78
NH Ostrava NH Ostrava Hosté
57

Premiérový zápas Karla Forejta v roli hlavního kouče se vydařil.

Jestliže první zápas v této sezoně rozhodovaly útoky (Nymburk vyhrál v Ostravě 92:111), tento zápas za svůj výsledek vděčí hře v obraně. Defenzivní činnost Nymburka povolila soupeři nastřílet jen čtyřiapadesát bodů a to je nejméně nejen v této ale i v minulé sezoně. Ostravě se nedařila obzvlášť střelba z perimetru, ze 14 pokusů se ujal jen jeden. Úspěšnost střelby za dva body necelých 37% je také hluboko pod jejich možnostmi. Střeleckou nemohoucnost dovršuje 11 zkažených šestek. „Dnes bychom netrefili ani vrata od stodoly“, vystihl střelbu svých hráčů trenér Rón. Nebyla to však střelecká neschopnost hostů, za vším stála především velmi těsná a pohyblivá obrana domácích, zaměřená hlavně na obávané střelce hostů Ristanoviče, Kaličanina, či Pospíšila. Ti nedostali moc prostoru ke střelbě, a tak se museli pokoušet trefit koš z nepřipravených pozic. „Soupeřovi hráči útočili do plných. Jejich pivoti nejsou úspěšní z perimetru, proto museli naši podkošoví hráči zhušťovat prostor před košem. Pokud totiž Ostravané utekli křídlům,  naráželi na staženou obranu a byli nuceni střílet přes blok.“, řekl po zápase trenér Forejt. Že obrana domácích byla úspěšná lze vyčíst i z počtu bodů, které všichni tři nastříleli, ani jeden z nich nedal více než 12 bodů. To na nymburské straně hrál prim Johnson, autor 31 bodů. „Ejdžej“ (Ashante Johnson) nebyl jen hlavním střelcem, ale také nejúspěšnějším mužem na doskoku. Osmnáctkrát vybojoval pod košem míč, z toho šestnáctkrát nedal soupeři možnost opravit chybnou střelu.

Vysoké tempo hry v obraně se podařilo udržet nejen dobrou fyzickou kondicí všech hráčů, ale také častým střídáním. Nejvíce času na palubovce strávil Ejdžej – 38 minut, a Novotný s Kubálkem – necelých 30 minut. Z tuctu hráčů zapsaných do zápisu se na hřišti neobjevil jen Tomáš Vorlíček.

Když nymburští diváci viděli před zápasem v civilu Maurice Whitfielda, kterého přemohla chřipka, možná měli strach o vývoj utkání. Jejich chmury však brzy rozptýlili oba rozehrávači Jirka Vorlíček i Kamil Řeřábek, kteří odehráli shodně po 20 minutách. Netradičně se na pozici playmakera objevoval Johnson, který také pětkrát přihrál svým spoluhráčům do vyložené šance. I na tom je vidět, že Nymburk podal kolektivní výkon jak v obraně, kde to bez něj ani nejde, tak v útoku.

Začátek utkání plně ovládli domácí hráči, kteří během devadesáti vteřin třikrát vystřelili a bylo z toho pět bodů. Za tu dobu hosté poslali na nymburský koš čtyři neúspěšné střely, skórovat se jim nepodařilo ani z trestných hodů. Nakonec se jim sice podařilo vsítit svůj první koš, ale druhá Kubálkova trojka byla pádnou odpovědí. Pak se ale Nymburk na čtyři a půl minuty vytratil střelecky a soupeř se s velkým vypětím bodově dotáhl. Dokonce v čase 6:17 se dostal na dvacet vteřin do vedení. Bylo to však naposledy, co v zápase vedl. Novotný trojkou číslo tři a po minutě Johnson ještě jednou trojkou otočili na šestibodový náskok. I když Ostrava ještě do konce čtvrtiny o dva body náskok stáhla, byly role v zápase rozděleny.

Na začátku druhé čtvrtiny Votroubek za Vorlíčkovy asistence přidal už pátou trojku Nymburka a domácí se začali svému soupeři vzdalovat. Do desetibodového vedení dostal se Nymburk dostal za přispění Johnsona Idesovým košem. Pak Středočeši dovolili dát Ostravě dva koše za sebou, a tak tři minuty před koncem poločasu byl stav 31:25. Od té doby však hosté nedali ani jeden koš ze hry. Nymburk měl sice ze hry jen jeden úspěch, ale stoprocentní střelba trestných hodů Johnsona, Grepla a Idese zapříčinila, že na kontě Nymburka bylo o třetinu více bodů než u Hutníků.

Třetí čtvrtina nepřinesla žádnou změnu v obrazu hry. Hráči Nymburka stále pokrývali všechny protihráče a nedovolovali jim skórovat. Ostravané dokázali za deset minut nastřílet pouze 12 bodů a to byla přesná polovina toho, co přidal na své konto Nymburk. Povedenou čtvrtinu korunoval tři vteřiny před jejím koncem nádhernou  trojkou Johnson, který se před tím blýskl povedenou smečí.

I když v poslední části hry Nymburk nepatrně zvýšil svoje vedení, jako celek jí vyhráli hosté. Nymburku se nepodařilo udržet hru ve stejném tempu jako v předcházejícím průběhu utkání. Sice dobře bránil, ale střelecky se dařilo méně.

Body: Johnson 31, Kubálek 13, Novotný 10, Ides 8, Votroubek 5, Špička 4, Grepl 4, Vorlíček J. 2, Řeřábek 1, - Kaličanin 12, Ristanovič 12, Pospíšil 10, Dostál 9, Pršala 5, Prášil 3, Kudela 2, Gavlák 1, střelba 3b.: 21/7 : 14/1; střelba 2b.: 39/20 : 49/18; TH: 24/17 : 26/15; doskoky: 46 : 32; fauly: 23 : 19; 5 osobních chyb: 36. Vorlíček J. - 33. Prášil, 35. Kaličanin, 39. Pospíšil; rozhodčí: Macela, Lukeš, nejlepší hráč: Johnson Ashante, čtvrtiny 19:15, 20:11, 24:12, 15:16