A tým | Mattoni NBL - 10.02.2004

94
NH Ostrava NH Ostrava Hosté
68

V posledním zápase základní části Mattoni NBL došlo na slova trenéra Róna, že Nymburk je doma prakticky neporazitelný.

Nymburští hráči v posledních dnech pilovali útočné i obranné doskakování a v zápase s Ostravou sklidili ovoce své práce, když hosty přeskákali 34:15. Nevyvarovali se však chyb při vedení míče. Během zápasu dokázali míč ztratit dvacetkrát a to trenéra Ježdíka natolik rozladilo, že několikrát odletěl fix z jeho rukou pod lavičku střídajících hráčů. Když ale jeho svěřenci získali po první čtvrtině kontrolu nad zápasem, byl již benevolentnější. Druhým faktorem, který donesl Nymburk k vítězství, byla vynikající střelba z perimetru. Z devatenácti pokusů se ujalo jedenáct a zvlášť ve druhé čtvrtině jich Nymburk zasel úctyhodných šest v řadě během tří minut!

O osudu utkání rozhodla už první čtvrtina. Trenér hostů naordinoval svým svěřencům těsnou obranu, ale rozhodčí pro ni neměli pochopení. Již ve čtvrté minutě měla Ostrava čtyři fauly a trenér Rón se energicky dožadoval pomoci u komisaře utkání – marně. O několik desítek vteřin později došlo i na Nymburk, který do šesté minuty hrál bez faulu, potom během dvou minut připsal na svůj účet 4 osobní chyby za sebou. Hostům se zpočátku nedařilo ani střelecky, míč vyslaný z jejich rukou poskakoval na obroučce, ale dovnitř si cestu nenašel. Střelci Ostravy to však neměli vůbec jednoduché, protože obrana domácích pracovala spolehlivě. Aktivita Nymburka činila hostům problémy i při rozehrávání akcí a celkem sedmkrát hráči NH přišli o míč, třikrát dokonce v rozmezí třiceti vteřin. Nebylo divu, že Nymburk vedl na začátku páté minuty o deset bodů (14:4). Protože v sedmé a osmé minutě nepadl ani bod, natáhl se rozdíl ve skóre do konce první čtvrtiny jen na 13 bodů a to ještě díky výbornému zakončení Votroubka v poslední vteřině období. Také za to sklidit při návratu na lavičku přátelský šťouchanec od Whitfielda. Malá produktivita útoku byla možná způsobena i tím, že trenér Ježdík začal nezvykle brzy a četně střídat.

Nástup základní pětky, ve které jen Nečase nahradil Votroubek, do druhé čtvrtiny byl velice špatný a hodně zvýšil hladinu adrenalinu v krvi trenéra Ježdíka. Čtyři nevynucené ztráty míče jej přinutily k oddechovém času a při příchodu hráčů na lavičku si je měřil zlým pohledem. Nakonec došlo i na střídání. Nová pětice se ještě dvakrát nevyvarovala chyb a když druhé nahození Whitfielda nad koš Johnsonovi nevyšlo, poslal oba aktéry na chvíli si odpočinout. Rekonstruovaná sestava si potom otevřela před ostravským košem střelnici a zasypávala ho jednou střelou za druhou. Se stoprocentní úspěšností přidala na konto Nymburka 18 bodů ze šesti pokusů. Teprve však poslední dvě trojky pohnuly výrazně rozdílem ve skóre. Ostrava totiž na první dvě dokázala odpovědět stejnou mincí a na další odpovídala trestnými hody. Diváci potěšeni vývojem zápasu hnali domácí hráče do útoku a ti se zastavili až na stavu 51:26. Dokonalou odplatou za Votroubkův koš s klaksonem první čtvrtiny, byl úspěch Dostála, který zužitkoval posledních pět vteřin prvního poločasu a dvoubodovým košem poopravil skóre.

Druhý poločas začal střelbou trestných hodů Zídek. V dnešním zápase to byly jedině šestky, které mu na jeho konto připisovaly body. Prostor pod košem byl totiž náležitě přehuštěn a úspěchy z bezprostřední blízkosti byly možné buď po rychlých protiútocích nebo při dopichování míče po nezdařené střele. Právě to se povedlo Whitfieldovi, když umístil Nečasovu minelu do koše. I další koš Nymburka padl po útočném doskoku. Johnson ukořistil míč a po otočce z odskoku skóroval. Na konci 23.minuty Novotný svým košem po rychlém protiútoku pokořil třetí desítku rozdílu ve skóre zápasu. Tři minuty poté vyšplhalo po trojce Votroubka vedení Nymburka na nejvyšší rozdíl 34 bodů. Od té doby už možná začali domácí myslet na blížící se zápasy Českého poháru v Prostějově a trochu polevili. Ostravané toho okamžitě využili a do konce třetí čtvrtiny zredukovali náskok o sedm bodů.V poslední části hry už oběma soupeřů o nic nešlo. Náskok Nymburka byl tak velký, že hosté už nemohli ani pomýšlet na úspěch v utkání a hra se zvolnila. Za pozornost stálo jen nahození Špičky nad koš a Nečasovo efektní zakončení. A pak že tohle Češi neumí!

body: Johnson 16, Whitfield 15, Votroubek 13, Nečas 12, Kubálek a Zídek 8, Špička 7, Mujagič 6, Novotný 4, Vorlíček 3, Řeřábek 2 - Pospíšil 12, Dostál 9, Gavlák 8, Halík 8, Prášil 8, Kudela 6, Šiko, Klimánek a Kresta 5, Buzási 2; střelba 3b.: 19/11!:18/5; střelba 2b.: 34/20:38/20; TH: 24/21:20/13; doskoky: 34:15; chyby: 24:26; 5 chyb: 36. Vorlíček - 33. Pospíšil; čtvrtiny: 23:10, 28:18, 22:18, 21:22 rozhodčí: Macela a Kurz; komisař: Ringsmuth Zdeněk; 750 diváků; nejlepší hráč: Ashante Johnson