A tým | Mattoni NBL - 13.04.2003

95
BK Děčín BK Děčín Hosté
70

Stejně jako ve všech ostatních prvních zápasech čtvrtfinále play-off zvítězili i v Nymburce domácí.

Hned od první minuty ukazovali nymburští hráči, kdo více myslí na postup do dalších bojů. Děčínský Prach sice proměnil první dvě šestky a tím se hosté ujali vedení, ale odpověď Kubálka na sebe nechala čekat jen deset vteřin. Jeho trojku potvrdil ještě po chvíli Whitfield a od té doby měli domácí navrch.

O osudu zápasu se rozhodovalo především v prvním poločase, přesněji v době od 13. do 18.minuty, kdy se desetibodový náskok Nymburka (34:24) proměnil v náskok pětadvacetibodový (51:26). Domácí podávali především v obraně vynikající kolektivní výkon. Na jejich pohyblivou zónu nenašel soupeř protizbraň. Dvaatřicet Děčínem dosažených bodů za poločas hovoří za vše. Kolektivnost však zdobila hráče ECM i v útoku, zvlášť mile překvapili oba Američané. Johnson si nenechával všechny body pro sebe a o radost ze vstřelených košů se dokázal podělit i s ostatními spoluhráči. I to byl důvod, proč nejlepším střelcem první čtvrtiny byl Kubálek s deseti body.

Postupem času se přeci jen efektivita střelby poněkud snižovala. Trenér Růžička začal od druhé čtvrtiny střídat hráče a ti snad vedeni snahou přispět bodově na účet Děčína, pokoušeli štěstí z méně připravených pozic. Navíc jejich spoluhráči v páté nebo šesté vteřině útoku nebyli ještě připraveni na doskok, a tak odražené míče nepřesných střel se staly snadnou kořistí děčínských obránců.

Tentokrát se ani jednou oko diváka nepotěšilo smečovaným košem, byť se o to jednou Votroubek a dvakrát Johnson pokusili. Obroučka místo toho, aby míč s radostí přijala, sveřepě ho odrážela ven z koše. Náladu diváků to však zkazilo určitě méně, než když oba Američané na začátku poslední části hry odkulhali na střídačku. Nejdříve zůstal ležet Whitfield, který byl při průniku do koše Prachem faulován a při pádu na palubovku si lehce podvrtl kotník. Za necelé dvě minuty pod vlastním košem skončil s výkřikem Johnson. V jeho případě se jedná o zhmožděný palec. Někdo nechal pocítit jeho palci, jakou hmotnost má hráč při doskoku. Obě zranění však podle lékaře týmu nejsou vážná a neměla by nijak ohrozit jejich start ve středečním druhém dějství čtvrtfinále play-off v Děčíně.

Po střeleckých hodech prvního poločasu byl druhý na body chudší. Nymburk však ani jednou nedal soupeři sebemenší šanci byť jen pomýšlet na zvrat v utkání. Vybudovaný dvacetibodový náskok si dokázal nejen udržet, ale také postupně zvyšovat. Domácí o malinko polevili v obraně a soupeři se přeci jen volněji dýchalo. Na konci třetí čtvrtiny se přestaly dařit i šestky. Ze šesti pokusů se ujaly jen dvě Panáčkovy. V poslední části hry Nymburk bez zahraničních posil dokazoval, že je schopen i bez jejich účasti hrát se soupeřem vyrovnanou partii. Dokonce minutu a půl před koncem zápasu vyhrával o 33 bodů. Závěr ale patřil Děčínu, který provedl kosmetickou úpravu konečného výsledku.

