A tým | Mattoni NBL - 21.12.2002

122
BK Děčín BK Děčín Hosté
84

Domácí Nymburk vrátil Děčínu porážku i s úroky a vyhoupl se opět na třetí příčku ligové tabulky.

V utkání, kde útok hrál první housle, potvrdili domácí, že ne nadarmo jim patří v lize přívlastek nejlépe útočícího družstva. Stovka padla už v páté minutě poslední čtvrtiny a zasloužil se o ní trojkou nejlepší střelec Nymburka Johnson. K tomuto koši přidal ještě dalších třicet bodů a znovu vystřídal na trůně ligových střelců Pavla Miloše. I když měla Milošova Sparta v utkání s BVV díky dvojímu prodloužení deset minut k dobru, ztratil jejich čarostřelec na Ejdžeje 16 bodů a celkově mu tak chybí čtrnáct. Přidejme ke střeleckému koncertu Johnsona jeho 16 doskoků (z toho 4 útočné) a dva zblokované míče. Ještě lepším střelcem, co se týče úspěšnosti střelby, byl kapitán družstva Jirka Novotný. Na svých 29 bodů potřeboval jen dvaadvacet pokusů (dvojky 9/7, trojky 8/4, TH 5/3). Na své si přišel i pod děčínským košem, neboť šesti doskoky udržel pro své družstvo útok. Hvězdou mezi nahrávajícími hráči se stal Whitfield, který kromě 19 bodů, čtrnáctkrát poslal do vyložené šance své spoluhráče. Střelecky se také konečně chytl Tomáš Grepl, lépe než v Děčíne zahrál Martin Ides.

Plná nymburská hala dirigovaná neutuchajícími hlasivkami Fan Clubu, zarámovala skvěle střelecké hody, kdy v každé čtvrtině padlo jednomu ze soupeřů alespoň třicet bodů. Jen ve druhé čtvrtině byli tím družstvem hosté, v těch ostatních třech to byli domácí. Zvlášť první čtvrtina, která skončila 36:17 pro Nymburk, připomínala utkání s Leverkusenem. Bezradní hosté za 4,5 minuty prohrávali jednoznačně 21:2! Teprve potom se hra vyrovnala. „Hráči vstoupili do utkání lehkovážně. Jako by byli uspokojeni ze splněného cíle jedné porážky Nymburka“, řekl trenér Děčína Zdeněk Hummel, kterému se vidina lepšího výsledku vytratila hned v úvodu. „Před naším duelem s Děčínem se hodně hovořilo o jeho kvalitní obraně. Hnáni snahou poprat se o třetí místo v tabulce a dokázat, že přeci jen obrana není tak vynikající, jsme se do soupeře zakousli hned na začátku a nepolevili jsme ani na konci“, prohlásil spokojený nymburský trenér Benáček. Nymburk měl o trochu ulehčenou úlohu, neboť Děčínu chyběl Pohanka a několik minut po zahájení zranění vystavilo stop i Houserovi. „To byli dva strůjci úspěchu našeho družstva před týdnem.“ poznamenal stručně Hummel. Nymburští hráči po raketovém nástupu trochu ubrali, ale diváky i nadále bavili pěknými rychlými akcemi. Několikrát se povedlo Johnsonovi zasmečovat míč do obroučky děčínského koše. Druhá čtvrtina vyzněla o deset bodů lépe pro hosty, kteří využili přeci jen méně přesnou ruku domácích hráčů. Děčín dotáhl až na rozdíl devíti bodů a to hlavně zásluhou neomylné střelby trojek v závěru prvního poločasu. Za poslední tři minuty se do listiny trojkařů zapsal dvakrát Kiršbaum a jednou Roberts a Míčka. Pokud si někdo z diváků vzpomněl na zápas s Leverkusenem, mohl se trochu o výsledek začít bát. Když ale shlédl první čtyři minuty druhého poločasu, věděl, že k něčemu takovému nedojde. Domácí totiž po trojce Ejdžeje tento úsek vyhráli 12:3. Ve druhé části třetí desetiminutovky se z perimetru probudil i Grepl (2 trojky) a Votroubek. Náskok Nymburka byl tak opět dvouciferný a začínel dvojkou. Před poslední části hry bylo na kontě domácích 89 bodů, a tak už všichni toužebně očekávali pokoření stovkové mety. Minutu a půl se bodově nic nedělo, pak se za dvě trefil Novotný a Sitař. Další tři minuty se posun skóre hostů zastavil na 70 bodech a Nymburk s přehledem zvyšoval svůj náskok. Johnson svou typickou vysokou střelou za tři překonal stovku a vzápětí přidal ještě jednu. Na druhé straně se však z perimetru prosadili Sitař a Balík. Od této trojkové přestřelky jen jednou jedinkrát nymburští hráči neproměnili svůj střelecký pokus. Poslední tečku napsal v závěrečných vteřinách zápasu Grepl a svým košem překonal dosavadní ligový rekord v počtu vstřelených bodů.

„Touha Nymburka po porážce byla větší než naše touha zopakovat vítězství“, shrnul zápas trenér Hummel.

Body: Johnson 33, Novotný 29, Whitfield 19, Kubálek 13, Ides 12, Grepl 11, Votroubek 3, Vorlíček J. 2 - Sitař 22, Roberts 16, Balík 15, Wiedner 8, Soukup 7, Míčka 6, Kiršbaum 6, Prach 4, fauly 21:23, trestné hody 25/19 : 27/19, trojky 29/13 : 29/11, čtvrtiny 36:17, 20:30, 33:21, 33:16, rozhodčí: Macela a Paulík, nejlepší hráč: Jiří Novotný