A tým | Mattoni NBL - 31.01.2004

92
BK Synthesia Pardubice BK Synthesia Pardubice Hosté
79

Po zápase s horší basketbalovou úrovní byli domácí spokojeni především s vítězstvím. Předvedená hra nebyla taková, jakou mohli diváci vidět třeba při zápasech v evropském poháru. Nymburk nehrál podle svých not především proto, že soupeř z Pardubic založil svou hru na velice těsném osobním kontaktu na hranici pravidel. Nebyl to však jen styl hostů, ale také přístup rozhodčích. V první čtvrtině sice pískli Východočechům 11 faulů,  ale postupem doby tolerovali čím dál tím více nedovolených zákroků. „Přece neodpískají v české lize jednomu družstvu 50 faulů,“ zaznělo mezi odcházejícími diváky. Nedovolené zákroky nejen poškozovaly kvalitu zápasu, ale také přinášely jiskření mezi protihráči.

Největší zájem byl o Jiřího Zídka, který pod košem nasbíral 8 faulů a množství dalších ran, které nebyly potrestány. Pardubičtí hráči jej přinejmenším zdvojovali, někdy se ale kolem něj točili hned tři soupeři. I když na perimetru zůstali nymburští hráči volní, propašovat k nim míč zpod koše nebylo možné.

Nymburští hráči i v tomto zápase propadli v doskocích. S takovými dispozicemi a zkušenostmi by měli pardubické hráče přeskákat. Jen Kukačka narostl devět centimetrů přes dva metry, ostatní jsou dvoumetroví. „Doskok bude jeden z herních prvků, na které se musíme zaměřit,“ prohlásil po zápase trenér Ježdík. Faktem bylo, že doskok v tomto zápase byl velice bolestivý a hráči ve snaze se nezranit do soubojů nešli.

První čtvrtina byla charakteristická velice tvrdou obranou hostí. Čtyři fauly nasbírali již na počátku třetí minuty, a tak nikoho nepřekvapilo, že Nymburk dostal během prvních deseti minut možnost střílet 18 trestných hodů a že první koš ze hry dalo ECM až po třech a půl minutách. Zasloužil se o něj Zídek po asistenci Whitfielda a zároveň se jím poprvé v zápase posunul Nymburk do vedení. Pak se zase na pardubický koš střílelo pouze ze šestek. Také díky tomu si nemohl Nymburk vypracovat žádný náskok. V polovině prvního hracího období vyrovnal trojkou Hrubý a to bylo naposledy, kdy Nymburk nebyl ve vedení. Po trojsměně hráčů v nymburském dresu se konečně začali domácí hráči prosazovat i jinak než z trestných hodů. Nejdříve Mujagič na konci sedmé minuty zvýšil vedení na čtyři body. Po něm se zaskvěl blokem na Grepla Votroubek. Ani další útok Pardubic neskončil košem a po Trnkově doskoku se hra rychle přenesla na druhou stranu, kde domácí pivot neomylně z Johnsonovy přihrávky zatloukl míč do koše. Ještě jednou se Trnka pod košem prosadil, ale po chvíli se s bolestivou grimasou schoulil přes otočný reklamní systém. Za pomoci svých spoluhráčů se odbelhal na lavičku a do zápasu již nezasáhl. Doufejme, že jeho zranění nebude vážné. Do konce první desetiminutovky Nymburk odskočil až na 12 bodů a to i zásluhou trojky Votroubka. Další průběh zápasu ukázal, že tento náskok byl pro vývoj zápasu rozhodující.

V první polovině druhé desetiminutovky udrželi domácí trend z předchozí čtvrtiny. Jeden útok za druhým se valil na koš Pardubic a ty opět bránily jen za cenu nedovolených zákroků. Po dvou faulech v první minutě se možná zalekli, že by nemuseli zápas dohrát a dali trochu prostoru pro nymburské útočné kombinace. Začaly padal koše i jinak než z trestných hodů. Diváci tak mohli zatleskali Whitfieldovu nahození a Johnsonově smeči z této nahrávky. Nadšení ještě přiživil Mujagič, který obral o míč Striu a ač bráněn dovedl rychlý protiútok do úspěšného konce. Trojku zaznamenal Votroubek a tímto košem zvýšil vedení na jedenadvacet bodů a zdálo se, že domácí dostali utkání plně pod kontrolu a další průběh bude jen o konečném bodovém rozdílu. Trenér Ježdík posadil na lavičku oba Američany, na palubovku přišli nerozehřátí hráči a náskok se začal ztenčovat až na deset bodů. V poslední minutě se ještě nešťastně zranil Laco a s výronem na pravém kotníku zbytek zápasu odseděl na lavičce.

Zkraje druhého poločasu začali hosté zlobit a v polovině druhé minuty se třemi koši přiblížili na nadějných šest bodů. Trenér Ježdík však jejich sérii přerušil oddechovým časem. První tři body domácího náporu zařídil Nečas a po něm pokračovali především oba zámořští hráči. Americkou kanonádu „přerušil“ trojkou jen Mujagič. Hosté odpovídali jen sporadicky a hlavně v útoku nedokázali čelit soustředěné obraně Nymburka. Jejich nepřesné přihrávky končily buď v zámezí nebo v rukou domácích hráčů. Podtrženo, sečteno, Nymburk se opět dostal do dvacetibodového vedení. Další trojstřídání dokázali hosté využít jen ke snížení svého manka o tři body.

Jejich nápor pokračoval pak i na začátku posledního hracího období. Stejně jako na začátku poločasu třemi koši snížili na deset bodů, ale tentokrát se blíže se svému soupeři nedostali. Díky velkému počtu osobních chyb si postupem času začali na lavičku sedat Svoboda, Stria a Kukačka, se čtyřmi fauly hrál Grepl a Musil. Skóre narůstalo pravidelně na obou stranách a hosté se smířili s přijatelnou porážkou.

Body: Johnson 18, Whitfield a Mujagič 16, Zídek 13, Vorlíček 8, Votroubek a Trnka 6, Kubálek 4, Nečas 3, Řeřábek 2 - Grepl 16, Musil 14, Laco a Stria 10, Kukačka 8, Hrubý a Svoboda 7, Šebek 5, Raděj 2; střelba 3b.: 19/6:24/6; střelba 2b.: 34/19:34/23; TH: 44/36:23/15; doskoky: 27:28; chyby: 23:32; 5 chyb: 30. Svoboda, 34. Stria, 39. Kukačka; rozhodčí: Vyklický a Lukeš L.; 700 diváků; nejlepší hráč: Whitfield