodového vedení.

Ve druhé čtvrtině Ostrava svůj náskok nejdříve o koš zvýšila, ale po chvíli byl po šesti trestných hodech Nymburk opět ve vedení. Domácí dvěma trojkami ve 13.minutě získali mírný náskok, navíc se třetím faulem musel na lavičku Nečas, kterého vystřídal Novotný. Po chvíli si šel odpočinou také Zídek, kterého nahradil Chán a Sokolovský, na jehož pozici přišel Beneš. Tato trojice společně s Johnsonem a Whitfieldem se postarala o největší šňůru Nymburka. Přesně v polovině druhé části hry domácí vedli 34:31. Po dvojce Beneše dokázalo Ostrava proměnit jen jednu šestku a začala smršť Nymburka. Za tři minuty dali hosté tucet bodů a zápas dostal jiný rozměr. Dvouciferné vedení 35:45 minutu před koncem prvního poločasu mohlo Nymburk uklidnit. Domácí sice v posledních okamžicích ubrali tři body z náskoku ČEZu, ale to nijak hosty z rovnováhy nevyvedlo.

První dva koše druhého poločasu dal Nymburk, a tak se náskok opět vyšplhal nad deset bodů. Domácí vytáhli znovu svou největší zbraň, střelbu z perimetru, ale ta stačila jen na dočasnou korekci průběžného stavu. Nymburk si celou třetí čtvrtinu udržoval náskok mezi 8 a 13 body a v podstatě nedával domácí žádnou naději na zvrat v zápase. V poslední části hry se mnoho nezměnilo. Nymburk si neustále držel minimálně desetibodový náskok, který s pozvolně s přibývající únavou domácích, zvyšoval až na konečných 19 bodů.

Body: Dostál 22, Pospíšil 11, Gavlák 11, Prášil 10, Halík 7, Šiko 6, Bohačik 2 - Nečas 20, Johnson 20, Zídek 15, Whitfield 13, Beneš 12, Sokolovský 4, Chán 4; střelba 3b.: 29/8 : 14/5;střelba 2b.: 31/18 : 39/26; TH: 13/9 : 26/21; doskoky: 19:27; fauly: 20:17; 5 chyb: 36. Halík, 37. Gavlák; rozhodčí: Vrážel a Kapl; 1200 diváků; nejlepší hráč: Radek Nečas; čtvrtiny24:22, 14:23, 18:24, 13:19