A tým | Mattoni NBL - 22.11.2003

89
BK Ústí n.Labem BK Ústí n.Labem Hosté
63

Zápasem s Ústím nad Labem skončila první polovina základní části Mattoni NBL. Nymburk tak, jako desetkrát před tím, získal v zápase více bodů.

Nymburk proti Severočechům si procvičoval především defenzívu. Ta mu vyšla stoprocentně, svědčí o tom mimo jiné i počet obdržených bodů. Potvrdili tak, že jsou nejlépe bránícím týmem v letošním ročníku Mattoni NBL. Domácí, i když vedli výrazným rozdílem, vybírali z rejstříku obran prvky presinku a tím komplikovali rozehrávku hostů. Často zdvojovali hráče s míčem, čímž sice odkrývali prostor pod vlastním košem, ale Ústí toho nedokázalo využít. Nymburští hráči se totiž stačili vrátit dostatečně včas. Velice pohyblivá obrana dělala Ústí problémy i při hledání střeleckých pozic. Byť se jim občas povedlo uvolnit hráče ke střelbě, ten než se vzpamatoval, byl dost těsně bráněn. I přesto, že Nymburk hrál takovou náročnou obranu, vykoledoval si jen 17 faulů. Naproti tomu hosté, kteří po většinu zápasu bránili zónovou obranou, sbírali jeden faul za druhým. Vzhledem k tomu, že domácí se snažili dobývat koš z jeho bezprostřední blízkosti, narůstaly fauly především na podkošové hráče. Největším sběratelem byl Jirka Trnka s deseti. Nymburk také dostal šanci osmatřicetkrát se postavil na čáru trestných hodů, vytěžil z toho skoro třetinu svých bodů.

Dvoubodová střelba z pole se sice svou úspěšností 65% dostala nad dosavadní průměr domácích  v lize, ale nad vodou jí držela především střelba zpod koše. V té hráli první housle Zídek (6/6) a Johnson (4/4), kteří se také stali nejúspěšnějšími střelci zápasu. Zato úspěšnost z perimetru byla žalostná. Pouhé tři trojky je z jedenácti zápasů nejméně. Nedá se říct, že by Ústí tak skvěle bránilo, Nymburku se prostě nedařilo.

Průběh zápasu se velice podobal předcházejícímu domácímu utkání proti Houserům až na úspěšnost střelby. Druhým rozdílem bylo to, že Ústí se během zápasu přece jen jednou dostalo do vedení, a to po trojce Holešovského ve čtvrté minutě. Bylo to jen o bod a trvalo celkem 46 sekund. Potom už Nymburk vedení z ruky nepustil. Ve střelecky nejbohatším úseku hry narůstal náskok pravidelně. Bylo to zpočátku hlavně zásluhou Jirky Zídka, který z prvního tuctu domácích bodů přenechal jen dva  Johnsonovi. Ten si ale musel vypracovat celou akci sám, když sebral míč Lutovskému a sólovým únikem se zapsal do listiny střelců. Po tomto svém úvodu přenechal Zídek své místo Trnkovi a šel si odpočinout na střídačku. Od té doby se už ve skórování střídalo více hráčů.

V sedmé minutě se rozdíl ve skóre poprvé vyhoupl na desítku po trojnásobném domácím střídání. Než se noví hráči rozehřáli, podařilo se Gittensovi snížit na polovinu. Ale už v další minutě Votroubek první trojkou v zápase, vrátil na dvouciferný rozdíl. Když Trnka přidal další dvojku a trestné hody, narostl náskok domácích na šestnáct bodů. Poslední slovo v první čtvrtině měl hostující Zajíc, který trojkou upravil na 30:17.

První dva úspěchy domácích ve druhé části hry měl na svědomí Johnson. Nejdříve se prosadil po rychlém protiútoku za asistence Whitfielda zpod koše. Při druhém mu přihrával Zídek a Ashante potěšil diváky smečí. Po půl minutě si úlohy vyměnili a Johnson poslal do vyložené příležitosti Zídka. Tento úsek ukončil trojkou obávaný Mujagič a rozdíl ve skóre se na bod přiblížil dvacítce. Tentokrát kontroval dvakrát Zajíc a uhryzl z nymburského náskoku pět bodů. Když oba Američané vrátili náskok na 19 bodů a Kuznamič trojkou redukoval, přistoupil trenér Ježdík k téměř kompletní výměně hráčů na palubovce. Zbyl pouze Johnson a k němu přišli Vorlíček, Trnka, Kubálek a po třech týdnech také Špička, který se činil hlavně pod soupeřovým košem, když zaznamenal čtyři útočné doskoky. Rozdíl ve skóre se až do konce prvního poločasu pohyboval lehce pod dvaceti body.

Na začátku druhé půle se oba aktéři pravidelně střídali v úspěšné střelbě. V menšímu trháku zavelel po individuální akci Whitfield, který obral o míč nadějného Ondru Procházku (nová posila Ústí z Českých Budějovic, jenž nahradil Stokese). Na konci se povedla Mujagičovi nádherná dalekonosná trojka metr před půlkruhem. Nikdo asi v té době nevěřil, že to byla poslední trojka Nymburka v zápase. Domácí vedli bezpečně o 24 bodů a utkání pomalu klesalo do průměru. Trnka po trestných hodech zvýšil ještě o dva body, ale pak přišly dvě ztráty míče na půlce a hosté toho využili ke korekci skóre.

V úvodu poslední části hry se určitě líbila smeč Zídka a průniky Špičky do bezprostřední blízkosti koše Ústí. Také hosté dokázali, že smečovat umějí, jmenovitě Gittens. Druhá polovina poslední čtvrtiny se už jen dohrávala, i když hostům nelze upřít snahu sehrát proti velice silnému soupeři dobrý zápas.

Body: Johnson Ashante 22, Zídek Jiří 20, Trnka Jiří 17, Whitfield Maurice Lamar 11, Mujagič Denis 8, Špička David 6, Votroubek Stanislav 3, Nečas Radek 2, Řeřábek Kamil 0, Kubálek Pavel 0, Vorlíček Jiří 0, Formánek Jiří 0 - Gittens Roberto 17, Zajíc Pavel 15, Kuzmanič Pave 7, Houška Pavel 7, Holešovský Tomáš 5, Procházka Ondřej 4, Pištěcký Antonín 3, Feštr Dominik 3, Lutovský Ladislav 2, Modr Miroslav 0; střelba 3b.: 20/3:15/6; střelba 2b.: 40/26:40/19; TH: 38/28:11/7; doskoky: 32:29; chyby: 17:26; rozhodčí: Vrážel Petr a Hartig Zdeněk; komisař: Slezák Jan; 750 diváků; nejlepší hráč: Johnson Ashante, čtvrtiny: 30:17, 22:18, 21:17, 16:11