A tým | Mattoni NBL - 05.04.2003

BK Děčín BK DěčínDomácí
96
90

Šestibodová porážka Nymburka na palubovce Děčína podtrhla nadstavbovou neporazitelnost Severočechů na domácí palubovce.

Přestože velkou část zápasu byl ve vedení Nymburk, dva body za vítězství si ponechal domácí Děčín. Vyrovnaný zápas se rozhodoval až v poslední čtvrtině, kterou Nymburk prohrál o jedenáct bodů. V celém průběhu zápasu se ani jeden z týmů nevzdálil o více než osm bodů, a tak si nikdo nemohl být jistý konečným výsledkem. „Když už jsme se nadechovali k vytvoření většího odstupu mezi námi a Děčínem, přišla nějaká chyba nebo nás domácí ubránili. Místo toho, aby se náskok přehoupl přes desítku, vrátil se na tři až pět bodů“, naznačil vyrovnanost zápasu vedoucí družstva Vratislav Šístek.

Diváci očekávaly hlavně souboje dvojic černých Američanů: Johnsona proti Robertsovi a Whitfielda  proti Garrettovi. Z tohoto měření sil vyšli lépe Středočeši. Nymburský Ejdžej měl srovnatelnou úspěšnost střelby, ovšem v obraně svého protihráče byl výrazně lepší, neboť za zápas nastřílel 24 bodů (oproti 13 bodům Robertse). Také pod košem byl lepší náš hráč. O třetinu více doskoků získal především pod soupeřovým košem. Rovněž na postu rozehrávače měli hosté navrch. O aktivitě nymburského hráče svědčí i to, že získal na sebe devět faulů a osmkrát doskočil míč.Jediné, z čeho Garrett vyšel vítězně byla střelba trestných hodů. Činnost, která možná rozhodovala osud celého utkání. Zatímco domácí borec neproměnil dva z osmi, nymburský playmaker sedm z jedenácti!. Ne nadarmo se říká: „Když se dva perou, třetí se směje.“ Černým koněm Hummelova výběru se stal ani ne dvaadvacetiletý Jan Wiedner. Za necelých 23 minut se ze šestnácti střel na koš netrefil pouze jednou za dva body. Když k tomu připočteme ještě pět útočných doskoků, je jedna z klíčových postav zápasu na světě.

Střelba trestných hodů nepatřila k silných stránkách ani jednoho družstva. Děčín dosáhl úspěšnosti 70,5%, ECM však ještě o 13% méně. Pokračuje tak nymburské trápení z posledních zápasů. Ještě větším problémem však byla obrana střelby z perimetru. „Přes důkladnou přípravu se nám nepodařilo ubránit trojkové pokusy Děčína“, řekl po utkání trenér Růžička. Plná třetina bodů domácích padla po střelbě z větší vzdálenosti. „Přestože jsem střídali osobní obranu se zónou, která na Děčín platí, nedokázali jsme střelbě soupeře zabránit.“, přidal V.Šístek. Polevení v obraně v poslední čtvrtině se přímo podepsalo pod nymburskou prohrou.“Tři čtvrtiny jsme bránili dobře. Na konci se projevila částečně únava a hlavně nedůslednost našich hráčů“, dodat ještě Šístek.

V úvodu zápasu zahrozil první trojkou Prach, ale jeho úspěch jen srovnal vedení Nymburka. Další dva pokusy jeho spoluhráčů byly liché, a tak přišlo na řadu pět bodů Pavla Kubálka a Nymburk vedl. Za přispění Wiednera však domácí ještě do konce čtvrtiny srovnali a Garrettovým košem se dokonce ujali vedení. Úvod druhé desetiminutovky patři Nymburku, který si do 14.minuty vypracoval sedmibodový náskok. Ani toto nemělo dlouhého trvání s tím, že Kiršbaum trojkou získal vedení zpět na svou stranu. Kubálkovy tři a Johnsonovy dva body skóre otočily a když Panáček přidal po dvou útočných doskocích dva cenné koše, vedl Nymburk 39:44. Kubálkův faul s následnou technickou chybou dal domácím možnost střílet tři šestky a protože byly obě úspěšné náskok hostů se ztenčil.

Po poločase se rozjeli dříve Nymburští, ale po minutovém kvapíku se hra vyrovnala. V polovině 28.minuty hosté získali svůj největší náskok (56:64). Dvě rychlé trojky (Sitař + Míčka) daly zapomenout hostům na nějaký trhák. Ani poslední čtvrtina se nevyvíjela zpočátku jinak než ostatní, ovšem stačily tři minuty nepozornosti a z plus pěti bodů bylo mínus pět. Nabídnutou šanci už děčínští nepustili z ruky, zvlášť když svoje vedení podpořili dvěma trojkami. Poslední jiskřičku naděje rozdmýchal Votroubek, když za stavu 89:84 zamířil přesně z perimetru. V poslední minutě se Nymburk  snažil fauly vynutit alespoň drama, ale to se nakonec nekonalo. Hostům se totiž, na rozdíl od domácích, z čáry trestných hodů příliš nedařilo. Za posledních deset minut totiž Energetici ze šestnácti proměnili přesně tucet, kdežto Nymburk z jedenácti pouhé tři!.

Ještě jedna skutečnost se váže k sobotnímu zápasu. Pro Fan klub Nymburka, který se na zápas vypravil, nedokázali děčínští funkcionáři zajistit ani jedno místo k sezení. Také prohlídky osobních zavazadel pouze u nymburských fanoušků (včetně kabelek) bezpečnostní službou byly přinejmenším zvláštní.

Body: Wiedner 24, Garrett 17, Roberts 13, Sitař 12, Prach 10, Míčka 9, Houser 6, Kiršbaum 5, - Johnson 24, Whitfield 18, Votroubek 13, Grepl 12, Novotný 9, Kubálek 8, Panáček 6, střelba 3b.: 31/10:18/4; střelba 2b.: 34/21:50/31; TH: 34/24:28/16; doskoky: 38:36; chyby: 19:28; 5 chyb: 38. Sitař - 38. Kubálek, 40. Grepl, 40. Votroubek; rozhodčí: Šedivý a Vyklický; TCH: 20. Kubálek;; nejlepší hráč: Wiedner, čtvrtiny  18:17, 24:27, 20:23, 34:23

Domácí sice zápas vyhráli, ale jejich radost netrvala dlouho, neboť jako soupeře do čtvrtfinále play-off by si domácí více přáli Mlékaře z Kunína. „Na Kunín jsme si věřili, a on z nás měl strach.“, řekl pro iDnes trenér Hummel. Osud a hlavně výhra Houserů v Opavě svede sobotní soupeře dohromady při dalších, nejméně třech, zápasech dalšího pokračování Mattoni NBL.