USK Praha . USK Praha .Domácí
88
91

Mnoho nechybělo a mohli se pražští vysokoškoláci radovat z cenného vítězství

Michalu Ježdíkovi v zápase na Folimance chyběl další hráč ze základní pětky Maurice Whitfield, který už v utkání proti Elyonu bojoval s chřipkou. Trenér hostů sice zapojil do hry osm hráčů, ale střídající Votroubek, Novotný a Chán nastoupili dohromady na 24 minut a za tu dobu dali jen dva body a připsali si tři doskoky. Největší rezervy nymburského družstva byly v obraně přičemž tři čtvrtiny zápasu hráli hráči ČEZu hodně ležérně. Po středečním vynikajícím výkonu si možná mysleli, že se soupeř porazí sám. „Dali jsou domácím příliš mnoho prostoru ke střelbě,“ zlobil se vedoucí družstva Šístek. Družstvo USK je nepříjemný soupeř a při dobrém vývoji zápasu si už před poslední čtvrtinou brousil zuby na senzační vítězství.

Na začátku zápasu se jako první zapsal do listiny střelců Bosák z perimetru a to mu možná zvýšilo sebevědomí, protože byl autorem i dalšího koše. Za hosty hasil Nečas a po něm Beneš. Stále však nymburskému týmu chyběl bod. Ve třetí minutě šel Nymburk na krátkou chvíli do vedení, když Zídka při střelbě fauloval Pastyřík. Nymburský pivot dal jak koš, tak následnou šestku. Přibyl sice vyrovnal (7:7), ale Zídek dvěma koši za sebou získal pro svoje družstvo čtyřbodový náskok. Za chvíli výrazně promluvil do skóre Zoran Helbich. V jediné minutě dal osm bodů a Nymburk rázem prohrával o tři. To však ještě nebylo všechno. Na konci šesté minuty přišel na palubovku Krátký a první dvě střely z perimetru proměnil. Když na konci deváté minuty přidal ještě dvojku, chybělo favoritovi utkání deset bodů (26:16). O zkorigování výsledku první čtvrtiny se postaral Beneš.

Na začátku druhé čtvrtiny dal Nymburk dva koše a začal se svému soupeři přibližovat. Odstup USK se udržoval na přijatelných 2-4 bodech až do 17.minuty. Tady obrana hostů opět ponechala hodně prostoru na perimetru a do listiny střelců se postupně zapsali Bosák, Novotný P. a Helbich. Protože všichni tři dali trojky a Nymburk kontroval pouze za dva body, natáhl se náskok domácích na devět bodů a minutu před koncem první půle dokonce na deset. Do přestávky dokázali hosté, díky tomu, že se tlačili pod koš, ubrat trestnými hody z náskoku polovinu.

První střelu na koš ve druhém poločasu vyslal z perimetru Bosák, ale na jeho aktivitu odpověděl smečí Johnson, který za chviličku přidal trojku a oživení nymburských dokončil Zídek. Nymburk dotáhnul na bod a zdálo se, že se karta obrací. Jiného názoru byl Bosák a Helbich, kteří pěti body udělali opět šťastnějšími slušně zaplněnou halu pod Nuselským mostem. V polovině třetí části hry se za tři body trefili také Nečas a Sokolovský a Nymburk se už poněkolikáté dotáhl na dva body. Ovšem Bosák s Vrchotou byli proti a svými třemi koši zvýšili na začátku 28.minuty na osm bodů (65:57). Do konce třetí části hry se přeci jen podařilo hostům rozdíl snížit na tři body.

Na úvod posledního dějství se za tři netrefili Tóth ani Helbich, zatímco Johnson byl dvakrát zpod koše úspěšný. Po dlouhé době se dostal Nymburk do vedení. Konečně totiž zabral v obraně, dal domácím méně prostoru ke střelbě a karta se začala obracet. USK začalo ztrácet míče a nymburští basketbalisté toho beze zbytku využili. V polovině čtvrté čtvrtiny už vedli o šest a tři minuty před koncem o sedm (75:82). Zdálo se, že Nymburk prolomil domácí obranu, ale USK se v dobře rozjetém zápase nevzdávalo. Čtyřmi koši dokázalo minutu před koncem srovnat na 83:83 a drama vrcholilo. Hostující hráči vytáhli z rukávu osvědčenou akci, na jejímž konci zůstal v rohu volný Sokolovský, který dvakrát ze stejného místa popravil naděje domácích na překvapivý výsledek. Přibylova trojka v posledních okamžicích zápasu byla jen kosmetickou úpravou skóre.

Body: Bosák 30, Helbich 17, Krátký 15, Přibyl 9, Novotný 7, Vrchota 5, Tóth L. 3, Pastýřík 2 - Zídek 22, Johnson 20, Nečas 19, Sokolovský 16, Beneš 12, Votroubek 2; střelba 3b.: 24/11 : 13/6; střelba 2b.: 39/23 : 42/25; TH: 16/9 : 31/23; doskoky: 30:23; fauly: 25:17; 5 chyb:35.Krátký, 35. Helbich; nejlepší hráč: Jiří Zídek, čtvrtiny: 26:19, 20:22, 23:25, 19:25

Petr Treml (trenér domácích): Já gratuluji Nymburku v první řadě k postupu v poháru! Může nás mrzet, že jsme takto nehráli již dříve, ale jinak myslím, že jsme podali celkem kvalitní výkon a myslím, že pokud budeme hrát tak dál, tak by nás play-off nemělo minout!

Michal Ježdík (trenér hostů): Já jsem hrozně rád za to vítězství, protože z té euforie po postupu se těžko hledala motivace. Upozorňoval jsem hráče, že to bude velice těžký zápas už jenom kvůli tomu, že USK hraje podobný styl obrany jako hraje Petersburg a že to bude dobré pro ponaučení. To se všechno potvrdilo. Blahopřeji USK k výbornému výkonu, protože my jsme museli hrát minimálně na sto procent, abychom dotáhli zápas do vítězného konce. Stálo nás to dost sil.