Body: Johnson 24, Whitfield 20, Kubálek 14, Ides 12, Grepl 8, Vorlíček 5, Novotný 4, Votroubek 4, Panáček 2, Špička 2, - Roberts 18, Prach 16, Garrett 12, Sitař 10, Soukup 7, Míčka 4, Houser 3, střelba 3b.: 17/5:24/5; střelba 2b.: 47/28:39/21; TH: 32/24:17/13; doskoky: 34:27; chyby: 21:26; 5 chyb: 32. Ides - 34. Houser; rozhodčí: Bruna a Vrážel; 500 diváků; nejlepší hráč: Johnson, čtvrtiny 30:19, 23:13, 23:21, 19:17

První kolo čtvrtfinále play-off nepřineslo žádné překvapení. Ve všech čtyřech duelech vyhrály týmy, které zaujaly první čtyři místa po nadstavbě. Nymburský zápas skončil největším bodovým rozdílem i s nejmenším počtem vstřelených bodů soupeře. I to zvýrazňuje kvalitu nymburské kolektivní obrany a není divu, že defenzívě patřila i první slova trenéra Růžičky: „Dnes hráči přesvědčili mě i sami sebe, že když chtějí, umí bránit. I když si Děčínští střelecké pozice vypracovali, byli pod takovým tlakem, že stříleli rychleji než jsou zvyklí a tím pádem nebyla jejich úspěšnost tak vysoká jako v minulých zápasech.“ Chléb zápasu se lámal už v jeho první části. Trenér hostů Zdeněk Hummel věděl, že chce-li pomýšlet na úspěch, musí s být s Nymburkem neustále v kontaktu: „To jsme plnili jen zpočátku, pak jsme začali vyrábět velké chyby v obraně a ve druhé čtvrtině se k tomu přidala i střelecká neschopnost. S takovým týmem, když se prohrává o 20 a více bodů, je šance na zvrat velice malá.“  Nymburský kouč však neponechával nic náhodě a celý zápas důraznými slovy častoval své svěřence, pokud neplnili úkoly stoprocentně. Především chyby v obraně mu zvyšovaly hladinu adrenalinu v krvi: „I když družstvo má zápas pod kontrolou a vede třeba o třicet, musí plnit obranné úkoly, jakoby kdyby byl stav nerozhodný. Hráči si musí uvědomit, že si nepřišli na palubovku zastřílet. To už bych tam mohl nastoupit i já a střílet.“

Vzhledem k tomu, že na palubovku nastoupili Američané po dvou v každém dresu, je nasnadě jejich porovnání. Srovnání tentokrát vyznělo jednoznačně pro Whitfielda s Johnsonem. Zvlášť nymburský podkošový hráč odehrál jeden ze svých nejlepších zápasů. „Mile mě překvapil Johnson, který dnes tolik nerval do koše, ale čekal na výhodnou příležitost, dokázal i přihrát. Jsem rád, že si uvědomil, jak by měl hrát. Týmu to rozhodně prospělo.“, řekl na jeho adresu Růžička. To jeho protějšek odpověděl stroze: „Výkonem Garretta jsem zklamán.“, přesto odehrál tento hráč skoro 35 minut zápasu.

Jiný pohled na bodový rozdíl měli hráči obou týmů. Zatímco Lukáš Houser říká: „V play-off je v celku jedno, zda prohrajeme o bod či třicet“, David Špička spatřuje i psychologický aspekt nedělního vítězství: „Jsem rád,že jsme v tak důležitém zápase vyhráli a prodloužili sérii domácí neporazitelnosti. Myslím, že jsme soupeři jednoznačně ukázali, že to s postupem myslíme vážně! Potvrdit to můžeme už ve středu v Děčíně.“  Tentokrát bude na tahu Děčín. „My příští zápas musíme vyhrát. Kdybychom jeli do Nymburka s mankem dvou zápasů, bylo by to velice špatné“, varuje L.Houser.

Ještě jedna změna domácí fanoušky překvapila. Jejich miláčci změnili barvu vlasů. Za všechny to vysvětluje David Špička, majitel asi nejvýraznější proměny své hlavy: „Play-off je jiné, tak jsme zvolili i jiné účesy. Podle původních plánů to měla být stříbrná, ale nakonec vyhrála červená.“