BK Ústí n.Labem BK Ústí n.LabemDomácí
86
112

Mattoni NBL se přehoupla do druhé poloviny základní části a stejně jako před týdnem jsme změřili síly Ústím.

V utkání, kde dominoval útok nad obranou rozhodla už první čtvrtina, ve které domácí nedali ani polovinu našich bodů. Dařila se nám střelba, z pole jsme minuli pouze osmkrát a navíc šestkrát jsme se prosadili při útočném doskoku. Obrana pracovala velice soustředěně a neustálý tlak na soupeřovu rozehrávku činil Ústí nemalé problémy. Často jejich přihrávky končily v zázemí nebo v rukou našich hráčů. Na kontě Ústí bylo nakonec pětadvacet ztracených míčů, což se zákonitě muselo projevit i na rozdílu ve skóre.

Již v polovině páté minuty jsme po trojce Mujagiče vedli o dvanáct bodů, a tak mohl začít trenér Ježdík točit sestavou tak, aby rozložil únavu na všechny hráče. Úspěšnost střelby domácího celku v té době nebyla tak špatná, ale dostávali se k ní sporadicky. My, hnáni svými fanoušky, kteří sychrané sobotní odpoledne využili k cestě do Ústí, jsme pokračovali v kanonádě i po první přestávce. „Hráli jsme jako doma!“ potěšilo ústeckého rodáka v nymburském dresu Jirku Vorlíčka. Již v polovině čtrnácté minuty svítilo na ukazateli 18:48, tedy rozdíl třiceti bodů! Pak ale Houska s Modrem rychlými koši probudili naději svých spoluhráčů ke korekci skóre, na což odpověděl Zídek a zaokrouhlil počet námi vstřelených bodů na 50. Za stavu 23:50 provedl trenér Ježdík stejně obsáhlé střídání jako před týdnem v Nymburce. Vyměnil celou čtveřici hráčů, ale ti se bohužel vůbec nemohli prosadit. Až když je v polovině devatenácté minuty  postupně nahradil sestavou ze začátku čtvrtiny, dal Nymburk první body. Do té doby nastřílelo Ústí 14 bodů a ztenčilo náskok hostů na třináct. Dařilo se především Kuzmaničovi, který svým předchozím výkonem rozladil svého trenéra a Gittensovi. Z lavičky odpočinutý Zídek po první minele zavěsil trojku a nastartoval obrat ve vývoji druhé čtvrtiny. Za posledních devadesát vteřin jeho spoluhráči stihli nastřílet jedenáct bodů a zvýšili svůj náskok na jedenadvacet .

Třetí čtvrtina se velice podobala té první. Naše obrana nedovolila domácím, aby se prosazovali z perimetru nebo zpod koše. Ústí se, na rozdíl od nás, nedařily rychlé protiútoky. My jsme naopak začali bavit fanoušky kousky, které ukazují šoty ze zápasů NBA. Dvakrát nahodil Mujagič nad obroučku míč a  Johnson nekompromisně zarazil. Vysloužil si za to potlesk na otevřené scéně. Přestože i tentokrát trenér Ježdík střídal poměrně často, neopakoval se výpadek z druhé části hry. Naopak do byli hosté, kteří se starali o růst rozdílu ve skóre. Těsně před konce třetí desetiminutovky po trestném hodu Vorlíčka dosáhl devětatřiceti bodů. V poslední části hry se nejdříve podařilo domácím zredukovat náš náskok na „pouhých“ třicet bodů (67:97), ale další dvě minuty nám plně patřily. Zídek zaznamenal stovku, Kubálek trojkou a Novotný z trestných hodů opět natáhli rozdíl na 39. To naše hráče možná trochu uspokojilo a slabší koncentrace v obraně dovolila domácím snížit. Lehkovážná poslední minuta nás pak stála šest bodů, dvěma trojkami se prosadili Modr a Holešovský.

Body: Gittens Roberto 17, Kuzmanič Pave 13, Houška Pavel 12, Holešovský Tomáš 9, Modr Miroslav 8, Zajíc Pavel 6, Feštr Dominik 6, Pištěcký Antonín 5, Procházka Ondřej 5, Eisner Tomáš 5, Lutovský Ladislav 0 - Zídek Jiří 24, Nečas Radek 18, Whitfield Maurice Lamar 17, Johnson Ashante 13, Mujagič Denis 11, Trnka Jiří 11, Kubálek Pavel 8, Novotný Jiří 4, Špička David 2, Vorlíček Jiří 2, Votroubek Stanislav 2; střelba 3b.: 23/9:19/9; střelba 2b.: 34/22:52/31; TH: 24/15:28/23; doskoky: 25:35; chyby: 26:26; 5 chyb: 31. Trnka Jiří; rozhodčí: Lukeš Václav a Vondráček Marek; komisař: Zelinka Vladimír; 800 diváků; nejlepší hráč: Zídek Jiří, čtvrtiny: 16:33, 24:28, 15:31, 31:20

Ohlasy:
„Našim úkolem bylo vytvářet lepší střelecké pozice a hrát mnohem rychleji než minule,“ plánoval si před zápasem trenér Ježdík. Skutečně se jeho svěřencům povedlo sehrát více rychlých protiútoků. V rychlosti, kterou Nymburk udržel po celý zápas, se odráželo jejich časté střídání. „Mohli jsme minuty zápasu rozložit na všech jedenáct hráčů, kteří byli na lavičce připraveni zasáhnout do bojů,“ mnul si spokojeně ruce Ježdík. Jen Trnka doplatil na svůj způsob hry, když po osmi minutách na palubovce byl pro pět faulů vykázán na lavičku. „Hráči kolem Jirky padají sami a rozhodčí to často pískají proti němu,“ zastal se svého spoluhráče Jirka Vorlíček. Kromě vyšší minutáže všech hráčů potěšilo kouče vítězů, že šest z nich nastřílelo více než deset bodů. „Myslím že je to letos poprvé,“ správně odhadl Ježdík.

Zápas byl určitě pro diváky atraktivní, padlo v něm nejvíce bodů v celém 12.kole Mattoni NBL. „Na hře domácího týmu se mi líbila především útočná část, s naší obranou bychom v evropských pohárech určitě neuspěli,“ analyzoval hru Michal Ježdík. Ústí mělo na svém kontě hodně ztracených míčů. „Pokud dobře bráníme a oni jsou pod tlakem chybují především v přihrávkách. Pramení to z toho, že v Ústí hraje hodně mladých hráčů a chybí jim zatím zkušenost,“ vysvětlil Jirka Vorlíček. „Mladí hráči sice hrají dobře v obraně, ale nemůžu po nich chtít aby dávali dvacet bodů na zápas,“ zmínil se trenér domácích Milan Konečný.

Ani vítězný tým se nevyvaroval chyb. „Neubránili jsme se dvěma výpadkům, které nás připravily ještě o větší bodový odstup. Určitě je pod tím podepsaná velká rotace hráčů, ale v každém případě bychom se z toho měli ponaučit,“ podotkl Michal Ježdík. „Neumíme udržet koncentraci celých čtyřicet minut, ale proč to nevím,“ nenašel příčinu Jirka Vorlíček. „Potíž byla v tom, že jsme v obraně byli na jiných místech, než jsme měli být,“ konkretizoval Jirka Novotný a dodal: „Hned jsme si to vyříkali a ztracený náskok zase dohnali.“