A tým | Mattoni NBL - 09.11.2002

98
USK Praha . USK Praha . Hosté
61

Jednoznačné vítězství nad Pražany katapultovalo nymburský tým na 4.místo v tabulce Mattoni NBL.

Během sobotního večera se další soupeř přesvědčil, že nymburská palubovka domácím svědčí. Svěřenci trenéra Benáčka vyrukovali na soupeře opět s vynikající obranou a potěšili tím nymburského lodivoda, který zastává názor že: „Z dobré obrany vychází dobrý útok“. O kvalitě obrany svědčí i to, že USK dokázalo vstřelit za první poločas pouze 27 bodů a ve druhém jen o sedm víc. Naproti tomu Nymburk nasázel Pražanům v průměru 25 bodů za čtvrtinu. Diváky žádanou stovku však žádný z hráčů nedal. Ze střeleckých statistik se pouze v trestných hodech hosté přiblížili výkonu domácích. Ve střelbě za dva i za tři body byli o polovinu slabší.

Oba dva trenéři se museli obejít bez několika hráčů, kteří se objevují v základní sestavě. Nymburku chyběl na rozehrávce Maurice Whitfield a Tomáš Vorlíček, pod košem pak Pavel Freiberg, trenéru Markovi chyběli také dva rozehrávači František Peleška s Tomášem Tóthem a na křídle zkušený Petr Treml. V průběhu zápasu (14:12 min) se zranil ještě nejvyšší hráč USK Lukáš Krátký, který do té doby dost znepříjemňoval život nymburským pivotům.

Trochu na škodu spádu hry bylo příliš úzkostlivé posuzování osobních kontaktů oběma rozhodčími Telúchem a Výborným. Trpí tím nejen plynulost hry, ale má to negativní dopad i na zápasy v basketbalové Evropě. Hráči české ligy nejsou zvyklí proti tvrdé osobní obraně hrát, ani jí produkovat.

Utkání zahájili lépe hosté. Nejdříve Ladislav Tóth a pak Vrchota posunuli do vedení tým USK Praha. Nymburk se rozehříval déle. Než Pavel Kubálek na konci třetí minuty otevřel trojkou skóre, domácí třikrát stříleli nepřesně a třikrát ztratili míč. Další Idesův koš znamenal změnu ve vedení. Po něm se ještě trefili dvakrát Johnson a opět Ides. Stav na ukazateli skóre byl 11:4 a zdálo se, že krize je zažehnána.  Koš Krátkého a trojka Tótha však trochu rozjezd Nymburka přibrzdila. Ale další minuty dokázaly, že to bylo jen chvilkové zaváhání, neboť od sedmé do deváté minuty stříleli jen domácí. Na své konto si připsali 13 bodů v řadě. Poslední minuta se dohrávala jen z čáry trestných hodů. Sedmnáctibodový náskok Nymburka po první čtvrtině byl spravedlivým oceněním poměru sil na palubovce a v dalším průběhu utkání se už hrálo jen o to, jak velký náskok si domácí vybudují.

Ve druhé čtvrtině sice Johnson zvýšil vedení domácích o dva body, ale pak se trefil z perimetru Vrchota. Dvacetibodového rozdílu dosáhl na začátku 14.minuty jeden z tahounů domácího týmu Pavel Kubálek. Hosté ještě s více než dvacetibodovým rozdílem nesouhlasili a výhradně z čáry trestných hodů tento udržovali stejný odstup. Na hřiště poprvé přišel David Panáček a první kontakt s míčem proměnil ve svou první trojku. Pak se ze stejného místa prosadil Vorlíček a když „Pany“ trefil druhou trojku, blížil se rozdíl ve skóre třicítce.

K tomu došlo až o šest minut později, to už běžela třetí čtvrtina, když Kubálek bezpečně proměnil další dva trestné hody. Po té nastalo opět krátké období klidu, v němž se obě družstva střídala pravidelně v úspěšné střelbě. Až poslední tři minuty znamenaly nárůst na rozdíl 36 bodů. Dvěma koši se blýskl, později nejlepší hráč utkání, David Špička. Pamětníci si při jeho střelbě přes hlavu připomněli éru legendárního Jiřího Zídka. Bodový účet třetí čtvrtiny uzavřel dvěma šestkami Grepl.

Do poslední čtvrtiny nastoupil Nymburk s Greplem, Řeřábkem, Votroubkem, Špičkou a Novotným. Klíčové hráče Vorlíčka, Johnsona, Kubálka a Idese trenér Benáček už šetřil na středeční zápas proti Kapošváru. Na výkonu Nymburka to nebylo znát, naopak pětice domácích hráčů náskok ještě zvětšovala. Divácky atraktivní trojky postupně dali Votroubek, Špička a Grepl, jehož koš znamenal nejvyšší vedení domácích v zápase (41 bodů). Do konce zápasu sice USK o něco rozdíl snížilo, ale celkově sedmatřicetibodová výhra Nymburka výrazně pomohla k posunu na nejlepší pozici mezi třináctibodovými družstvy v tabulce nejvyšší soutěže basketbalistů.

Body: Johnson 23, Špička 16, Kubálek 14, Řeřábek 12, Ides 9, Panáček 6, Grepl 6, Vorlíček 5, Votroubek 5, Formánek 2 - Vrchota 13, Tóth 8, Bosák 8, Novotný 8, Přibyl 7, Lukš 7, Krátký 4, Pastýřík 3, Gregor 3 fauly: 25:28, trestné hody:  36/26 : 28/17, trojky 16/8 : 28/6, doskoky: 30:26, 5 chyb: 39. Špička - 37. Pastýřík, rozhodčí: Telúch a Výborný, TCH: 37. trenér hostů