BK Synthesia Pardubice BK Synthesia PardubiceDomácí
80
93

Ani v osmém kole nejvyšší soutěže nenašel náš tým přemožitele.

Více než osm stovek diváků v naplněné pardubické hale bylo zvědavo, jak si jejich tým poradí s osobnostmi nabitým Nymburkem. Atraktivita utkání se zvýšila nejen po vítězství nad francouzským Nancy, ale také díky prvnímu zápasu Ashante Johnsona v této sezoně v české lize. „Do hry jsme se snažili zapracovat Johnsona, myslím si, že může být stále lepší a lepší,“ řekl na tiskovce trenér Ježdík. AJ si bude muset zvyknout především na novou roli v týmu, a tak spolupráce zatím občas zaskřípala.

Domácí Pardubice začaly proti Nymburku odvážně s vědomím, že v utkání nemohou nic ztratit. Naopak Nymburk odstartoval na tři čtvrtě plynu především v obranné činnosti. V útoku se hosté prezentovali opět výbornou střelbou. Ne nadarmo se Nymburk vyhřívá na nejvyšší příčce žebříčku družstev s úspěšností přes 52% a v první desítce střeleckých individualit má tři zástupce. Nejpilnějším střelcem byl Jirka Zídek, který svou střelbou přes hlavu opět degradoval své obránce do pozice pozorovatelů. Ze sedmi pokusů za dva body se nemýlil ani jednou. Podobnou fazónu měl i Denis Mujagič, jenž minul z celkem třinácti střel pouze jednu trojku. Denis navíc přidal čtyři získané míče a ve třetí čtvrtině, kdy se staral o Vencu Hrubého, tento rozehrávač škodil nejméně. Jen v jedné činnosti Nymburk přeci jen trochu zaostává a to jsou doskoky. Průběžně deváté místo je na tým s takovým výškovým průměrem málo. Pomoci by měl nově příchozí Johnson. I tento herní prvek byl příčinou poměrně vyrovnaného prvního poločasu. „Špatně jsme brali soupeře na záda,“ komentoval po zápase Šístek.

Zápas rozehráli pardubičtí hráči dobře. První dvě minuty byli o krůček vepředu. Až před koncem třetí se Nymburk poprvé dostal do vedení. Po Mujagičově vypíchnutí míče dotáhl postupný útok do konce Zídek. Poté provedl trenér domácích Marko rošádu v sestavě a z protiútoku se poprvé na tři trefil Hrubý. Nymburk po chviličce otočil, ale opět to byl rozehrávač Pardubic, který poslal svůj tým před Nymburk. V podobném duchu se stalo ještě dvakrát, a tak se Hrubý s 11 body stal nejlepším střelcem první čtvrtiny. „V žádném případě jsme Pardubice nepodcenili, to by se nám mohlo zle vymstít, ale hráči hráli trochu ležérně,“ shrnul výkon v úvodu zápasu V.Šístek.

Ještě v první polovině druhé čtvrtiny byl stav zápasu vyrovnaný, pak ale Mujagič dvě trojkami a Votroubek dvojkou vytvořili doposud největší náskok hostů. Do konce prvního poločasu už mnoho košů nepadlo, a tak do šaten šel veseleji Nymburk, protože měl na svém kontě o 9 bodů více.

Po změně stran nedokázali domácí zastavil příděl Nymburka a ve dvacáté páté minutě rozdíl přelezl po sérii 20:7 dvacet bodů (44:66). Pod posledním úspěchem byl podepsán Denis Mujagič, který pak ještě s Votroubkem navýšili náskok ECM až na 27 bodů. V posledních třech minutách předposledního hracího období se nic zvláštního nestalo, a tak i před poslední desetiminutovkou byl odstup soupeřů dostačující.

I proto sáhl trenér Ježdík do sestavy a vytáhl Vorlíčka, Kubálka, Nečase, Votroubka a Špičku. Právě posledně jmenovaný nebude mít na pardubickou palubovku nejlepší vzpomínky. Po 19 vteřinách upadl a natáhl si třísla, která ho vyřadila ze hry. Ještě čtyři minuty před koncem vedl Nymburk rozdílem třídy (67:88). Domácí se pokusili o nemožné a zmobilizovali zbytek sil. Než se Nymburk vzpamatoval ztenčili náskok na polovinu. Drama se v závěru nekonalo, neboť Johnson pěti body uklidnil všech více než osmdesát nymburských fanoušků, kteří do města perníku našlo v sobotu cestu.

Body: Hrubý Václav 23, Laco Branislav 19, Raděj Jan 10, Marek Otakar 7, Stria Luboš 7, Musil David 5, Skalecký David 4, Svoboda Radek 3, Kukačka Tomáš 2 - Mujagič Denis 24, Zídek Jiří 22, Johnson Ashante 16, Whitfield Maurice Lamar 10, Kubálek Pavel 5, Nečas Radek 5, Votroubek Stanislav 5, Novotný Jiří 2, Vorlíček Jiří 2, Formánek Jiří 2, střelba 3b.: 24/9:18/8; střelba 2b.: 35/19:40/28; TH: 21/15:19/13; doskoky: 24:27; chyby: 22:20; 5 chyb: 39. Nečas Radek; rozhodčí: Zachara Ivan a Vondráček Marek; komisař: Opava Josef; 800 diváků; nejlepší hráč: Mujagič Denis, čtvrtiny 21:24, 16:22, 20:36, 23:11