A tým | Mattoni NBL - 30.03.2003

BK Opava 1 BK Opava 1Domácí
71
74

Obrovská touha po premiérovém vítězství dohnala nymburský tým k vynikajícímu kolektivnímu výkonu. Stejná touha pak dokázala i za nepříznivého stavu v polovině třetí čtvrtiny utkání otočit.

Domácí se však museli poprat s citelným oslabením, neboť s nataženým lýtkový svalem zůstal na lavičce v civilu rozehrávač číslo jedna – Petr Czudek a jeho nepřítomnost na palubovce při nejlepší vůli nedokázal Pavel Beneš dostatečně nahradit. Nymburk přijel do Opavy kompletní, vývoj zápasu však nedovolil žádné velké změny v sestavě. Se sebezapřením musel hrát Pavel Kubálek, který odjel do Slezska s bolestmi zad.

Tentokrát Nymburk zdobila velice kvalitní hra v obraně, zvlášť proti zóně v rozestavění 2-3 se nedokázala Opava prosadit. S jedinou výjimkou se domácím nedařila střelba z perimetru. Jejich všech pět trojek dal Sucharda, Beneš i Sokolovský vyšli naprázdno, byť měli dohromady 11 pokusů.  Procento úspěšnosti trojek hráčů v nymburském dresu se udržovalo lehce nad jejich ligovým průměrem, ale právě tato střelba byla rozhodující pro celý průběh zápasu. Nejdříve Jirka Vorlíček a Pavel Kubálek slepenými trojkami ve třetí čtvrtině utrhli osmibodový náskok domácích a dostali svůj tým do bezprostředního kontaktu. Stejným způsobem se do průběhu zápasu zapsali Johnson s Whitfieldem, když z nerozhodného stavu 60:60 v polovině poslední čtvrtiny získali šestibodové vedení.

Obě družstva hrála nejen dobře v obraně, ale zároveň se ani jeden celek nechtěl pouštět bezhlavě do ataků soupeřova koše. Všichni si totiž byli vědomi, že jakákoliv chyba může mít ve vyrovnaném průběhu zápasu cenu zlata pro tým soupeře. Nervozita svazovala ruce hostujícím hráčům hlavně při střelbě trestných hodů. Celkem pětadvacetkrát stáli nymburští hráči na čáře vzdálené šest metrů od koncové lajny, ale úspěšní byli pouze dvanáctkrát! Úspěšnost 48% je hluboko pod průměrem ligy. Domácí byli na své koše v této činnosti daleko více zvyklí. Na stejný počet bodů potřebovali jen 13 pokusů, tím, kdo neproměnil šestku, byl Sucharda. Právě tento nepovedený trestný hod byl zlomem v jeho dosavadní stoprocentní úspěšnosti střelby.

Zatímco tým Opavy se střelecky opíral o čtyři hráče: Suchardu, Sokolovského, Beneše a Hrubého, družstvo hostů donesl k vítězství excelentní výkon Johnsona. Zvlášť v úvodu zápasu byl téměř jediným střelcem Nymburka. Z osmnácti bodů, které Středočeši propasírovali do opavského koše, mělo v rubrice autor uvedeno Ashante Johnson. Jediným, kdo se dokázal jednou prosadit byl Martin Ides. Na opačném pólu střelecké listiny se pohyboval Marek Stuchlý, díky všudypřítomnému stínu v podání čerstvého třicátníka Whitfielda, se dostal ke střelbě jen čtyřikrát a zaznamenal dva body.

Při doskocích hrál prim opět Johnson. Dokázal vybojovat celkem 14 míčů. Dařilo se také Novotnému (7) a Whitfieldovi (6). V blokování střelby byli sice úspěšnější domácí, ale ve svých pavoučích rukách zachytil Standa Votroubek také dvě tutovky Opavy.

Zápas měl v první čtvrtině vyrovnaný průběh. Nymburk se sice radoval první, ale tři koše v řadě ho radosti zbavily hned v zárodku. Největší šestibodový náskok domácích se zrodil po rychlém protiútoku na začátku osmé minuty. Stačila jedna nepovedená střela, po ní ztráta míče a Nymburk byla zase na dostřel. Krátce po začátku druhého dějství zasmečoval Johnson míč do slezského koše a bylo srovnáno. Na dvě Suchardovi trojky se jako třetí hráč Nymburka prosadil Grepl a protože jeho pokus měl hodnostu tři, Opava se nemohla vzdálit podle svých představ. Vzápětí však chybovali hosté a zase bylo o pět bodů více na straně Opavy. Když časomíra začala ukrajovat patnáctou minutu, potrestal Novotný dvěma trestnými hody faul Beneše a když vzápětí přidal po breaku další koš, bylo srovnáno. Krátké přetahované učinila konec Whitfieldova trojka, poté dvě šestky stejného hráče a Novotného dorážka odraženého míče. Stav 30:37 tři minuty před koncem poločasu donutila Slobodana Nikoliče k oddechovému času. Na sedmibodovou šňůru odpověděli domácí o dva body delší, a tak do šaten šli o dva bodíky šťastnější. Na pováženou bylo, že nymburský playmaker Whitfield měl na svém kontě čtyři osobní chyby.

První minuta druhé půle skončila nerozhodným stavem 41:41, pak si ale Nymburk vybral slabou chvilku, čehož tak zkušený tým, jako je Opava, okamžitě využil. Do oddechového času trenéra Růžičky v polovině třetí čtvrtiny nastříleli domácí tucet bodů proti dvěma Nymburka. Z útlumu se nejdříve probral Johnson, po něm Vorlíček a Kubálek. V té době hráli domácí na zónu Nymburka hodně staticky, nevycházela střelba z dálky a dopustili se několika ztrát míče. Sečteno podtrženo – Nymburk se vrátil do hry s psychikou podpořenou vydařeným úsekem hry. Vůli po vítězství vyjádřil o přestávce mezi čtvrtinami Karel Forejt: „Jdeme na vítězství, teď je pro nás možný už jen vítězný konec!“

Až do poloviny poslední části hry měli navrch hosté. Po již zmíněných trojkách Johnsona a Whitfielda vedl Nymburk o šest bodů, ale domácí nehodili flintu do žita. Tři a půl minuty před koncem zápasu se dokonce naposledy ujali vedení. Johnson však svou druhou trojkou dal domácím snahám ráznou odpověď. Od té chvíle střílel Nymburk už jen trestné hody a přestože byl vždy jen z poloviny úspěšný, odvezl si palmu vítězství domů.

Body: Sucharda 18, Sokolovský 15, Beneš 14, Hrubý 12, Rajevac 6, Klapetek 4, Stuchlý 2 - Johnson 32, Whitfield 11, Votroubek 9, Kubálek 6, Novotný 6, Grepl 5, Vorlíček 3, Ides 2, střelba 3b.: 23/5:20/8; střelba 2b.: 42/22:33/19; TH: 13/12:25/12; doskoky: 31:35; chyby: 21:18; 5 chyb: 39. Sokolovský; rozhodčí: Paulík a Macela; 800 diváků; nejlepší hráč: Ashante Johnson, čtvrtiny: 16:14, 23:23, 14:14, 16:21

Kromě cenného vítězství na palubovce, kde ještě letos nikdo nevyhrál, si zajistil Nymburk nejhůře třetí příčku před utkáními play-off. Zatím stříbrné BVV Brno má k dobru 17 bodů v rozdílu skóre a to ho v průběžném pořadí řadí před náš tým.