A tým | Mattoni NBL - 06.12.2003

99
USK Praha . USK Praha . Hosté
72

Ani ve třináctém kole Nymburk nezaváhal a vyprovodil vysokoškoláky s téměř třicetibodovým rozdílem.

Na nymburské lavičce sedělo všech dvanáct hráčů, ale Řeřábek ani Nečas do hry zasáhnout nemohli. Prvně jmenovaného vyřadila ze hry sádra na ruce a Radek odpočíval kvůli naraženému kyčli po pádu v zápase s Dynamem. Také na straně USK chyběli dva hráči L.Tóth a Ivo Lukš, ale na nasazení to vidět nebylo.

Pražští vysokoškoláci vsadili na tvrdou hru v obraně, která je pro ně typická a díky které zaujímají v počtu spáchaných osobních chyb jedenáctou příčku s 323 fauly. Tentokrát se nevyznamenali ani rozhodčí Paulík s Kurzem, kteří zpočátku ponechali hře volnější průběh, netrestali souboje pod oběma koši, naproti tomu si všímali i jemných kontaktů mimo „bednu“. S přibývajícím časem častěji  přeskakovaly jiskry mezi hráči. Šťouchance a zlé pohledy vystřídala v polovině poslední čtvrtiny i ostřejší slovní potyčka nejen mezi hráči, ale také mezi trenérem Ježdíkem a Lubošem Pohánkou z USK.

Bodově se v zápase prosazovali na straně Nymburka především oba pivoti, neboť hodně útoků se vedlo právě přes ně. Na straně hostů jim v tom mohl bránit v podstatě jen jediný dlouhý Krátký a ten byl na ně krátký. Střelbu z perimetru zabezpečovali za domácí Kubálek, Mujagič a universální Zídek, v modrém dresu byli vidět především Přibyl s Novotným, kterým asistoval Bosák.

Po herní stránce drželi Pražané s domácími krok pouze v první čtvrtině. Nebezpečný byl především Marian Přibyl, který zatížil konto Nymburka třemi trojkami. Po prvních dvou dokonce USK vedlo o čtyři body. Byl to nejvyšší rozdíl, kterého dosáhli ve svůj prospěch. Zlé vzpomínky na šestou minutu bude mít hostující Peter Rerko, který třikrát po sobě ztratil míč. Je škoda, že takto získané míče neskončily po rychlém protiútoku v síťce soupeře.

Krátce po začátku druhé čtvrtiny to vypadalo s hosty bledě. V rozmezí půldruhé minuty se za tři trefili Kubálek, poté dvakrát Zídek a propast se zvětšila na 13 bodů. Do poloviny této části hry se postupně trefili všichni hráči Nymburka a rozdíl se zastavil na osmnácti bodech. Přišla patnáctá minuta a trenér Ježdík, tak jako v několika předchozích zápasech prostřídal více než polovinu svých hráčů. Na rozdíl od utkání s Dynamem se střídající hned zapojili do činnosti úspěšně. Produktivita střelby domácích v tomto časovém úseku byla velice vysoká. Do sedmé minuty netrefili koš jen dvakrát, zato v posledních třech nebyli úspěšní pětkrát a to výhradně při střelbě z dálky. Jakoby se hráči snažili pomocí tříbodových košů rychle rozhodnout zápas. Jejich snaha byla kontraproduktivní a USK dokázalo snížit na rozdíl dvanácti bodů.

Do druhého poločasu nastoupily v obou družstvech základní pětky. A podobně jako v prvním poločase sehrály vyrovnanou partii, i když přeci jen Nymburk získával malinko navrch. Katastrofálně pro hosty dopadl časový úsek mezi třiadvacátou a šestadvacátou minutou, který prohráli 13:0. Šňůru zahájil Johnson a v díle zkázy pokračovali Mujagič a Whitfield. Z šestadvacetibodového manka se hosté již nevzpamatovali a od té doby rozdíl pod 25 bodů klesl jen jednou. Nymburk hrál co potřeboval a mohl tak zapojit do hry celou lavičku. USK přeci jen v závěru zredukovalo velkou bodovou ztrátu (35 bodů). Pomohlo jim k tomu nejen to, že v té době nebyl na palubovce ani jeden ze zahraničních hráčů Nymburka, ale také několik ztrát míče při rozehrávce. Stovky se domácí fanoušci opět nedočkali. Letos podruhé k tomu chyběl jediný bod.

Body: Trnka Jiří 22, Zídek Jiří 21, Mujagič Denis 15, Johnson Ashante 12, Whitfield Maurice Lamar 11, Kubálek Pavel 9, Špička David 8, Novotný Jiří 1, Vorlíček Jiří 0, Votroubek Stanislav 0 - Novotný Pavel 13, Přibyl Marian 13, Rerko Peter 10, Bosák Pavel 10, Krátký Lukáš 6, Pastýřík Jan 4, Peleška František 4, Pohánka Luboš 4, Vrchota Ondřej 3, Válek Jozef 3, Tóth Tomáš 2; střelba 3b.: 22/10:23/10; střelba 2b.: 46/27:30/16; TH: 20/15:16/10; doskoky: 31:20; chyby: 21:21; rozhodčí: Paulík Robert a Kurz Vlastimil; komisař: Buršík Petr; 650 diváků; nejlepší hráč: Trnka Jiří, čtvrtiny: 24:18, 27:21, 27:14, 21:19