A tým | Mattoni NBL - 07.12.2002

100
Ostacolor Pardubice Ostacolor Pardubice Hosté
87

Vítězství nad Ostacolorem Pardubice a prohra Sparty s Opavou vynesla Nymburk na bronzovou příčku průběžné tabulky nejvyšší soutěže basketbalistů.

V prvním domácím utkání po reprezentační přestávce si mohli nymburští diváci vydechnout až v polovině druhé čtvrtiny, kdy po trestných hodech Whitfielda šli domácí poprvé do vedení. Zvlášť v první čtvrtině hostující tým domácí přehrával nejen v obraně, ale také v útoku. První bod Nymburka padl z trestných hodů až ve třetí minutě za stavu 0:8. Ani potom se situace nijak nelepšila, ba naopak náskok Pardubic ještě rostl. Zastavil se až na patnácti bodech a to už nevydržel kouč domácích Predrag Benáček a svolal své družstvo k oddechovému času. Dost důrazně jim připomněl, že Pardubice téměř každý útok dovedou do úspěšného konce. Nymburku se nedařilo v obraně podobně jako v předcházejícím ligovém kole v Ostravě. Ovšem na rozdíl od utkání na severu Moravy se na domácí palubovce vůbec nedařilo střelecky. Za prvních sedm minut se Nymburk ze hry trefil pouze čtyřikrát, přičemž dalších deset pokusů skončilo na obroučce. Hráči ECM si v obraně vypomáhali nedovolenými zákroky a brzy měli na kontě více než čtyři osobní chyby. Do konce první čtvrtiny sice náskok hostů stáhli, ale přesto do vyrovnání jim chybělo osm bodů. Nymburští hráči možná podvědomě předposlední tým tabulky podcenili. „Bylo hrozně těžké motivovat hráče proti předposlednímu tým tabulky. Pardubice se chytly a podaly nadprůměrný výkon.“, řekl o poločase trenér Benáček. Ostacolor však už letos nejednou prokázal, že hra proti silným soupeřům jim zpočátku vyhovuje. „My do zápasu nastupujeme dobře, ale nejsme natolik zkušené družstvo, abychom byli schopni trend udržet po celých čtyřicet minut“, konstatoval trenér hostů Svoboda.

Jeho slova se naplnila hned ve druhé čtvrtině. Nymburk zlepšil o trochu obranu, ale hlavně se rozstříleli oba Američané. Nejdříve se prosazoval Whitfield, který svým jedenadvacátým bodem docílil 42.bod Nymburka a na konci prvního poločasu se k němu přidal ještě druhý rozehrávač Jiří Vorlíček. Oba jmenovaní se do konce utkání podepsali pod téměř polovinu bodů Nymburka (46). Mezi ostatními hráči bodově dominoval Ashante Johnson, který většinu košů přidal ve druhém poločase. Jeho 27 bodů mu pomohlo do čela pořadí ligových střelců (271 b.), když o dva body předstihl Sparťana Pavla Miloše. Chválu na oba Američany pěl také trenér hostů Svoboda: „Já, kdybych je měl v týmu, tak si asi ani nepotřebuji sednout na lavičku a počkám, až ten zápas skončí. Oni to hrají spolu a sami a jsou natolik individuálně zdatní, že jsou schopni zápas rozhodnout.“

Průběh utkání:
Celých 131 vteřin čekali nymburští hráči na první zápis do listiny střelců. Do té doby už měly Pardubice na svém kontě 8 bodů. Postarali se o ně dvakrát Musil a jednou Kukačka se Svobodou. První příležitost ke skórování dostal Whitfield z trestných hodů. I na něm se projevila střelecká nejistota úvodu zápasu, neboť proměnil pouze jeden. Po Radějově koši z pole, přidal Votroubek a opět Whitfield po koši, ovšem soupeř odpověděl obdobně. Teprve v polovině první čtvrtiny se trefil střelecký lídr domácích Johnson. Na druhé straně však trojkou zvýšil vedení Pardubic na deset bodů Hrubý. Po Votroubkově koši však přišla šňůra Pardubic, která znamenala patnáctibodový náskok hostů. Domácí sice v posledních dvou minutách snížili vedení Ostacoloru, ale svým celkovým výkonem trenéra Benáčka určitě nepotěšili.

První tři minuty další části hry se nesl ve znamení střeleckého souboje Johnson+Whitfield : Hrubý+Kukačka. O dva body úspěšnější byli hráči Nymburka, a tak prohrávali už jen o šest bodů. Na tři body rozdílu, které zařídil trojkou Grepl, odpověděl stejnou mincí Svoboda. Dvouminutový úsek řízený Špičkou a Whitfieldem znamenal konečně nejtěsnější vedení domácích. Ještě dvakrát dokázali hosté skóre obrátit. Za nerozhodného stavu 43:43 se poprvé mezi střelce zařadil Jirka Vorlíček a to hned trojkou. Do konce poločasu přidal ještě jednu a bodově vypomohl i Johnson. Poslední koš první půle zaznamenal Špička. Na jeho střelu přes hlavu bránící černý Hand ani nezareagoval.

Ještě na začátku druhého poločasu se pokusily Pardubice o zvrat. Dva koše, které zaznamenali Musil a Formánek, byli jen předehrou pro americký koncert. Whitfield a hlavně Johnson byli na straně Nymburka jedinými střílejícími hráči. Dařilo se jim náramně, neboť přidali na konto domácích 16 bodů. Třikrát byli při střelbě faulováni, avšak pokusy dovedli do úspěšného konce a navíc nařízený trestný hod bezpečně proměnili. V sedmé minutě je vystřídal střelecký tandem Vorlíček s Greplem, kteří se postarali o zbývajících 15 bodů Nymburka ve třetí čtvrtině. Náskok Nymburka tak narostl na 20 bodů.

Ve čtvrté čtvrtině se po Striově trojce tři minuty házely pouze šestky. Pardubice byly stoprocentně úspěšné, na padesáti procentech Nymburka se podepsalo zranění jednoho z exekutorů Martina Idese, který od první čtvrtiny hrál se zabandážovaným palcem. Ve střední části této čtvrtiny přišli hosté čtyřikrát za sebou o míč a domácí tvrdě trestali. Šest minut před koncem utkání svítil na tabuli stav 95:73. Zdálo se, že populární stovka je na spadnutí. Zvlášť, když o minutu a půl později Whitfield proměnil tři trestné hody. Pak ale domácí zcela ztratili koncentraci a umožnili Východočechům snížit manko na polovinu. Čtyři stovky diváků na nakonec pokoření stobodové hranice dočkaly. Svým druhým košem se o ní postaral David Špička.

Body: Whitfield 30 (1 trojka), Johnson 27 (2), Vorlíček Jiří 16 (4), Grepl 8 (2), Votroubek 7 (1), Špička 6, Kubálek 4, Ides 2  -Hrubý 17 (4), Raděj (1), Svoboda (1) a Kukačka 13, Musil 11 (1), Stria 10 (1), Hand 6, Formánek Karel 4, fauly 23:26, trestné hody 27/20 : 22/17, trojky 26/10 : 25/8, čtvrtiny 20:28, 33:16, 31:20, 16:23, rozhodčí Výborný, Karásek, nejlepší hráč utkání: Whitfield