83
BK Opava 1 BK Opava 1 Hosté
79

I ve druhém utkání nadstavbové skupiny A1 utrhl Nymburk dva body za vítězství.

Ani jeden ze sobotních soupeřů nenastoupil v kompletní sestavě. V domácím celku odpočíval Jirka Vorlíček (problémy s achilovkami), David Panáček (sádra na levé ruce) a Jirka Formánek (zánět achilovky). Z Opavy nepřijel dlouhodobě zraněný Staněk a s teplotou ulehl Marek Stuchlý, jehož trojka z poslední vteřiny prvního zápasu této sezony odsoudila Nymburk k prohře o tři body. Na otázku, kdo bude nyní specialistou na poslední vteřiny, odpověděl trenér hostů Slobodan Nikolič s úsměvem: „Tentokrát bych sázel na rozehrávače Pavla Beneše“. Nakonec to nebyl Beneš, ale jeho kolega z postu tvůrce hry Czudek, který minutu a půl před koncem čistou trojkou udělal ze zápasu drama. Po tomto koši Opava ztrácela na Nymburk pouhé čtyři body. Nakonec to byl skutečně Beneš, který se velkou měrou podílel na konečném výsledku. Nejdříve z rychlého protiútoku po Whitfieldově nepřesné střele stáhnul na rozdíl jediného koše. Když Špička netrefil trojkový pokus, Beneš doskočil, ale asi dva metry za půlící čárou ho o míč čistě připravil Kubálek, poslat do brejku Johnsona a ten zaznamenal poslední koš zápasu. Na opavské lavičce sice vzplály emoce, že Kubálkův zákrok byl za hranicemi pravidel, ale  rozhodčí nezviklali ani po hřišti se pohybující hráči, kteří tam vůbec být neměli.

Nymburk však nemusel takový závěr připustit, protože před poslední čtvrtinou měl na svém kontě o patnáct bodů více. Až nepochopitelně přestal hrát kolektivně a většinu útoku tahal přes Johnsona, kterému v závěru míče vyskakovaly z obroučky. To byla voda na mlýn hostujících hráčů, kteří pod nymburským košem vsadili na svého nového hráče Tomáše Hrubého. Od 30. do 35.minuty byl jediných úspěšným střelcem Opavy.

Úvodní čtvrtina zápasu byla velmi vyrovnaná. První koš zápasu padl do domácího koše a zasloužil se o něj Sucharda. Domácí se však rychle oklepali a hlavně zásluhou Idese získali pětibodový náskok. Na konci druhé minuty potěšil oko domácího publika smečí Johnson. Opavu takový začátek také nijak nerozhodil a další půldruhé minuty její hráči zcela ovládli palubovku. Sucharda, Beneš a dvakrát Rajevac otočili ze své pětibodové ztráty do pětibodového náskoku. Trenér domácích si svlékl sako a svolal hráče na minutu k oddechovému času. Od té doby se vedení Opavy pomalu ztenčovalo, až Johnson na konci sedmé minuty nekompromisně zarazil míč do koše a Nymburk opět o bod vedl. Po chvíli Czudkovu ztrátu míče potrestal Kubálek a Nymburk vedl o tři. Do konce čtvrtiny sice Opava snížila, ale do vedení se už nedostala.

Zmatku po úvodním rozskoku druhé čtvrtiny využil Kubálek, získal míč a trojkou udělal radost více než čtyřem stovkám nymburských fanoušků. Opava však sedmi body opět otočila a domácí museli dotahovat. Z tříbodové ztráty vysvobodil domácí „létající“ Johnson, který pobavil všechny přítomné, když dvakrát efektně „znad“ koše skóroval. Lídr soutěže ještě Sokolovským a Hrubým získal vedení na svou stranu, ale to bylo naposledy, kdy skóre hostů mělo větší hodnotu než domácích. Střední část čtvrtiny vzali do svých rukou Whitfield a Ides. Nymburk navíc zpřesnil obranu, proto na jejich jedenáctibodovou exhibici dokázal soupeř odpovědět jen jednou šestkou. V závěru přebral štafetu Kubálek a také Špička.

Ve třetí čtvrtině trvalo domácím téměř 4 minuty než se poprvé trefili do koše. Ani hosté se příliš nevyznamenali a měli v této době jen dva úspěšné pokusy. Střeleckou smůlu protrhl až Johnson a k němu se přidali Špička a Kubálek. Když Whitfield proměnil oba trestné hody, vedli domácí o 13 bodů. V závěru čtvrtiny se prosadil také Novotný, jehož úkolem bylo hlavně vymazat Sokolovského a po třiceti minutách vedl Nymburk o 15 bodů. Poslední čtvrtina nakonec ukázala, jak důležité bylo tak výrazné vedení.

Body: Johnson 22, Whitfield 18, Kubálek 14, Špička 12, Ides 11, Novotný 4, Grepl 2, - Hrubý 23, Sokolovský 12, Beneš 11, Czudek 11, Rajevac 9, Sucharda 8, Zdeněk 5, střelba 3b.: 11/2 : 14/6; střelba 2b.: 54/28 : 45/21; TH: 24/21 : 21/19; doskoky: 30:28; fauly: 24:23; rozhodčí: Zachara a Vrážel; 450 diváků; nejlepší hráč: Czudek