A tým | Mattoni NBL - 11.10.2003

72
BK Děčín BK Děčín Hosté
64

Dramatický zápas prvního se třetím v průběžné tabulce udržel diváky v napětí až do poslední chvíle.

Zápas díky postavení v tabulce i díky síle Děčína sliboval vyrovnané utkání, ale asi nikdo z devíti stovek diváků nečekal, že o osudu utkání se rozhodne až čtyřicet pět vteřin před koncem zápasu. Votroubek ze skrumáže pod děčínským košem vydoloval míč, ten však mířil za koncovou čáru. Whitfield se za ním vrhl a v letu nejen že dokázal balón vrátit zpět do hry, ale našel také v levém koutě číhajícího Kubálka, který vystřelil směrem na koš. Jakmile míč opustil jeho ruce jako vítězná fanfára se ozval signál oznamující konec čtyřiadvacetivteřinového limitu pro útok. Chviličku napětí vystřídala obrovská radost v hledišti mezi nymburskými fanoušky a jako jeden muž vyskočili všichni hráči na střídačce, aby projevili radost nad tříbodovým košem. Nymburk vedl o pět bodů a při střelecké mizérii obou družstev byl tento rozdíl pro Děčín jen stěží zvládnutelný.

Co předcházelo takovému závěru? V prvé řadě v civilu na lavičce zůstal Jiří Zídek, a tak bylo jasné, že veškerá tíha na postu pět bude ležet na bedrech Jiřího Trnky. Ten v prvních šesti minutách držel nymburský tým v kontaktu s unikajícími hosty. Trnkovy tři trestné hody a tři koše byly jediné úspěchy domácích. Teprve v čase 6:01 se zapsal do listiny střelců Whitfield. Využil vypíchnutí míče Prachovi a proměnil jeden z mála rychlých protiútoků. V celém utkání totiž dominovaly postupné útoky s velice nízkou úspěšností střelby (Nymburk 41%, Děčín 37%). Byl to výsledek neobvykle pomalé rozehrávky a výborného vykrývání prostoru při obraně. Nejmarkantněji to bylo vidět v poslední čtvrtině, kdy padlo pouze 24 bodů celkem. Dokonce téměř tři minuty se ukazatel skóre ani nepohnul. Hráči si navzájem dávali ve střelbě přednost a před vypršením časového limitu už na přesnou střelbu nebyl prostor. Většině hráčů za stavu 61:59 svazovala ruce skutečnost, že každá chyba může znamenat konec nadějí na úspěch v zápase.

Průběh zápasu:

01:02 (0:2) Sitař proměňuje první koš z pole, ale v zápětí fauluje Trnku, který z trestných hodů vyrovnává.
01:40 (2:5) Sanders, rozehrávač, který jako jediný odehrál 40 minut a měl lví podíl na vyrovnaném průběhu zápasu, dává jednu z mála trojek v zápase.
02:22 (5:5) Kdo jiný než Trnka po doskoku Novotného srovnává průběžné skóre
03:16 (5:9) Po Sandersovi a Sitařovi získávají Severočeši čtyřbodový náskok
06:01 (11:11) Tentokrát Whitfield zúročil rychlý protiútok
07:06 (11:15) Hosté opět zvyšují na čtyřbodový náskok, po pátém faulu družstva domácích, proměnil Soukup jeden trestný hod.
09:17 (17:17) Trnkův blok, doskočil Grepl a po asistenci Nečase zaznamenal první trojku Nymburka
09:58 (19:19) Pivot Trnka trestnými hody opět srovnává stav zápasu. Na jeho kontě je už 13 bodů.
10:16 (21:19) Nymburk se poprvé v zápase dostává do vedení. Zasloužil se o to Whitfield a položil základy krátké šňůře domácích.
13:24 (31:21) Radek Nečas trestnými hody zaokrouhlil náskok Nymburka na 10 bodů.
13:48 (31:24) Euforii domácích přibrzdil děčínský Prach trojkou.
14:02 (34:24) Stejnou mincí oplácí Mujagič
14:15 (36:24) Nejvyšší hráč na palubovce Trnka, upravuje na nejvyšší rozdíl parádní čepicí
17:55 (39:32) Pavel Prach snižuje náskok domácích na sedm bodů a zahajuje stíhací jízdu.
19:55 (41:37) Po oddechových časech obou trenérů Vorlíček stanovuje poločasové skóre.
21:33 (45:37) Trnka dává svůj poslední koš a Nymburk opět atakuje desetibodový náskok.
25:38 (45:50) Roberts ukončuje jedenáctibodovou šňůru Děčína a posílá svůj tým do pětibodového vedení, které bylo v utkání nejvyšším
26:41 (51:50) Tři velice rychlé koše Nymburka otáčejí vývoj zápasu. Byl to jeden z mála úseků, kdy se hra rychle stěhovala pod koš Děčína. Na konci dvou protiútoků byl Radek Nečas.
27:15 (51:54) Půlminutka a jeden špatný střelecký pokus stačil Děčínu, aby měl opět na svém kontě více bodů.
28:17 (54:54) Votroubek zpod koše srovnává.
30:00 (56:56) Po Robertsově a Nečasově koších konči třetí hrací období.
30:35 (59:56) Mujagič důležitou trojkou rozjásal domácí fanoušky
33:43 (59:59) Wiedner a Roberts zvyšují dramatičnost utkání
34:07 (61:59) Whitfield za Kubálkovy asistence rozvlnil síťku děčínského koše.
35:10 (61:59) Pro pět osobních chyb končí v utkání Jiří Trnka
36:48 (63:59) Mujagič končí trestnými hody dlouhý bodový půst
37:00 (63:61) Houser lehce proniká podél základní čáry a smečuje do koše.
37:45 (63:62) Povinně střídá Roberts.
38:10 (65:64) Šušák dvěma proměněnými trestnými hody vykřesává poslední naději pro své družstvo.
39:16 (69:64) Kubálek trojkou rozhoduje zápas39:46 (72:64) Mujagič uzavírá skóre zápasu ve prospěch Nymburka.

Body: Trnka Jiří 22 (za 2 body 7/7), Mujagič Denis 19 (2 trojky a 8 doskoků), Nečas Radek 9, Whitfield Maurice Lamar 8 (5 asistencí), Grepl Tomáš 5, Kubálek Pavel 4, Vorlíček Jiří 3, Votroubek Stanislav 2, Špička David 0, Novotný Jiří 0 - Sanders Levell 19 (7 asistencí), Roberts Rah-Shun 16, Prach Pavel 8, Wiedner Jan 7, Sitař Jan 6, Kiršbaum Tomáš 3, Šušák Michal 2, Houser Lukáš 2, Soukup Miroslav 1; střelba 3b.: 20/4:23/5; střelba 2b.: 36/19:45/20; TH: 32/22:16/9; doskoky: 38:39; fauly: 21:29; 5 faulů: 36. Trnka Jiří - 38. Roberts Rah-Shun; rozhodčí: Zachara Ivan a Vrážel Petr; komisař: Cígler Vilém; 900 diváků; nejlepší hráč: Mujagič Denis