A tým | Mattoni NBL - 15.12.2002

BK Děčín BK DěčínDomácí
82
73

Po pěti vítězstvích přišla v přímém souboji o třetí místo po prvním kole základní části porážka od Děčína. „Bylo jasné, že po určité době musí přijít nějaký výpadek. Bohužel vyšlo nám to právě na Děčín“, lituje vedoucí družstva Šístek. Nymburk nezopakoval skvělý výkon proti Leverkusenu a v prvních třech čtvrtinách se nemohl najít střelecky. Nejvíce bodů měl na svém kontě rozehrávač Whitfield, který se pokoušel o atak koše ze všech pozic, ze střední i dlouhé vzdálenosti a také průniky pod koš. Naopak střelecká opora Johnson zůstal za očekáváním. „Jsme zvyklí vyhrávat zápasy tím, že nastřílíme hodně bodů. V tomto utkání se nám to nepodařilo. Střelecký výpadek jsme nedokázali ničím nahradit“, bilancoval Šístek. Na procentuálním vyjádření střelby to tolik vidět nebylo. Nymburk byl častěji a přesněji střílejícím družstvem za dva body (37/17 : 48/24). Střelbu z perimetru však přenechal svým soupeřům – 36/9 : 20/4 – a to jak počtem tak úspěšností. Vyšší četnost střelby za tři body souvisela s přechodem Nymburka na zónovou obranu, která hráčům Děčína činila určité problémy. „Přes výraznou výškovou převahu soupeře byl náš výkon proti osobní obraně Nymburka perfektní. Nevyšla nám tentokrát hra na zónovou obranu hostí.“, řekl po zápase spokojený trenér domácích Hummel.

Souboje pod oběma koši vyhrál shodně o jeden doskok Nymburk, v blocích jsme byli lepším týmem. Dvakrát se to podařilo Votroubkovi, jednou Johnsonovi a Idesovi. Problémem byl počet ztracených míčů. Proti tuctu na straně Děčína bylo o šest více na straně Nymburka.

O výsledku se rozhodovalo i díky některým sporným výrokům prvního rozhodčího Šedivého. Například ve čtvrté čtvrtině si „nevšiml“ zákroku Sitaře na pronikajícího Whitfielda. Ten byl evidentně o krok před bránícím hráčem a mohl být i dál, kdyby ho Sitař nechytal za ruku. Přesto se Maurice osvobodil, ale střelu (mířící do koše v sestupné fázi  oprava:, která se dotkla desky) opět Sitař zasáhl. Technický koš se nekonal. Zákrok Sitaře nebyl nikterak záludný, ale faul to evidentně byl, jenže rozhodčí Šedivý „ponechal výhodu“. Rovněž sporná Balíkova trojka, po které si trenér Benáček vykoledoval technickou chybu, poznamenala celý zápas. Pokud časomíra televize nelže, dotkl se míč z Greplovi roku obroučky v čase 1:55 a Balík střílel svůj pokus v čase 1:30. Rozdíl tedy činí 25 vteřin. Je tedy s podivem, proč rozhodčí Šedivý nekonzultoval celou situaci s komisařem utkání. Stejně sebejistý byl i při neuznání koše Grepla na konci třetí čtvrtiny, který už (ne)byl po konci hracího období. Také je na tomto místě vhodné pochválit herecký výkon Sitaře po zásahu loktem od Johnsona. Nikdo před zápasem určitě netušil, že takového hráče porazí i závan větru. Na konec tohoto odstavce však musí být napsáno: Nymburk hrál vynikající zápas v poslední čtvrtině, kdy obrovskou bojovností téměř otočil ztracený zápas. Prvních dvacet minut však patřilo domácím, kteří dokázali udržet Nymburka na pouhých 32 bodech. Jen ve třetí čtvrtině byla hra vyrovnaná.

Průběh zápasu:

Základní pětka Nymburka nastoupila ve složení Whitfield, Vorlíček, Kubálek, Johnson a Votroubek, tedy ta pětka, která slavila úspěch při utkání s Leverkusenem. Tentokrát se jí však proti Robertsovi, Míčkovi, Pohankovi, Houserovi a Sitařovi nedařilo. Po devadesáti vteřinách Nymburk prohrával po dvojce a trojce 5:0. Whitfield sice snížil, ale v zápětí Roberts opět z perimetru poslat domácí do šestibodového vedení. Nymburk sice se sice dvěma koši přiblížil, ale v pořadí trojka číslo 3 se postarala opět o růst náskoku. Do konce první desetiminutovky se Děčín trefil za tři ještě jednou. Náskok domácích se do konce čtvrtiny pohyboval 5 a 9 body. Děčínští i nymburští pokazili shodně sedm střel, ale přesto bylo na kontu domácích o sedm bodů více, Nymburk mimo jiné nedal ani jednu trojku. Ve druhé čtvrtině se první trojka Nymburka z rukou Votroubka postarala o snížení náskoku domácích, ale stejnou mincí o minutu později odpověděl i Houser a kontroval Whitfield. Ovšem necelé tři minuty před koncem, když dal Nymburk svůj poslední bod prvního poločasu, svítilo na ukazateli 35:32. Od té doby stříleli jen domácí. Ke dvě trojkám přidali dvě dvojky a to bylo pro Nymburk velmi nepříjemné.

I když na konci třetí čtvrtiny byl náskok Děčína jen o jeden body vyšší než na konci prvního poločasu, v jeho průběhu se už dotýkal dvakrát dvacetibodové hranice (59:40 a 63:44). S nadšením hrající domácí hnáni bouřlivou atmosférou haly předváděli dobrý výkon. Teprve v poslední minutě a půl polevili a Nymburk se dostal na manko 14 bodů. Poslední čtvrtinu zahájit po dvou neúspěšných střelách na obou stranách do té doby nevýrazný Johnson trojkou. Jakoby to byl signál pro ostatní. S obrovským nadšením a nasazením se Nymburk pustil do svého ukolébaného soupeře. Na konci většiny útoků stál Ejdžej. Čtrnáct bodů v řadě během třech a půl minuty řádně zahýbalo se sebevědomím Děčína. Z devatenáctibodového náskoku byly v páté minutě poslední části hry jen čtyři. A když za chvíli přidal po průniku Whitfield ještě dva body, dělil Nymburk od vyrovnání už jen jeden jediný koš. Ten však nepřišel, naopak to byl Sitař, který zvýšil vedení svého celku. Potom si vykoledoval nesportovní faul od Johnsona a protože obě šestky proměnil byl Děčín opět v sedle. Za chvíli vybojoval Whitfield míč, poslal dopředu Jirku Vorlíčka a ten svůj průnik korunoval dalšími dvěma body. Po něm nezadržitelný Ejdžej dopíchl do koše odražený míč a opět to bylo jen o dva (71:69). Po jedné sérii trestných hodů na obou stranách se díky jednomu neproměněnému Děčín o bod vzdálil. Pak přišla sporná trojka, technická chyba a osud utkání byl zpečetěn. Závěrečná minuta byla sice bojovná, ale pro možný úspěch hostů příliš krátká.

Body: Sitař 15, Roberts 13, Míčka a Houser 11, Balík, Prach a Pohanka 8, Wiedner a Soukup 4 - Johnson 26, Whitfield 18, Ides 10, Vorlíček 8, Votroubek 7, Kubálek 4, fauly: 22:25, trestné hody  30/21:21/13 trojky: 36/9:20/4; 5 chyb: 37. Roberts - 40. Kubálek; rozhodčí: Šedivý a Volejník; TCH: 40.trenér hostů, čtvrtiny 28:21, 17:11, 18:17, 19:24