93
BK Opava 1 BK Opava 1 Hosté
96

Po vyrovnaném boji získal dva body za vítězství šťastnější tým Opavy.
O osudu utkání se rozhodovalo na několika frontách. V prvé řadě to byla větší úspěšnost střelby Opavy (57% proti 46% Nymburka) a také individuální výkon nejlepšího střelce zápasu, bohužel opavského, reprezentanta ČR Marka Stuchlého. Jeho 40 bodů za zápas je za poslední čtyři sezony Mattoni NBL jen jediný bod pod absolutním rekordem. Jedenačtyřicet bodů dali Kočvara (2001/02) a Miloš s Majstorovičem (2000/01). Nejen celkový počet bodů hrál hlavní roli, ale také jeho poslední koš, kterého dosáhl současně se závěrečným klaksonem.

Za druhé to byl herní výpadek v první až sedmé minutě druhého hracího období. Po sedmibodovém vítězství v první čtvrtině Nymburk ještě košem zvýšil vedení na devět bodů. V následujících sedmi minutách dal soupeř téměř třikrát více bodů než domácí, a to hlavně díky pěti trojkám. V této části utkání nenašli hráči podporu ani v zaplněném hledišti, které ztichlo stejně tak, jako se nymburským hráčům vytratila přesnost střelby.

V neposlední řadě se pod osud utkání nepřímo podepsali oba rozhodčí, kteří některými nepřesnými výroky a krocích či faulech, vnesli na hřiště, na lavičku i mezi diváky nervozitu. Ať už to byl Panáčkům neuznaný koš těsně po začátku zápasu, či Czudkova přihrávka sobě samému po ukončení driblingu. Údajnou teč nymburského hráče viděli jen rozhodčí, a proto „kroky“ neodpískali. Czudek potom bez problémů vstřelil trojku, která Nymburku v závěru chyběla.

Nymburk nastoupil do zápasu v očekávané základní pětce ve složení Whitfield, Grepl, Panáček, Johnson a Vuksanič. Premiérový koš Nymburka v letošní sezoně si zapsal na své konto rozehrávač Whitfield. Po útočném faulu Sokolovského na Vuksaniče nymburský pivot dopíchl na druhé straně hřiště nepřesnou střelu Johnsona. Opava sice vyrovnala a dostala se do mírného vedení, ale několika technickými přestupky se o něj sama připravila. Nejdříve Grepl (4 body) a po něm Johnson (6 bodů) vytáhli domácí do sedmibodového náskoku. V té chvíli se poprvé do listiny střelců zapsal Stuchlý, který minutu před tím vystřídal třemi fauly zatíženého Sokolovského. Jakoby si střeleckou štafetu předali, protože Sokolovský byl do té doby nejlepším střelcem zápasu, když dal polovinu bodů Opavy. Stuchlý po svém příchodu na hřiště zaznamenal zbývajících 7 bodů Slezanů v první čtvrtině. Na druhé straně se o stejný počet bodů postarali Vuksanič a Johnson. Všechny příznivce Nymburka určitě potěšila dobře sehraná akce v samém závěru první čtvrtiny, když pár vteřin před koncem rozjásal davy trojkou Johnson.

Druhá čtvrtina, kterou by nejraději Nymburk ze zápasu vymazal, začali domácí lépe. Kubálek zvýšil na rozdíl devíti bodů a stačilo dát dva tři koše a mohlo mít utkání jiný náboj. Na začátku druhé minuty dokonce nedal Staněk ani jednu šestku. Doskakující Whitfield a Johnson zasáhli míč tak nešťastně, že ten přeci jen skončil v domácím koši. To jakoby povzbudilo Slezany a ti zásluhou veleúspěšné střelby z perimetru (4 trojky v těsném sledu), převzali vedení v zápase. Manko Nymburka narostlo dvě minuty před koncem poločasu až na osm bodů (40:48).  Útočný doskok Vuksaniče a zakončení z pod koše ještě rozhýbalo domácí. Minutu před koncem vypíchl Whitfield Suchardovi míč, rychle rozehrál na Grepla a ten sólo bezpečně zakončil. Stejný hráč za deset vteřin vystihl Zdeňkovu přihrávku a byl Stuchlým faulován. Oba nařízené trestné hody proměnil. Zdeněk napravil svou chybu a  protiútok Opavy zakončil trojkou. Konečnou podobu poločasového skóre stanovil po útočném signálu Whitfield.

Na počátku druhého poločasu se oba soupeři pravidelně střídali v proměňování svých útoků a rozdílu skóre se prakticky nic neměnilo. Greplovu radost z vyrovnání v páté minutě (59:59) v zápětí zchladil Sucharda a také trojkou získal opět pro Opavu tříbodové vedení. To vydrželo prakticky až do 8.minuty. V té době zvlhl hostům střelecký prach, a tak si Nymburk mohl vypracovat jednobodový náskok. A to nejen pro to, že by se Opavanům nedařilo střelecky, ale také proto, že Votroubek a Johnson zblokovali jejich střelbu. Na hru Votroubka bude určitě nerad vzpomínat hrající asistent Opavy nestor Klapetek.

Na počátku poslední části hry se Stuchlý přetahoval s Johnsonem a Votroubkem o nejtěsnější vedení v zápase. V čase 33:06 bylo opět vyrovnáno (77:77). Po přísně odpískaném faulu Whitfielda na Czudka nevydržela lavička a byla potrestána technickou chybou. Díky tomu měla Opava možnost házet 4 trestné hody (2 za faul + 2 za technickou), navíc soupeř vhazoval ze strany a svůj útok korunoval Stuchlý trojkou. Náskok Opavy byl opět šest bodů (79:85). Tento rozdíl vydržel až do 38.minuty. Pak přišel poslední nápor Nymburka, který osmibodovou šňůrou se dostal do tříbodového vedení. Stuchlému se podařilo proměnit koš ze hry a protože byl při střelbě faulován, házel ještě trestný hod. I ten proměnil a 29 vteřin před koncem bylo srovnáno. Nymburk měl míč v držení, ale musel ještě vystřelit, aby neporušil pravidlo 24 vteřin. Bohužel pokus nebyl dostatečně připravený a navíc přišel asi o 5 vteřin dříve a v koši neskončil. Všechny střelce Opavy se při protiútoku podařilo obsadit. Současně s klaksonem se přece jen Stuchlý malinko uvolnil a odsoudil Nymburk k porážce.

Body: Johnson 34, Vuksanič 18, Whitfield 15, Grepl 13, Votroubek 7, Panáček, Kubálek a Špička po 2 – Stuchlý 40, Czudek 11, Sucharda 10, Rajevac 9, Klapetek 8, Sokolovský 6, Staněk 5, Zdeněk 3, Basarič a Beneš po 2, fauly 20:31, trestné hody 43/31 : 22/15, trojky 4:11, čtvrtiny 26:19, 22:32, 21:17, 24:28, rozhodčí: Šedivý, Vrážel, diváků 500.