A tým | Mattoni NBL - 08.02.2003

BK Ústí n.Labem BK Ústí n.LabemDomácí
75
88

Vítězství ve velmi důležitém utkání zajistilo udržení čtvrtého místa průběžné ligové tabulky.

Zpočátku nervózní utkání se rozhodovalo ve třetí čtvrtině, když Nymburk zlepšenou obranou stlačil počet vstřelených bodů domácích pod desítku a sám dal více než dvacet. Ve třiadvacáté minutě dal domácí Kuzmanič trojku, dotáhl na 40:45 a od té doby stříleli domácí nepřesně. Ujal se až sedmý pokus. To už ale na časomíře poskočily hodiny o více než šest minut a na kontě Nymburka se začala plnit sedmá desítka bodů. Tento úsek zápasu vyhrál Nymburk 16:0 a o osudu utkání bylo rozhodnuto.

Zápas s Ústím ale nebyl zpočátku tak jednoznačný. Nymburský tým si byl vědom důležitosti tohoto zápasu, protože případná prohra a vítězství Houserů doma nad Děčínem (nakonec se tak stalo) by mohla už znamenat vážné problémy při udržení se v první šestce.

V první čtvrtině bylo Ústí výrazně rychlejší a opíralo se o vynikající výkon rozehrávače Sanderse, ten nastřílel dvě třetiny bodů svého družstva. Jeho protějšek Whitfield se rozehrával výrazně pomaleji. Zvláštní byla už i základní sestava Nymburka. Ve výběru, který pro úvodní čtvrtinu připravil trenér Benáček, nebyl ani jeden pivot. Jejich roli přebírali David Špička a Ashante Johnson. Celkově byla první čtvrtina bodově nejchudší. Obě družstva se překonávala v počtu zahozených střeleckých pokusů. Domácí jich měli na svém kontě osm, Nymburk dokonce čtrnáct. Výsledkem bylo pouhých 11 bodů na kontě Středočechů, ještěže se ani domácím nedařila střelba z perimetru jako v poslední čtvrtině. Také se zkaženými míči se roztrhl pytel, statistici jich zaznamenali celkem deset. O střelecké nemohoucnosti svědčí i úsek mezi sednou a devátou minutou, který dopadl pro oba soupeře smírně 0:0. Jak obrovský kontrast s poslední části hry, kdy za jedinou minutu padlo 13 bodů. „My jsme šli do utkání s jediným cílem vyhrát. Na hráčích však ležela psychická deka z předcházejícího utkání v Praze se Spartou, a tak jsme do provozní teploty dostávali poměrně dlouho.“, vysvětlil Šístek.

První korekturu v sestavě udělal trenér Benáček v páté minutě, když vystřídal Novotného Panáček. Byl to dobrý tah. Při jednom z prvních kontaktů s míčem, byl při útočném doskoku faulován a nařízené trestné hody proměnil. Možná i tento úspěch ho naladil na střeleckou notu a David se stal spolu s Ejdžejem nejlepším střelcem utkání. Panáčkovi se dařilo i v obraně, a tak se po právu stal nejlepším hráčem zápasu. „David odehrál super zápas, skvěle bránil, najížděl pod koš, i doskakoval. Byl to jeden z jeho nejlepších zápasů na hřišti soupeře. Pany byl pokládán za hráče domácí palubovky, v tomto utkání ukázal umí hrát i venku.“, chválil Šístek.  Vyrovnanou první čtvrtinu vyhráli domácí o šest bodů až zásluhou dvou košů v samotném závěru.

Druhá čtvrtina byla ze strany Nymburka o poznání lepší. Zlepšená obrana a přesnější střelba z perimetru stály za tím, že domácí prohráli druhé dějství o 10 bodů. První si u ústeckého koše otevřel střelnici Kubálek. Trojkou ve třetí minutě přiblížil svůj tým soupeři na dostřel a o minutu déle Votroubek (mimo jiné ústecký rodák) trojkou vyrovnal. Z protiútoku Žalud nedal, Votroubek doskočil a Panáček trojkou dostal favorita poprvé v utkání do vedení. Feštr sice oplácel bodově stejně cenným košem a Kuznamič přidal dvojku, ale Votroubek opět srovnal. Mírný náskok si pak vytvořil Nymburk hlavně zásluhou Panáčka a po něm Johnsona  Od té doby se rozdíl ve skóre pohyboval kolem pěti bodů.

O přestávce sice trenér Benáček zcela spokojen nebyl, ale rozhodně měl více důvodů k radosti než po první desetiminutovce. Na dva koše Nymburka v úvodu odpověděl Kuzmanič trojkou, ale to byl na dlouhých šest minut poslední zápis kteréhokoli domácího hráče do listiny střelců. Na ústecký koš se valil útok za útokem a skóre utěšeně narůstalo. Hosté postavili domácí do role diváků. Dvacetibodový rozdíl po třetí čtvrtině přinesl do hry Nymburka klid. Ještě v prvních pěti minutách poslední čtvrtiny dokázal Nymburk zvýšit až na 26 bodů a pak ve své aktivitě ustal. Domácí vsadili vše na jednu kartu a pokoušeli se pálit, jakmile se trochu přiblížili ke koši. V této činnosti vynikal hlavně Sanders, který za minutu vyseknul tři trojky. Druhým čarostřelcem se stal Žalud, autor také tří trojek. Díky tomu uhráli domácí přeci jen příznivější výsledek. „Rád bych poděkoval našim fanouškům, kteří za naší lavičkou vytvořili výbornou atmosféru.“, neopomenul vedoucí družstva Šístek podíl diváků na výsledku.

Body: Sanders 22, Hrabovský 15, Kuzmanič 13, Žalud 12, Eisner 5, Houška 3, Feštr 3, Janda 2 - Panáček 22, Johnson 22, Kubálek 15, Whitfield 9, Votroubek 9, Novotný 5, Špička 2, Ides 2, Vorlíček 2, fauly 20:14, trestné hody 19/14 : 26/19, trojky 29/11:18/7, čtvrtiny 17:11, 20:30, 7:23, 31:24