A tým | Mattoni NBL - 19.02.2005

96
BK Synthesia Pardubice BK Synthesia Pardubice Hosté
71

Ani závěrečné kolo v základní části Mattoni NBL nic nezměnilo na dosavadní absolutní suverenitě Nymburka.

Utkání podle očekávání mělo jen jednoho favorita a to domácí tým. Oba trenéři využili zápas k přípravě. Domácí kouč střídal hokejovým způsobem. V polovině každé čtvrtiny se ze střídačky zvedla pětice hráčů a nahradila kompletně sestavu ze hřiště. V poslední čtvrtině to na konci 35.minuty nevypadalo, že by se přerušila hra, tak se Whitfield  dopustil uprostřed hřiště taktického faulu jen proto, aby přerušil hru. Jedinou trhlinu do Ježdíkova plánu vneslo zranění Sokolovského, který si ve druhé čtvrtině pohmoždil palec. Pozápasové vyšetření vyloučilo vážnější zranění, takže tejpování palce pravé ruky bude pravděpodobně dostatečnou léčbou. Hodně prostoru dostal také Trnka, který v „první“ pětce nahradil Zídka, jenž ulehl doma s chřipkou a není jistý ani jeho odlet do Petrohradu. Rovněž trenér Marko z Pardubic zařadil do sestavy poměrně brzy mladíky, které má v družstvu. Na lavičce zůstal sedět jen do civilu oblečený David Špička, který doléčuje virózu. „Celý rok se jsem se na tenhle zápas těšil a takhle to dopadlo,“ posteskl si exnymburák.

Zápas se celý odehrál v poklidném tempu. Nymburk si rychle po začátku vytvořil dostatečný náskok a tím jeho výkon upadl do průměru. V prvních třech čtvrtinách zápasu hráli domácí velice dobře v obraně, Pardubice se za 30 minut nedostaly nad padesát bodů. Velké rezervy ve hře Nymburka byly podle trenéra Ježdíka na útočné polovině a také v obranném doskoku. I když ve statistice zápasu byli  v tomto herním prvku lepší domácí, na hřišti to mnohdy tak nevypadalo. Hosté sbírali pod nymburským košem míče téměř ze země. Není divu, že Pardubice si dokázaly připravit o deset střel více než Nymburk, ale jejich úspěšnost byla daleko nižší. Rozdíl byl především ve střelbě za dva body (70%:40%). Domácí hráči se do střelby nijak nenutili a čekali na nejvýhodnější pozici. Ovšem díky tomu také neobvykle často ztráceli míč. Pozitivem bylo, že kromě pečlivě rozdělených minut, si každý z domácích hráčů připsal nějaký ten bod.

Do zápasu také naskočil přesně po dvou měsících od operace Denis Mujagič, který třemi trojkami potvrdil pověst obávaného střelce. Zvlášť jeho první zápis do listiny střelců z perimetru vzbudil zasloužené ovace fanoušků. Nakonec ve své obnovené premiéře se s 13 body zařadil společně s Chánem na druhé místo střelců utkání.

Ještě před začátkem zápasu se odehrála malá slavnost. Prezident klubu Miroslav Jansta předal „čerstvému Čechovi“ Maurice Whitfieldovi v upomínku zvětšeninu pasu České republiky, znak a vlajku ČR a CD s českou hymnou a zajímavostmi o jeho nové vlasti. Po tomto slavnostním aktu už začal vlastní zápas. Do něho vstoupil lépe Nymburk a trochu netradičně Sokolovský (většinou to bývá Nečas nebo Zídek) dal první body zápasu. Po Trnkově chybě Laco z trestných hodů vyrovnal. Na Radka Nečase došla řada hned v následujícím útoku a repete si smečí připsal za dalších 20 vteřin. V zápětí vybojoval Sokolovský na Showdenovi míč, nahrál Trnkovi pod koš a ten přidal na účet další dva body. Když Nečas zvýšil už na 10:2 vypadalo to na krutý debakl. Trenér Marko reagoval na situaci omlazením sestavy, když poslal na palubovku Jelínka (18 let) a Majeríka (20 let) místo Gammy (25) a Lukše (35). Hra se nakrátko vyrovnala. Přesto Sokolovský v 5.minutě trojkou přehoupl náskok před desítku a došlo k první hromadné výměně hráčů v bílých dresech. Druhá pětice hráčů nebyla v útoku tak výkonná, neboť přidala do konce první čtvrtiny jen sedm bodů. Vzhledem k tomu, že Pardubice daly stejně počet bodů, rozdíl se neměnil.

Vyrovnaný průběh měla první pětiminutovka druhé části hry. Obě družstva se střídala v úspěšném zakončování svých akcí. V páté minutě přišla opět změna. Nejdříve Gamma snížil smečovaným košem na rozdíl 7 bodů, ale potom přišla chvilka Chána, který si třemi koši v řadě získal respekt soupeřů a šňůru zakončil třemi body Novotný. Nymburk dokonale využil neschopnost hostů dokončil jakoukoliv útočnou akci. První se ze sprchy osušil Stria a dvěma trojkami přibrzdil rozjíždějící se rychlík. Podobně se do listiny střelců zapsali Mujagič a Votroubek, čímž zvýšili vedení domácích na dvacet jeden bod. Škoda poslední trojky, kterou se prezentoval Majerík.

Ve druhém poločase už Nymburk byl uspokojen stavem a průběhem zápasu, proto zvolnil a hra se opticky vyrovnala. Za zmínku stojí trojka Whitfielda, který se za zády Trnky připlížil k trojkovému oblouku, pak se zvedl a nekompromisně skóroval. Na druhé straně hřiště po chvíli zaujal Votroubek, když zezadu smáznul Malíkův pokus o střelbu ještě dříve než míč opustil ruku střelce. Náskok v poslední minutě třetí čtvrtiny narostl na 26 bodů, přičemž počet vstřelených bodů Pardubic byl jen 48. V poslední části se ubralo na intenzitě obrany a obě družstva dala téměř 25 bodů. Poklidné tempo vydrželo až do konce a v posledních pěti vteřinách už si soupeři podávali ruce.

Body: Nečas 19, Mujagič 13, Chán 13, Whitfield 12, Hess 10, Beneš 6, Trnka 6, Sokolovský 5, Votroubek 5, Johnson 4, Novotný 3 - Stria 14, Gamma 13, Laco 11, Marek 7, Jelínek 6, Musil 5, Snowden 5, Majerík 4, Malík 3, Lukš 3; střelba 3b.: 14/7 : 20/8; střelba 2b.: 40/30 : 44/19;TH: 21/15 : 13/9; doskoky: 25:17; chyby: 19:24; 5 chyb: 24. Stria, 36. Snowden; čtvrtiny: 24:13, 30:23, 18:12, 24:23; rozhodčí: Volejník a Vrážel; 800 diváků; nejlepší hráč: Radek Nečas