A tým | Mattoni NBL - 30.11.2002

NH Ostrava NH OstravaDomácí
92
111

Kompletním devátým kolem pokračovala po reprezentační přestávce Mattoni NBL. Nymburk zajížděl na palubovku nebezpečného soupeře z Ostravy a hlavně díky výborné střelbě jej porazil o téměř dvacet bodů.

Jediným šťastným střelcem divácky atraktivního „kila“ byl v devátém kole Tomáš Grepl, který necelé tři minuty před koncem trojkou upravil na 86 : 102. A protože do závěrečného hvizdu utkání Nymburk nastřílel ještě devět bodů, vyrovnal dosavadní rekord svého protivníka v počtu vstřelených bodů na hřišti soupeře letošní ligy. Ostrava nastřílela tolik bodů BVV Brno a přesto odešla o 9 bodů poražena.

Že byl útok výrazně lepší než obrana na obou stranách svědčí i počet vstřelených bodů Ostravy. Vedoucí nymburského družstva Šístek vidí příčinu v méně agresivní obraně: „Dávali jsme hráčům soupeře poměrně dost prostoru ke střelbě. Celé utkání jsme hráli osobku a ta tentokrát nebyla tak perfektní. Hráči Ostravy hrající na domácí palubovce toho využívali.“ Zvlášť ve druhé půli se probudil nejlepší střelec domácích Ristanovič. „Spoléhali jsme více na útok, protože každou naši nepřesnost v obranné činnosti jsme dokázali okamžitě vynahradil v útoku.“, dodat Šístek.

Diváky bavil také dlouhodobě nejlepší střelec Nymburka Johnson, který několikrát předvedl devíti stovkám diváků, jak zarazit míč smečí do koše. V tomto zápase však musel přenechat žezlo krále střelců o 17 cm menšímu Maurice Whitfieldovi. Ten si ke třicítce bodů připsal ještě 8 doskoků, sedm asistencí, šest získaných faulů a stoprocentní úspěšnost deseti trestných hodů. Po právu se tak stal nejlepším hráčem celého ligového kola.

K vynikajícímu výsledku přispěl také Martin Ides, který si zahrál na palubovce svého „mládí“. Rodák z Krmelína, vesničky od Ostravy co by kamenem dohodil, kraloval pod oběma koši. Nejen že dobře bránil a doskakoval (10 doskoků), ale byl velice platným hráčem i v útoku. Se svými 18 body byl našim třetím nejlepším střelcem. Pochvalu za předvedený výkon zaslouží samozřejmě všichni hráči Nymburka. Na straně domácích byl kromě Ristanoviče velice platným hráčem pivot Pospíšil (2b.-10/7, 3b.-1/1, TH-5/5) a zpočátku také Kaličanin, který znepříjemňoval život Idesovi. Po té, co získal tři fauly, se jeho nebezpečnost snížila.

Za zmínku stojí ještě vynikající střelba trestných hodů hráči obou týmů – Ostrava 28/25, Nymburk 23/21. I toto číslo svědčí o střelecké pohodě, která pramenila mimo jiné i z toho, že útočně doskakující nymburští hráči dokázali získal jedenáct míčů. V prvé čtvrtině Nymburk chybil při ataku koše devětkrát, ovšem třikrát po sobě dokázal odražený míč získat a dopravit tam, kde ho chtěl mít.

Nymburk nastoupil do utkání s Whitfieldem, Novotným, Kubálkem, Johnsonem a Idesem a první zápis do listiny střelců patřil Idesovi. Na druhé straně ho napodobil Kaličanin. Druhý útok se vedl po ose Whitfield – Johnson – Ides a Nymburk měl opět o koš víc. Pak ovšem Johnson fauloval Kaličanina před střelbou trojky, a tak dostal pivot domácích možnost třikrát vystřelit z hranice trestných hodů. Protože byl stoprocentně úspěšný, dostal se domácí tým do jednobodového vedení. Radost z toho mohl mít jen 20 vteřin, protože po této době se prosadil Johnson a pozice lídra utkání se přestěhovala na lavičku hostujícího celku. Po chvílí zásluhou Johnsona a trojky Kubálka Nymburk mírně soupeři vzdálil. Až do poloviny čtvrtiny se oba protivníci pravidelně střídali v proměňování svých šancí, pak se ale přírůstek bodů na straně domácích na chvíli zastavil, čehož využil Johnson a šesti body zvýšil náskok ECM na deset bodů. Ostravanům se sice před koncem čtvrtiny podařilo snížit na polovinu, ale dobře sehraný signál Nymburka v samotném závěru korunoval Kubálek trojkou. Zoufalý pokus Dostála zpoza půlící čáry už na stavu nic nezměnil.

První dvě minuty 2.čtvrtiny dovedly Nymburk až do dvojnásobného vedení, pak sice trojkou korigoval Ristanovič, ale za další minutku byl náskok hostů 18 bodů. Od té doby až do konce prvního poločasu byla hra bodově vyrovnaná. Ostravě se občas povedlo stáhnout na 11 bodů, ale  stačily dva, tři rychlé koše Nymburka a nebezpečí bylo zažehnáno. Začátek druhého poločasu se opět povedl více hostům. Po třech minutách korunoval devíti bodovou šňůru hostů Whitfield a náskok Nymburka vzrostl na dvaadvacet bodů. Teprve potom se probudili střelci domácích , ale do konce desetiminutovky se dokázali Nymburku pouze přiblížit. Odstup zůstal stále dostatečně bezpečný.

Na začátku poslední části, když se domácí vzepjali, dokázali třemi trojkami v prvních dvou a půl minutách snížit náskok na pouhých 8 bodů. Proti byl Whitfield (trojka + 3 TH) a Johnson s Greplem a ztráta domácích byla opět o deset bodů vyšší. V závěru utkání už nic zásadního nestalo, a tak jediným oživením bylo pokoření stobodové hranice a smečované koše Ashante Johnsona.

Body: Ristanovič 30, Pospíšil 22, Kaličanin 11, Dostál 8, Gavlák 7, Pršala 6, Prášil 4, Kudela 2, Buzási 2 - Whitfield 30, Johnson 26, Ides 18, Votroubek 10, Kubálek 8, Vorlíček 7, Grepl 7, Panáček 3, Novotný 2, fauly 19 : 25, střelba 3b.: 25/7:20/10; střelba 2b.: 37/23:56/30; TH: 28/25:23/21; doskoky: 27:35, rozhodčí: Bruna a Hartig; 900 diváků