A tým | Mattoni NBL - 27.09.2003

USK Praha . USK Praha .Domácí
81
87

Prvních čtyřicet ligových minut v novém ročníku Mattoni NBL má za sebou družstvo Nymburka. Premiéra se podařila, i když o vítězství se v posledních minutách sváděl zbytečně velký boj. Hráči USK, které týden před zahájením sezony posílil Jozef Válek (byl v Nymburce na testech), vsadili na velice agresivní obranu, a tak uběhly tři minuty zápasu a domácí měli na svém kontě čtyři fauly. Ještě rychleji dospěli ke čtyřem faulům ve druhé čtvrtině, stačilo 90 vteřin. Na konci zápasu tak došli až ke 35 osobním chybách (vyfaulovali se Vrchota, Pohánka, Krátký i Peleška) a nymburští hráči se mohli celkem dvaapadesátkrát pokusit vystřelit z hranice trestných hodů. Vzhledem k třiasedmdesátiprocentní úspěšnosti docílili hosté tímto způsobem téměř polovinu svých bodů. Nejvíce faulovanou osobou se stal Maurice Whitfield, který získal celkem jedenáct faulů. Domácí, vědomi si výškové převahy nymburských hráčů od košem, vsadili tradičně na střelbu z dlouhé vzdálenosti. Po první polovině první čtvrtiny už měli na svém kontě šest střel z perimetru, přičemž zpod koše se pokusili pouze jednou. I když hráči USK stříleli z poměrně těžkých pozic, přinesly jim trojky více než polovinu dosažených bodů. Nymburským hráčům se nedařilo tolik na doskoku. Zaznamenali pouze o jeden více než domácí. Nejlépe doskakujícím hráčem se stal Whitfield. „Dlouzí si odstavili své hráče, ale chyběl nám doskok křídel,“ komentoval vedoucí družstva Vratislav Šístek. První body zápasu padly do koše Nymburka, za tři se trefil nejlepší střelec domácích Peleška. Na druhé straně ho napodobil Mujagič a bylo srovnáno. Když přidal Whitfield dva body z trestných hodů, přišel na řadu další pokus domácích z perimetru a tentokrát Pohánka zajistil domácí vedení v zápase. Bylo to však naposledy, co na ukazateli skóre domácích bylo vyšší číslo. Vzápětí Whitfield za dva body přetáhl vedení na svou stranu. Byl to právě nymburský rozehrávač, který se staral o body Nymburka. Rychlá hra s výbornou obranou byla hlavní devizou hostujícího celku. USK si za dlouhých pět minut nepřipsalo ani bod, a tak náskok Nymburka pomalu rostl. Bodový účet první čtvrtiny podtrhl Jirka Vorlíček, který trojkou upravil poprvé na desetibodový rozdíl. Obraz hry se nezměnil ani v další části hry. Nymburk se prosazoval na všech postech a náskok utěšeně narůstal a v polovině druhé desetiminutovky dosáhl jedenadvaceti bodů. Bylo to také díky třem trojkám Votroubka, Whitfielda a Zídka. Pak ale domácí ztratili zábrany a pustili se do ostřelování nymburského koše v dlouhé vzdálenosti. Čtyřmi trojkami v řadě se jim podařilo zredukovat náskok Nymburka na polovinu. „Věděli jsme, že domácí budou nebezpeční především z dlouhé vzdálenosti, ale naši hráči po vybudování jednoznačného náskoku polevili v obraně. Přestali plnit přesně pokyny z lavičky, a tak vznikly v naší obraně díry, kterých dokázal soupeř využít,“ řekl Šístek. V závěru poločasu Nymburk házel ještě čtyři trestné hody, a tak náskok udržel ještě na čtrnácti bodech. Po poločase se domácí čím dále tím více osmělovali a nenápadně ubírali bod za bodem. Aktivita hostů končila často nedovoleným zákrokem domácích, ale trestné hody se v závěru třetí čtvrtiny příliš nedařily. Devítibodový náskok před poslední desetiminutovkou byl jen slabým odleskem poloviny druhé čtvrtiny. Pětibodová šňůra Nymburka po prvním koši Tótha sice opět dodala hráčům ECM trochu jistoty, ale Válek a posléze i Bosák vrátili rozdíl opět na sedm bodů. Když přidal Sklenařík další trojku, vzal si trenér Ježdík oddechový čas. Dvě ztráty míče Zídka a Trnky daly možnost domácím a oni šanci využili. Nejdříve Bosák a po něm Novotný (bratr Jirky) zařídili domácím srovnání skóre. Do konce zápasu zbývalo něco málo přes tři minuty. Domácí dirigování zkušeně Whitfieldem táhli útok především přes Trnku a jeho aktivita narazila třikrát na nedovolený zákrok domácích. Z šesti trestných hodů proměnil Jirka pět, a tak náskok opět vyšplhal na tři body. Mohl být vyšší, ale Bosák byl trojkou proti. Půldruhé minuty před koncem normální hrací doby zaznamenal Whitfield po dlouhé době koš ze hry a náskok byl pět bodů. Domácí Válek sice snížil, ale po sérii nepřesností byl dalším střílejícím Whitfield. Svůj pokus za tři body nezvládl, ale připsal si jeden z nejdůležitějších útočných doskoků. Rozehrál Novotnému a ten byl takticky faulován. Nymburský kapitán však prokázal pevné nervy a obě šestky proměnil. Lukšova ztráta míče, faul Bosáka patnáct vteřin před koncem a dvě proměněné šestky daly hostům definitivní jistotu výsledku. Bosák sice ještě z rychlého protiútoku trojkou určitou naději, ale Novotného (USK) taktický faul potrestal stoprocentně Nečas. „Byl to zápas se všemi rysy prvního utkání v sezoně. I tak jsme měli výborný úvod, ale pod dojmem snadného vedení hráči polevili a zápas jsme si zbytečně zkomplikovali. Trochu nám chyběla souhra, ale byl to první zápas po náročné přípravě a my vrchol výkonnosti očekáváme až po Vánocích,“ zhodnotil vystoupení Nymburka Vratislav Šístek. „Bylo to hodně upracované vítězství, ale ani při vyrovnání před závěrem zápasu jsem se o výsledek nebál. Přeci jen zkušenost našeho družstva byla větší než domácího,“ komentoval zápas Petr Vávra, který se zúčastnil zájezdu Fan klubu do Prahy.

body: Peleška František 16, Bosák Pavel 13, Novotný Pavel 13, Tóth Ladislav 8, Přibyl Marian 8, Válek Jozef 8, Pohánka Luboš 6, Sklenařík Vít 3, Vrchota Ondřej 2, Krátký Lukáš 2, Lukš Ivo 2 - Whitfield Maurice Lamar 28, Trnka Jiří 15, Nečas Radek 12, Zídek Jiří 11, Mujagič Denis 9, Votroubek Stanislav 7, Vorlíček Jiří 3, Novotný Jiří 2, Kubálek Pavel 0, Formánek Jiří 0, Grepl Tomáš 0; střelba 3b.: 33/14:19/5; střelba 2b.: 29/13:32/17; TH: 19/13:52/38; doskoky: 31:32; chyby: 35:23; 5 chyb: 27. Vrchota Ondřej, 32. Pohánka Luboš, 33. Krátký Lukáš, 39. Peleška František; rozhodčí: Paulík Robert a Lukeš Libor; komisař: Buršík Petr; 600 diváků; nejlepší hráč: Whitfield Maurice Lamar