A tým | Mattoni NBL - 15.03.2003

84
BK Děčín BK Děčín Hosté
78

Vítězství nad Severočechy z Děčína a porážka BVV v Kuníně vyhouply Nymburk za stříbrnou příčku nadstavbové skupiny A1.

Děčín na nymburské palubovce potvrdil, že jeho účast v lepší skupině nejvyšší domácí soutěže, je plně zasloužená. Nejen že dokázal zatím ve všech předcházejících zápasech nadstavbové skupiny vyhrát, ale i v Nymburce podal výborný výkon. K vidění byl kvalitní a líbivý basketbal, kterému nechyběly pěkné akce na obou stranách ani dramatický průběh v závěru zápasu. Po vcelku jednoznačném průběhu v první třetině utkání, kdy po Greplově trojce domácí odskočili Energetikům na rozdíl 16 bodů, se v dalších částech zápasu náskok Nymburka ztenčoval. Uklidnění napjatých nervů přinesl až neohrožený Greplův průnik do koše s následným jedním trestným hodem, 30 vteřin před koncem zápasu.

V utkání rozhodovaly především souboje Američanů. Obě družstva mají k dispozici jednoho rozehrávače a jednoho dlouhého hráče tmavé pleti. Obě dvojice, pokud byly ve stejný čas na palubovce, hráli na sebe. Ze vzájemného souboje vyšly děčínské zámořské posily o jeden bod lépe (41:42) , a to zvláště díky tomu, že se jim enormně dařila střelba za tři body (2:9). V ostatních herních činnostech však dominovali nymburští. Proti Johnsonově devíti doskokům měl Roberts o dva méně a proti tuctu Whitfieldových asistencí stála jedna jediná Garrettova. „Garrett je výborný hráč, ale hraje trochu sobecky. Jeho hra se vyvíjí, a tak bych řekl, že do play-off to bude odstraněno.“, všiml si trenér Růžička.

Právě útočné doskoky byly jednou z hlavních zbraní Nymburka. Celkem čtrnáctkrát získali domácí možnost pokračovat po své neúspěšné střelbě v útoku, zatímco děčínští jen pětkrát. Pod košem hostů tentokrát vládl nejmenší (186 cm) hráč na palubovce Maurice Lamar Whitfield. Vzorně mi sekundovali Votroubek, Johnson a také Novotný.

Energetici si s sebou přivezli také jednu zbraň a tou byla střelba za tři body. Téměř polovinu bodů dokázali nastřílet ze vzdáleností větší než šest a čtvrt metru. Zaútočili tak na současnou nymburskou slabinu, se kterou chce trenér Růžička co nejdříve zatočit. „Naši hráči zatím špatně zachytávají útok jeden na jednoho, potom vznikají zmatky v obraně a soupeř potom šikovně vyhazoval na volné trojkaře a ti skórovali.“, našel příčinu dvanácti trojek soupeře trenér ECM Růžička.

K atraktivnosti souboje přispívaly nejen smečované koše v podání létajícího Ejdžeje, ale také „Pavoukovy“ (Standa Votroubek) čepice. Třikrát dokázal zablokovat střelu soupeře, čímž si vysloužil potlesk na otevřené scéně. I těchto šest zablokovaných bodů chybělo hostům v závěrečném účtování.

Průběh zápasu

Nymburský trenér poslal do zápasu základní pětku ve složení Whitfield, Kubálek, Novotný, Johnson a Ides. Také trenér Hummel vybral to nejlepší, co měl na lavičce: Garrett, Prach, Houser, Sitař a Roberts. Právě pivot Děčína Roberts zaznamenal první bod utkání. Za Nymburk srovnal tak jako v mnoha předcházejících zápasech Ides. Poté se prosadil po útočném doskoku Novotný a šestý bod přidal opět nejvyšší muž na hřišti Ides. Hosté se rychle oklepali a dvěma „americkými“ trojkami otočili zápas ve své čtyřbodové vedení. Po třetím koši Idese přidal trojku Johnson a Nymburk byl zase v čele. První „český“ koš Děčína zaznamenal až na konci šesté minuty Pavel Prach. Minimální bodový rozdíl se udržel až do konce první čtvrtiny.

První polovina druhé části hry se domácím vyvedla. Dvě trojky spokojeného Grepla a jedna Johnsona společně s dalšími dvanácti body z kratší vzdálenosti přispěly s vytvoření výrazného náskoku šestnácti bodů. Zdálo, že utkání bude mít jednoznačného favorita a že pokoření stovky lze očekávat na začátku čtvrté čtvrtiny. Po patnácti minutách zápasu vedl Nymburk 40:24. V té době seděl na střídačce Sitař i Votroubek, které stáhli jejich trenéři, aby jim zchladili rozpálené hlavy po vzájemné strkanici na konci čtrnácté minuty. Když trenér Růžička posadil na lavičku Whitfielda, hra domácích ztratila na rychlosti. Hosté toho dokázali využít a náskok zmenšili do konce první půle přesně na polovinu.

Druhý poločas začal trojkovým festivalem děčínských hráčů. První čárku si udělal Sitař, po něm zakrátko třikrát Roberts. Po jeho posledním úspěchu se dostali děčínští nepříjemně na dohled. Od vyrovnání je dělil jediný bod. Rozjetý Děčín zastavil svým oddechovým časem kouč domácích v pravý čas. Za devadesát vteřin byl zase Nymburk bezpečně ve vedení. Hlavní zásluhu na tom měl kapitán Novotný. Získaný devítibodový náskok Nymburk neudržel a do konce třetí čtvrtiny se Děčínu podařilo upravit na 69:63.

Bodově nejchudší poslední čtvrtina byla v prvních osmi minutách vyrovnaná. Děčín se přiblížil nejvíce na čtyři body. Ještě dvě minuty před koncem zápasu byl náskok domácích sedm bodů a to i potom, co Houser dostal možnost dvěma trestnými hody snížit manko svého družstva. Na začátku 40.minuty upravil Roberts svou pátou trojkou stav zápasu na rozdíl jednoho koše. Protiútok Nymburka se rodil velmi těžce. Děčínští maximálně znepříjemňovali rozehrávku domácích, za vypíchnutým míčem se vrhli jak Garrett tak Whitfield, ale koulejícího se míče se zmocnil Grepl a vydal se s ním ke koši soupeře. Nejen že průnik dotáhl do dvoubodového konce, ještě byl faulován a nařízený trestný hod bezpečně proměnil. O zdramatizování se pokoušel ještě Balík, který však na trojkový pokus neměl dostatek klidu. Poslední zápis do listiny střelců měl Johnson, který upravil na konečných 84:78  ve prospěch Nymburka.

Body: Johnson 29, Whitfield 12, Grepl 11, Novotný 10, Ides 8, Panáček 4, Řeřábek 4, Votroubek 4, Kubálek 2, - Roberts  22, Garrett 20, Sitař 11, Wiedner 8, Míčka 7, Prach 4, Balík 2, Kiršbaum 2, Houser 2; střelba 3b.: 19/4:29/12; střelba 2b.: 52/30:35/15; TH: 15/12:16/12; doskoky: 39:26; chyby: 20:19; 5 chyb: 40. Wiedner; rozhodčí: Hartig a Volejník; nejlepší hráč: Whitfield, čtvrtiny 19:16, 26:21, 24:26, 15:15