A tým | Mattoni NBL - 26.02.2003

Ostacolor Pardubice Ostacolor PardubiceDomácí
84
88

V posledním kole základní části zajížděl Nymburk do Pardubic a po dramatickém závěru nakonec zvítězil o 4 body.

Po nervózním začátku přišla excelentní střední část zápasu a nakonec se o vítězství muselo tvrdě bojovat. „Závěr nebyl o umění, ale o srdíčku“, oddechl si po zápase vedoucí družstva Šístek. A protože více bilo na straně Středočechů, zůstal Východočechům jen jeden bod.

Kdo v Pardubicích na zápase byl, ví, že nejvíce bili bubeníci Nymburka do svých nástrojů. I oni mají svůj podíl na našem vítězství. Během zápasu se sice špičkovali se svými „kolegy“ z domácího celku, ale když se rozjeli, mohl náhodný příchozí získat pochybnosti, kdo je vlastně domácím týmem. Pochvalně se o atmosféře v hledišti vyjádřil i trenér Pardubic: „Taková atmosféra tu letos ještě nebyla!.“

Nymburk měl v utkání pomalejší začátek a dokonce na konci osmé minuty o pět bodů prohrával. Bylo to nejvyšší vedení domácích v celém utkání. Možná že se do psychiky nymburských hráčů neustále nabourávalo povědomí, že výkon na palubovce soupeře není takový jako v domácí hale. Také celek Pardubic by rád uhrál co nejpřijatelnější výsledek. Do konce ligové soutěže zbývá pro něho jen 10 zápasů a pokud si chce udržet ligovou příslušnost i bez baráže, musí skončit do 10.místa. Proto byl na obou aktérech vidět urputný souboj o každou píď palubovky. Několikrát museli rozhodčí potrestat nedovolený zákrok na protihráče v prostoru, kde se zrovna nenacházel míč. Nervozita svazovala nymburským hráčům ruce, několikrát se jim nepodařilo dobře zachytit míč a ten se odrazil za postranní čáru. V první čtvrtině se nemohl pořádně trefit obávaný střelec Johnson, vystřelil pouze čtyřikrát a jen jednou si míč z jeho ruky našel cestu obroučkou. Možná to bylo i tím, že na palubovku nenastoupil rekonvalescent Whitfield. O nymburské body se tak museli starat jiní: Novotný a Kubálek. Oba si na své konto připsali jednu trojku a další 4 body. Zvlášť prvně jmenovaný neměl jednoduchou úlohu. Kromě bodového přispěvatele, plnil ještě jednu velice důležitou úlohu. Byl stínem pardubického motoru – rozehrávače a neustálého diskutanta s rozhodčími Václava Hrubého. I když se sice bývalý nymburský hráč stal nejlepším střelcem svého družstva, mohlo být ještě hůř. Pokud by nebyl tak těsně bráněn, mohl být při své úspěšnosti (5 trojek ze šesti pokusů) daleko nebezpečnějším.

Bodový odstup obou týmů byl v první čtvrtině zanedbatelný. V prvních třech minutách měli více domácí, po chvilce přetahované a útočném doskoku nejmenšího Nymburáka Jirky Vorlíčka, který vybojoval odražený míč, se ECM dostalo do tříbodového vedení. Po chvíli bylo srovnáno, aby Kukačka a Stria opět poslali svůj tým do vedení. S vývojem zápasu nebyl spokojen trenér Forejt a oddechovým časem přibrzdil domácí. Možnost dotáhnout dostal Novotný, ale ani jednu šestku neproměnil. Ještě že si Špička počínal pod košem dostatečně tvrdě. Vybojoval míč a Novotný z pravé strany složil reparát. Dva další body přidal za chvíli Špička, ale poslední slovo patřilo domácím.

Hned na úvod druhé čtvrtiny dokázal Johnson vyrovnat, ale jen na chvíli. Dva koše Maleševiče poslaly do vedení opět domácí. Ještě na konci 14.minuty Pardubice vedly, ale dvouminutový nápor Nymburka zpřetrhal těsné bodové vazby obou soupeřů, když se osmi body v řadě ujal vedení o sedm bodů. V nastoupené trendu hosté pokračovali i dál a tak pár vteřin před konce prvního poločasu po Greplově trojce překonal odstup magickou desítku. V posledních vteřinách mu však radost zkalil Hrubý. Střelou z perimetru stanovil poločasové skóre. V této části hry se střelecky blýskl opět Novotný (10b.) a střeleckou pohodu pomalu nacházel i Ejdžej (9b.). Pozorností se blýskl také Řeřábek, který vypíchl na rozehrávce Tylchtovi míč a skóroval.

Třetí čtvrtina sice skončila smírně, ale měla dvě rozdílné poloviny. Zatímco v té první části dominovali hosté, ve druhé vybodovaný náskok domácí stahovali. Pro Nymburk byl vynikající úsek od 22.minuty do 25.minuty. Ze šestibodového vedení bylo najednou sedmnáct. I když se na této šňůře podíleli všichni hráči, zápisy do listiny střelců patřily výhradě Johnsonovi a Novotnému. V polovině 25.minuty si v pravý čas vybral trenér Pardubic Svoboda time out. Uplynuly dvě minuty a náskok hostů se snížil na polovinu a o půl minuty později dokonce na 7 bodů. V posledních třech minutách se ani jednomu družstvu nepodařilo dát ze hry jediný koš, a tak jediný úspěch zaznamenal ze šestky Johnson. Druhou událostí tohoto úseku hry byla čtvrtá osobní chyba Hrubého a jeho okamžité střídání.

Poslední část hry mohla být pro Nymburk procházkou růžovým sadem. Hrubý odpočíval na lavičce a Jirka Vorlíček dvěma trojkami za sebou zvýšil na čtrnáctibodový náskok. Ovšem snadno vybudovaný náskok hosty ukolébal, polevili v obraně. Vrátil se Hrubý, po chvíli nahrál Musilovi a ten byl z perimetru úspěšný. Po Idesově ztrátě míče si oba pardubičtí hráči vyměnili role a náskok zhubnul na 8 bodů. Odstup se udržel až do konce 35.minuty a v následující půldruhé minutě ho domácí téměř smazali. Dvě minuty před konce bylo vyrovnáno. Pevné nervy prokázal v posledních okamžicích zápasu Johnson, který na sebe vzal dvakrát odpovědnost finálního střelce. Vzhledem k tomu, že byl v obou případech úspěšný mohl se radovat Nymburk. Maleševičova trojka nakonec provedla je kosmetickou  úpravu konečného výsledku.

Body: Hrubý 19, Musil 14, Maleševič 12, Raděj 11, Formánek 9, Stria 9, Kukačka 8, Tylchrt Lkáš 2- Johnson 31, Novotný 23, Kubálek 13, Vorlíček J. 6, Grepl 5, Ides 4, Špička 4, Řeřábek 2,; střelba 3b.: 21/10:23/8; střelba 2b.: 37/19:46/22; TH: 26/16:26/20; doskoky: 35:34; chyby: 23:23; rozhodčí: Galajda a Vyklický; TCH: 34. Musil; 600 diváků; nejlepší hráč: Johnson