A tým | Mattoni NBL - 24.03.2004

108
BK Děčín BK Děčín Hosté
75

Nymburští hráči potvrdili svoje výsadní postavení na domácí palubovce a rozdrtili Děčín vysokým rozdílem.

Severočeši byli lepším týmem jen v první minutě, když využili dvou ztrát míče domácích hráčů a ujali se po dvou koších Pracha vedení 4:0. Pak si dirigentskou taktovku přivlastnil Maurice Whitfield a šesti body si začal vynahrazovat nucenou zápasovou absenci z minulého kola. Nymburský tvůrce hry v první čtvrtině nakonec nasázel 14 bodů a to jak z perimetru tak zpod koše nebo trestných hodů. Prostě byl všude. Z jeho hry čišela radost a svou pozitivní energií nabíjel i ostatní spoluhráče. Možná ji vysával z Robertse, který za celý zápas (odehrál 20 minut) nedal z devíti pokusů ani bod. Zdánlivě nenápadně hrál Radek Nečas, ovšem v konečném účtování vyšlo, že ze svých osmi pokusů o ztečení koše neminul ani jednou. K tomu je třeba přidat tři doskoky, tři asistence a čtyři získané míče. A na to vše měl k dispozici pouze 18 minut pobytu na palubovce.

Domácí vsadili v prvních deseti minutách na útok z bezprostřední blízkosti koše, kde obrana Děčína byla jako cedník. Navíc průniky nymburských hráčů zastavovala jen za cenu nedovolených zákroků (fauly 2:10). Vzhledem k rychle rostoucímu počtu osobních chyb přistoupil trenér Hummel k zónové obraně. Ta sice snížila počet faulů, ale díky své staženosti nechala hodně prostoru na perimetru, čehož domácí ostrostřelci dokázali využívat. Prim mezi trojkaři tentokrát sehrál Pavel Kubálek, který si trpělivě počkal na svou příležitost a pak se pětkrát nemýlil. Ne nadarmo je procentuálně druhým nejlepším trojkařem NBL s průměrem 54,8%!

Nymburk dnes v úspěšnosti střelby svého soupeře doslova vyučoval. Na téměř 64% střelbě se odrazila hlavně vysoká produktivita střelby za tři body. Ta právě srážela průměr Děčína. Z jejich devětadvaceti zoufalých pokusů s plochou dráhou letu se ujaly pouze 4. O nalomené psychice hostů svědčila i úspěšnosti trestných hodů, když deset pokusů skončilo mimo síťku.

Trenér Ježdík mohl po vynikající první čtvrtině opět sáhnout ke své oblíbené rotaci všech hráčů z lavičky. V tomto zápase dal až nezvykle dlouhou „dovolenou“ oběma Američanům, kteří 15 minut zápasu sledovali dění na palubovce z lavičky. Sice se absence hráčů základní pětky na obrazu hry Nymburka poznala, ale jen tím, že rozdíl ve skóre se neměnil tak rychle.

Průběh zápasu:

Nymburk zahájil zápas v obvyklé sestavě: Whitfield, Mujagič, Johnson , Nečas, Zídek. Než se pětice rozkoukala, využil Prach dvou zaváhání v rozehrávce a poslal své družstvo do vedení. Nic netrvá věčně, a tak se po dvou střelách Whitfielda skóre otáčí. A když Nečas přidal trojku a Whitfield proměnil další průnik pod koš, vedl Nymburk o sedm bodů (11:4). To se teprve začala psát třetí minuta zápasu. Pak se hra na tři minuty vyrovnala, obě družstva se střídala pravidelně v úspěšné i neúspěšné střelbě. Až na začátku osmé minuty přišla další série a po šňůře deseti bodů vedli domácí 28:13. K vidění byla Trnkova smeč i Whitfieldovy průniky. Čtyři vteřiny před koncem rozjásal domácí fanoušky trojkou Johnson a do pokoření dvacetibodového rozdílu chyběl pouze koš.

Toho dosáhl po půlminutě druhé čtvrtiny znovu Johnson. Protože se v další minutě Děčín na rozdíl od Nymburka nemohl trefit do koše, vyšplhal rozdíl až na 25 bodů. Poté se přeci jen několikrát prosadil hostující Soukup (především z trestných hodů) a udržovat tak rozdíl na podobné úrovni. Mujagičova trojka v 16.minutě přiblížila domácí k třicetibodovému náskoku (48:19). Hosté sice atak na chvíli zastavili, ale po rozhození soupeřovy obrany číhá v rohu Kubálek a jeho ruka se nemýlí. Po další trojce Mujagiče to už vypadalo pro Děčínské na ručník. Za stavu 60:25 už v obrat věřil málokdo, snad jen čtyři děčínští fandové, kteří své hráče do Nymburka doprovázeli.

Po změně stran pokračovala spanilá jízda Nymburka. Hranici čtyřicetibodového rozdílu dosáhl po Whitfieldově asistenci Nečas trojkou. To jakoby Nymburk uspokojilo. Na dvě a půl minuty se náskok v podstatě ustálil. Od 27.minuty se hostům podařilo tento rozdíl snížit na 29 bodů (83:54). Poslední čtvrtina přinesla zajímavou podívanou především díky šesti trojkám domácích. Podílel se na ní čtyřmi Kubálek, který střílel z obou rohů a také Mujagič, jehož druhá trojka znamenala pokoření stobodové hranice. Samotný závěr se tentokrát (na rozdíl od USK) dohrál v klidu, i když na chviličku to zajiskřilo mezi Zídkem a Prachem.

Body: Whitfield 21, Mujagič 18, Kubálek 15, Trnka 15, Nečas 14, Zídek 14, Johnson 8, Vorlíček 2, Řeřábek 1 - Sanders 16, Prach 14, Soukup 14, Šušák 11, Sitař 7, Wiedner 3, Kiršbaum 3, Houser 3, Tomanec Jn 2, Balík 2; střelba 3b.: 27/14:29/4; střelba 2b.: 31/23:39/22; TH: 26/20:29/19; doskoky: 30:27; chyby: 23:21; rozhodčí: Lukeš a Volejník; nejlepší hráč: Whitfield, čtvrtiny: 34:16, 28:12, 21:26, 25:21