A tým | Mattoni NBL - 15.11.2003

NH Ostrava NH OstravaDomácí
83
101

Do druhé desítky vyhraných zápasů v letošním ročníku Mattoni NBL jsme se v sobotu přehoupli na palubovce v Ostravě

Zápas sice skončil naším jednoznačným vítězstvím, ale průběh zápasu až do poslední čtvrtiny byl poměrně vyrovnaný. Dokonce v první půli to byli domácí, kteří častěji tahali za delší konec. „Začali jsme vlažně. Možná to bylo pod dojmem předpokládaného jasného vítězství, možná také díky únavě, která pramenní z našeho náročného programu. Nesmíme zapomenout na našeho soupeře, který nám svou hrou zpočátku tolik nedovolil,“ hledal příčiny obrazu hry první poloviny utkání Vratislav Šístek. Domácí totiž hráli velice dobře a především dobrou střelbou z dlouhé vzdálenosti vypracovali až šestibodový náskok. Hlavním tahounem Ostravy byl Gavlák, který jen za první čtvrtinu zaznamenal 4 trojky a 3 koše s hodnotou dva. Po něm převzal střeleckou štafetu Prášil  „I když jsme před zápasem věděli, že jsou to střelci, přistoupili k nim obránci laxně, ale na druhou stranu Jarda (Prášil) trefoval i z krkolomných pozic, třeba se odvážil skórovat i přes Johnsona,“ všiml si Šístek. Těžce se dýchalo i nymburským pivotům Zídkovi a Trnkovi, na které domácí trenér nalepil Buzásiho a Pospíšila. „Oba obránci na tom byli fyzicky dobře a dokázali naše pivoty uběhat,“ uznal Šístek. „Naši hráči splnili pokyny a velmi dobře bránili pivoty soupeře a náš vnitřní prostor,“ potvrdil trenér Rón.

Po pár okamžicích zápasu svítilo na ukazateli 5:0 pro domácí, ale my jsme  vcelku v pohodě po čtyřech minutách utkání srovnali. Stačilo opět krátké snížení koncentrace a dvě trojky Nové huti vytvořily zmiňovaný šestibodový náskok Ostravanů. První čtvrtinu tak, díky jednomu proměněnému trestnému hodu Nečase, prohráli naši jen o tři body.

Další část hry byla hodně podobná té první, jen s tím rozdílem, že jsme se dostali na počátku třinácté minuty do mírného vedení. Byl to ale střelecký tandem Prášil-Gavlák, který po dvou minutách vrátil vedení na stranu domácích. To však Ostravané nedokázali přenést do druhého poločasu. Po trojkách Kubálka a Mujagiče jsme první poločas velice těsně vyhráli. Vrásky na čele domácího trenéra Róna prohloubil také čtvrtý faul Prášila na konci druhé čtvrtiny, proto jej do druhého poločasu nahradil Procházka.

Tisícovka domácích příznivců v našlapané hale Tatranu musela být s hrou svých basketbalistů do té doby spokojena. Jejich nadšení podpořila rozhodně Gavlákova trojka (celkově devátá družstva) v úvodu druhého poločasu, která posunula opět domácí tým před svého soupeře. V nymburské šatně však padlo o přestávce několik ostřejších slov z úst trenéra Ježdíka, a tak jeho tým přeřadil na vyšší převodový stupeň. Především jsme vysunuli obranu až na polovinu soupeře a mnozí domácí hráči dostali nový stín v podobě nymburského hráče, který číhal, až udělá útočník chybu. Bohužel pro domácí se to našim hráčům několikrát povedlo. V této činnosti vynikal především dotěrný Mujagič. Výsledkem naší aktivity bylo několik rychlých protiútoků s přesným zakončením, a tak se rozplynula vidina prodloužení ostravské neporazitelnosti na domácí palubovce v této sezoně. Časový úsek mezi 22. a 25.minutou jsme vyhráli 19:2 a o osudu utkání bylo téměř rozhodnuto. Kdo se však domníval, že Ostravané složí zbraně, hodně se mýlil. Po time outu domácího kouče se jeho hráči vymanili z defenzívy a především zásluhou tří trojek do konce třetí čtvrtiny dotáhli na přijatelných šest bodů. „Byla to opět nepozornost našich hráčů,“ komentoval Šístek snížení náskoku svého týmu.

Studená sprcha pro Ostravany přišla v prvních devadesáti vteřinách posledního hracího období. Tři trojky s dvojkou Nečase po vypíchnutí míče, nám přinesly kromě čtrnáctibodového vedení opětovný klid. Po dvou čtvrtinách, kdy obrana obou týmů byla lepší útoku, přišla závěrečná střelecká estráda. Oživili jsme svou střeleckou potenci z perimetru (šest trojek z 10 za poslední desetiminutovku) a unavená Ostrava již nekladla velký odpor. Dvě minuty před koncem se náš náskok vyšplhal až na dvacet bodů a o minutu později proměnil Zídek rychlý protiútok v náš sto první bod.

Body: Gavlák Juraj 26, Prášil Jaroslav 24, Dostál Michael 13, Pospíšil Zbyněk 8, Šiko Ondřej 5, Buzási Arpád 3, Halík Roman 2, Klimánek Ctirad 2, Procházka Lukáš 0 - Whitfield Maurice Lamar 23, Mujagič Denis 22, Zídek Jiří 18, Trnka Jiří 12, Johnson Ashante 10, Kubálek Pavel 8, Nečas Radek 8, Vorlíček Jiří 0, Votroubek Stanislav 0; střelba 3b.: 30/13:24/10; střelba 2b.: 29/14:44/26; TH: 24/16:24/19; doskoky: 32:28; chyby: 19:20; 5 chyb: 40. Dostál Michael; rozhodčí: Šedivý Zdeněk a Kurz Vlastimil; komisař: Sotolář Viktor; 1000 diváků; nejlepší hráč: Mujagič Denis, čtvrtiny 30:27, 14:18, 18:23, 21:33