A tým | Mattoni NBL - 04.01.2003

BK Opava 1 BK Opava 1Domácí
98
73

Hlavně po střeleckém výpadku ve třetí čtvrtině prohrál Nymburk i letošní druhý zápas s Opavou.

S odhodláním změnit historii a poprvé porazit Opavu na domácím hřišti odjíždělo 11 nymburských hráčů do slezské metropole. Ve výběru chyběl Špička, který si na posledním pátečním tréninku natáhl postranní vaz v koleně. „Bez obrany a kolektivní hry se utkání s Opavou nedá vyhrát!“, vyhmátl hlavní příčinu porážky Vratislav Šístek a dodal: „Hráčům jsme připomínali, že v Opavě se nedá vyhrát útokem, ale obranou.“ Když se ovšem k děravé obraně přidal i střelecký výpadek hlavního tahouna Johnsona, získali domácí na začátku druhého poločasu výrazný náskok. „Jakmile se dostane Opava do laufu, jsou k nezastavení a pálí ze všech pozic.“, poznamenal lakonicky Šístek. Hovornější byl trenér domácích Nikolič: „Už před zápasem jsem říkal, že doma dokážeme hrát ve skvělém tempu. Silnou podporou jsou naši fanoušci, ty považuji za jeden z důvodů našeho vítězství. Jen málo týmů dokáže porazit Opavu v Opavě! Nymburk nestřílel podle svých schopností. Nedařilo se hlavním střelcům Johnsonovi, Kubálkovi a Greplovi, naopak výborně zahrál Novotný.“ Skutečně střelecká chuť z minulého utkání proti Děčínu se kapitánovi Středočechů nevytratila. V prvním poločase byl každý ze čtyř pokusů o trojku úspěšný. Škoda, že jej ve druhém poločase trochu jeho spoluhráči přehlíželi. U obou Američanů se možná trochu projevil tréninkový výpadek z konce roku. Slabinou byla i hra podkošových hráčů Nymburka. Martin Ides nezahrál podle představ svých ani trenéra, Standa Votroubek si brzy vyrobil pět faulů a na palubovce tak mohl strávit pouze 11 minut a Jirka Formánek již dlouho nehrál.

Druhý souboj mezi Opavou a Nymburkem se odehrál v hledišti. Několik desítek nymburských fanoušků dojelo do Opavy, aby svůj tým podpořilo. Bez bubnů, které museli na pokyn pořadatelů nechat v autobuse, se pustili do statečného boje v přesilou domácích a pomohli tak k perfektní atmosféře zápasu. „Obrovské poděkování patří našim fanouškům. Vážíme si jich, že i v tak špatných klimatických podmínkách podnikli dalekou cestu, aby náš tým podpořili.“, řekl Rudolf Šimeček.

V prvním poločase se nepodařilo zachytit nástup Opavy a po dvou a půl minutách to bylo 11:3. Sedmi body se na tom podílel Marek Stuchlý. Trenér Nikolič na jeho adresu poznamenal: „Mohl jsem se na něj spolehnout v obraně i útoku. Když vezmeme do úvahy oba zápasy, zdá se být Stuchlý specialistou na Nymburk,“ a připomněl tak jeho 40 bodů v září. Také v sobotním zápase byl nejlepším střelcem Opavy, byť ho na chvíli vyřadilo drobné poranění.

Po tomto úvodu se sice Nymburk třemi koši domácím přiblížil, ale poslední krůček k tomu, aby překlopil jazýček vah, neudělal. Opavští naopak trochu poodskočili. Nervozitu první čtvrtiny po faulu Johnsona nevydržel trenér Benáček a za procházku ke stolku dostal technickou. Faulem postižený Czudek ze tří trestných hodů proměnil jen jeden, za technickou chybu trestal Staněk a z následného útoku ještě Rajevac. Náskok domácích najednou byl jedenáctibodový. Do konce čtvrtiny se podařilo hostům z trestných hodů zkorigovat na sedm.

Na začátku druhé desetiminutovky Nymburk začal pomalinku ubírat z náskoku domácích bod za bodem, až v polovině čtvrtiny se po trojce Novotného dostal na dohled jediného bod. V čase 16:48 se po Johnsonově koši dostal Nymburk na 20 vteřin do vedení, ale po koších Beneše a Suchardy opět prohrával. Ještě dvakrát se podařilo hostům vyrovnat, to když za tři pálil Novotný. Do konce prvního poločasu však domácí získali o tři body výhodnější pozici.

Nástup do třetí části hry se hostů zcela vymkl z ruky. Za pět minut dokázali proměnit pouze dva trestné hody, kdežto Opava nasázela 16 bodů. Dosavadní vyrovnaný průběh zápas získal jednoznačného favorita. Náskok domácích dosáhl až k hodnotě 21 bodů. Za pouhopouhými osmi body se skrývá absence kolektivní hry v útoku a dlouhý herní výpadek všech hráčů. Nymburští hráči si často pomáhali nedovolenými zákroky, a tak poměr faulů ve třetí čtvrtině byl 11:3. Často to byly fauly při úspěšné střelbě, proto skóre na straně domácích přibývalo ještě rychleji. V závěrečné čtvrtině se už nic kromě skóre nemohlo změnit. V pohodě hrající Opava zvýšila svůj odstup až na 30 bodů. Několik povedených akcí Nymburka v samotném závěru už jen zmírnilo i tak dost vysokou porážku.

Podtrženo, sečteno Opava byla v sobotu po všech stránkách lepším týmem. Je třeba na takový zápas co nejrychleji zapomenout a soustředit se na další ligové zápasy.

Body: Stuchlý 23, Sucharda 22, Staněk 17, Sokolovský 11, Beneš 10, Rajevac 9, Czudek 6 – Novotný 20, Whitfield 18, Kubálek 11, Johnson 9, Votroubek 6, Formánek 4, Panáček 3, Ides 2
fauly 21:29, trestné hody 33/23 : 22/15, trojky: 19/7 : 20/6, doskoky: 33:26, 5 chyb: 30. Johnson, 32. Votroubek, TCH: 9. trenér hostů, 25. Whitfield