A tým | Český pohár - 13.02.2004

BK Děčín BK DěčínDomácí
70
93

Svůj druhý start ve Final Four proměnil Nymburk ve zisk cenného Českého poháru a splnil tak jeden ze svých cílů pro letošní sezonu. Cesta Středočechů byla do Prostějova, kde se závěrečný turnaj hrál, poměrně krátká. Ve svém prvním vystoupení porazili Loko Plzeň (98:60) a ve druhém rozprášili BSK České Budějovice (117:69). Více zápasů Nymburk, jako stříbrný z loňského ročníku Mattoni NBL, nemusel hrát.

V Prostějově na lídra dosavadní ligové tabulky čekal nejdříve semifinálový souboj s Děčínem. Severočeši však v pátek nekladli favoritovi velký odpor a Nymburk po zásluze zvítězil 93:70. Už na začátku zápasu bylo vidět, že svěřenci trenéra Michala Ježdíka v uplynulé době pilně trénovali doskok. Činnost, která se jim v předešlých zápasech tolik nedařila. Právě díky tomu a také díky kolektivní hře zmrazili naděje Děčína na úspěch. První čtvrtina totiž skončila jednoznačně pro Nymburk 29:16. „Do utkání jsme vstoupili s větší agresivitou a také lépe takticky připraveni,“ komentoval raketový nástup svých hráčů Ježdík. V dresu jejich soupeřů brali odpovědnost na sebe především Sanders a Roberts, na ty však Nymburk byl dobře připraven. „Více méně jsme oba Američany soupeře odřízli a to byl klíč k našemu úspěchu,“ přidal Ježdík. Po poločase bylo jasné, že Nymburk si  v pohodě dokráčí k právu sehrát finále proti Opavě, která v prvním pátečním zápase porazila také snadno Ostravu (91:71).

„Nečekal jsem že se o výsledku rozhodne tak brzy,“ divil se trenér vítězů a stejný názor měl i kouč Děčína Hummel: „Sehráli jsme sice v letošní sezoně s Nymburkem několik vyrovnaných utkání, v nich se nám ale dařilo střelecky. Tentokrát nám od začátku nešla koncovka a tím jsme brzy ztratili naději na úspěch.“ „Dnes nás posunul do finále především kolektivní výkon a obrovská zodpovědnost každého hráče,“ uzavřel pohled na úspěšný pátek vedoucí družstva Šístek. Před utkáním další den bylo také důležité, že trenér Ježdík mohl nasadit do hry deset hráčů.

V sobotu v podvečer se tedy rozhodovalo o budoucím majiteli šeku na 200 tisíc a poháru pro vítěze. Nymburk nemá na Opavu dobré vzpomínky. Je to jediný tým, který jej letos dokázal porazit, vloni připravil Nymburk ve finále o zlaté medaile a ještě rok před tím ho vyřadil v semifinále play-off. Ovšem celek Opavy se na rozdíl od Nymburka tolik nezměnil. V sobotu byl na palubovce jiný tým Středočechů než v minulých sezonách. Finálové utkání začali lépe „domácí“ (jak bylo uvedeno na zápise o utkání-pozn.) Opava. „Soupeř využil našich několika chyb a vypracoval si desetibodový náskok,“ vysvětlil trenér Ježdík. „Na obou týmech bylo vidět, že mají o co hrát. Dříve se s nervozitou popasovala Opava,“ přidal Šístek. Nymburští hráči se trochu báli střílet, ovšem na doskoku opět kralovali. Také zónová obrana Opavy dělala problémy, na druhé straně se výtečně prosazoval Sucharda, kterého, stejně jako ostatní spoluhráče, živil zdařilými přihrávkami Czudek. Nymburští hráči měli až do poloviny první čtvrtiny na svém kontě pouze jeden koš ze hry. Pak zvedl prapor trojkou bez přípravy Mujagič a z dalšího útoku přidal Johnson stejným způsobem druhou. Po minutě a dvou koších Whitfielda bylo vyrovnáno.

Lepší budíček do druhé čtvrtiny měli domácí. Trojky Sokolovského a Suchardy, zakončené Czudkovou dvojkou znamenaly ve 13.minutě osm bodů navíc. Nymburk však trpělivě přidával plyn a od sedmnácté minuty už vedl. Do zóny Opavy se pouštěl Whitfield, který buď zakončoval nebo rozehrával na své spoluhráče a ti často rozjásali skupinu nymburských fandů. Výborně hrál Johnson, který ve dvoubodové střelbě za celý zápas minul z tuctu pokusů pouze jednou. Zvlášť jeho dopichování míčů bylo pro psychiku spoluhráčů dobré. Na konci druhé čtvrtiny Nymburk vytáhl obranu až na polovinu soupeře a narušoval tak rozehrávku Opavy. Stále se projevovala nadvláda Nymburka pod oběma koši, když v poločase byl poměr doskoků 9:20 pro vedoucí tým.

Ještě ve třetí čtvrtině se Opava nehodlala smířit s porážkou a především ve střední části si pomocí střelby z perimetru zařídila vyrovnání. Nymburk sice odskočil dvěma rychlými koši, ale Opava snížila. Ovšem do levého roku zamířil nejdříve Pavel Kubálek, pak ho tam našla přihrávka a nymburské křídlo se trojkou nadechlo k výbornému výkonu. Do konce čtvrtiny přidal Kubálek ještě jednu trojku a stal se tak jazýčkem na vahách zápasu. Osmibodový náskok před závěrečnou čtvrtinou dával Nymburku slušnou naději na úspěch. Jeho šance také zvyšoval fakt, že Opava v tomto i předchozím zápase točila pouze 7 hráčů a na nich se začínala projevovat únava. „Chtěli jsme proti Opavě hrát agresivně celých 40 minut a donutit vydat ze sebe hodně sil. Věřili jsme, že dva těžké zápasy během 24 hodin budou pro ně náročné,“ prozradil taktický plán Ježdík. „Několikrát dokázala Opava náš náskok smazat, do finiše v tom posledním jí už chyběly síly,“ souhlasil Šístek. Až čtrnáctibodové vedení Nymburka v poslední čtvrtině dovolilo hrát v poklidu a dobrým taktickým výkonem jej proměnit ve zisk trofeje pro vítěze. „Dneska jsme hráli opět jako tým – hráči na palubovce i lavička. Musím opakovat, že zisk Poháru je zásluhou celého týmu i vedení klubu,“ radoval se Michal Ježdík. „Byl to vyrovnaný zápas s množstvím bodů a byl podle mě vyvrcholením celého turnaje,“ okomentoval Šístek.

Technické údaje:

Nymburk : Děčín 93 : 70

Mujagič 18, Johnson 16, Whitfield 15, Trnka 12, Zídek a Votroubek 9, Kubálek 7, Nečas 5, Novotný 2 – Sanders 17, Wiedner 13, Prach 11, Soukup 7, Kiršbaum a Roberts 6, Balík 5, Tomanec 3, Šušák 2, fauly 13:28, TH 32/26 : 10/6, za 2 body 40/23 : 31/17, za 3 body 16/7 : 34/10, doskoky 31:28, čtvrtiny 29:16, 25:13, 20:17, 19:24