A tým | Mattoni NBL - 10.01.2004

BK Děčín BK DěčínDomácí
81
103

Až příliš krutou porážku utrpěl domácí tým v souboji s našim celkem, přičemž ještě na konci 36.minuty bylo manko domácích pouze 5 bodů. V závěru zápasu však Děčínu, oslabenému o Sanderse, Šušáka a Tomance, totálně došly síly a poslední čtyři minuty prohrál 20:3! Také my jsme nemohli počítat s jedním ze našich klíčových hráčů Zídkem, kterého tak pod košem museli nahradit Trnka, Votroubek a Nečas. Pro zajímavost Jiří Zídek nehrál ani v prvním zápase v Nymburce, ale naše lavička je natolik silná, že jeho absence se nakonec neukázala jako důležitá. V každém případě mu však všichni přejeme brzké uzdravení. Naší oporou byl druhý hráč, jenž proti Děčínu nenastoupil, Ashante Johnson. Na své konto si připsal cenný double-double (25 bodů a 22 doskoků!!), čímž se stal nejlepším hráčem zápasu a nakonec i celého kola. Jeho protivníkem byl Roberts a nutno uznat, že v tomto zápase byl náš AJ v celém utkání lepší než jeho protějšek. Domácím určitě nejvíce chyběl Sanders, i když Balík byl velice dobrý a svým výkonem si řekl o pozvánku na reprezentační sraz.

V úvodu zápasu se snad hráči báli přiblížit ke koši, a tak za tři minuty padly čtyři trojky. Jejich autory byli Balík s Prachem za Děčín a za nás se činil Mujagič. Díky tomu skóre zápasu rychle narůstalo. Až do konce páté minuty vedli domácí, ale po trestných hodech Johnsona jsme se na minutku ujali vedení my. Naše radostné chvilky utnul dvěma trojkami Balík. Po chvíli jsme skoro dotáhl, ale Houser další trojkou zvýšil. Ještě jednou jsme se přiblížili a po dvou trojkách (Mujagič a Johnson) jsme strhli vedení na svou stranu.

Půlminutku po začátku další části hry domácí dali koš, ale než skončila první minuta, famózní Mujagič trojkou a po něm Nečas zpod koše přinutili trenéra Hummela k oddechovému času i většímu střídání. Změny nepřinesly žádný efekt. Když na konci čtrnácté minuty dával z Vorlíčkovy asistence Johnson dvoubodový koš, vedli jsme o deset. Plně jsme využili přechodu na zónovou obranu i toho, že Balík musel se třemi fauly sedět na lavičce. Po získání desetibodového náskoku se sice obraz hry vyrovnal, ale přesto o něco více bodů přibývalo na naší straně. O poločasové přestávce tak mohl být daleko spokojenější trenér Ježdík. Domácí byli lepší v doskakování a dařila se jim střelba, my jsme je však při stejně dobré střelbě předčili v efektivitě postupného útoku.

Po změně stran zahájili lépe domácí, pěti body snížili, ale pak si na dvě minuty vybrali slabou chvilku a po našich čtyřech koších, prohrávali o patnáct. Time out domácího kouče na sebe nenechal dlouho čekat. Jakoby minutový oddech vyvedl náš tým z rytmu. Nejdříve Johnson a po něm Whitfield neproměnili jasné „šoupáky“ a na tým padla deka. Ze sedm minut, které zbývaly do konce třetí čtvrtiny, se střelecky prosadil jen Votroubek a Vorlíček jedním trestným hodem. „I když jsme se dostávali do výhodných pozic, naše hra byla ukvapená a nesoustředěná,“ charakterizoval Šístek. Domácí, mající zkušený tým, hned chytli příležitost za pačesy. Do konce čtvrtiny stáhli náskok na sedm bodů.

I na začátku poslední čtvrtiny domácí pokračovali v euforii a za podpory svých fanoušků, které vyhecovaly také dvě trojky, dotáhli na pouhé tři body (70:73). Pak ale dva Johnsonovy útočné doskoky zakončené dvěma koši a úspěšný rychlý protiútok Mujagiče, natáhly rozdíl na devět bodů. Oddechový čas domácí lavičky a následná trojvýměna hráčů vyústila opět ke snížení ztráty domácích (78:83). Už to vypadalo, že domácí zvednou hlavy, ale rychlá trojka Johnsona je srazila k zemi. Začali jsme praktikovat nátlakovou hru s velice rychlým přechodem do protiútoku a domácí naprosto odešli fyzicky. Nestačili se vracet do obrany a museli řešit svou pomalost za cenu faulů. Vzhledem k tomu, že při trestných hodech v posledních 4.minutách jsme nechybovali, odpor domácích se nadobro zlomil. Tříminutový úsek jsme vyhráli 18:0! a připravili jsme tak domácím krutou porážku. „Byl to velice kvalitní zápas se skvělou diváckou kulisou našich i domácích fanoušků. Díky všem, kteří s námi do Děčína jeli. Dvaadvacetibodová porážka je pro domácí, po jejich výkonu, velice krutá,“ shrnul zápas Šístek.

Body: Balík Marek 17, Roberts Rah-Shun 15, Soukup Miroslav 15, Houser Lukáš 12, Wiedner Jan 10, Prach Pavel 10, Sitař Jan 2, Kiršbaum Tomáš 0, Holanda Jiří 0 - Johnson Ashante 25, Nečas Radek 20, Whitfield Maurice Lamar 17, Mujagič Denis 16, Votroubek Stanislav 11, Trnka Jiří 8, Kubálek Pavel 5, Vorlíček Jiří 1, Řeřábek Kamil 0, Novotný Jiří 0; střelba 3b.: 27/11:24/10; střelba 2b.: 38/18:51/27; TH: 17/12:26/19; doskoky: 38:38; chyby: 23:18; čtvrtiny: 27:30, 19:28, 16:11, 19:34,  rozhodčí: Macela Miroslav a Paulík Robert; komisař: Jahoda Milan; 850 diváků; nejlepší hráč: Johnson Ashante