A tým | Mattoni NBL - 16.04.2003

BK Děčín BK DěčínDomácí
80
73

Komplex z děčínské palubovky, kde Nymburk vyhrál naposledy před 14 měsíci, pokračoval i ve druhém kole čtvrtfinále play-off.

Ani napotřetí v letošní sezoně nedokázal Nymburk na palubovce Severočechů vyhrát. „Už tomu basketu přestávám rozumět“, kroutil hlavou nad výkonem hráčů ECM jejich vedoucí Vratislav Šístek. Stejně tak jako fandové Nymburka, kteří je do Děčína doprovázeli, nemůže pochopit, jak je možné, že ve dvou zápasech dokáží Nymburáci svého soupeře doma roznést na kopytech (122:84 a 95:70) a na jejich palubovce těsně prohrají. Zdá se, že divácká podpora dokáže své. Více než osm set hrdel dotlačilo své miláčky na konci třetí a na začátku čtvrté čtvrtiny k otočení skóre. V polovině osmadvacáté minuty prohrávali domácí o 5 bodů 48:53. Pak ale přišlo pět černých minut hostujícího celku, kdy se k sedmi nepodařeným střelám přidaly tři ztráty míče. Vzhledem k tomu, že Energetici se zmýlili jen jednou, a to ještě tuto nepodařenou střelu doskočili, obrátili vývoj skóre ve svůj prospěch. Stav utkání v polovině 33.minuty byl 64:53 pro Děčín a to jednoduchým odečtením dává hrozivý propadák 16:0. Plnou polovinu bodů zařídil Míčka, který nastoupil před osudnou pětiminutovkou na plac a první dva kontakty s míčem proměnil v pět bodů. „Nikdo asi nevěřil, že hráč, který nastoupí z lavičky může být nebezpečný“, vzpomíná Šístek na tohoto slovenského rozehrávače.

Hosté ještě zmobilizovali síly. Osmi body v řadě smazávali náskok Děčína a ještě minutu před koncem prohrávali pouze o koš. Poslední krok však nedokázali udělat. Zradily je dvě ztráty míče. Domácí nabídnutou šanci nepustili a dovedli zápas do vítězného konce.

Poslední čtvrtina však byla jen pověstnou špičkou ledovce. Bodově se sice rozhodovalo na přelomu předposlední a poslední čtvrtiny, ale výkon Nymburka v útoku byl matný již od začátku. Středočeši se museli především vyrovnat s absencí Maurice Whitfielda, kterého zraněný kotník do zápasu nepustil. Jirka Vorlíček ho však nedokázal zastoupit. Za téměř pětadvacet minut si připsal pouhé dvě asistence a to je na středního rozehrávače, který by měl být motorem týmu, velice málo. Snad mu svazovala ruce velká odpovědnost z pozice prvního rozehrávače. Na druhou stranu jej nemuselo tížit, že ho po chybě pošle trenér z palubovky na střídačku. „Hra bez Maurice byla chaotická“, stručně kritizoval Šístek. Kromě chaosu vládl v ofenzívě i stereotyp. Nymburští hráči při útoku přešli půlící čáru a už se rozhlíželi, kde běhá Johnson. Pak na něj často směřovali přihrávku, jakoby se chtěli zbavit odpovědnosti vymyslet něco, čím by soupeře přelstili. Ashante, i když je výborný hráč, je tak jako většina Američanů více individualistický, a tak už míč z ruky tolik nepůjčil. Pochopitelně děčínští hráči vše brzy prokoukli a na nebezpečné křídlo se v obraně soustředili ve dvojici či trojici. I to byla jedna z příčin jeho osmi ztrát míče. Přesto dokázal Ashante zatížit konto soupeře 35 body.

Jediný, kdo se Johnsonovi ve střelbě přiblížil, byl kapitán Jirka Novotný. Dokázal nastřílet 14 bodů (10 za druhý poločas) a hlavně doskočit 13 míčů!, nejvíce ze všech hráčů na palubovce. Johnson a Novotný si připsali dohromady 49 bodů. Zbývajících čtyřiadvacet si rozdělilo téměř rovným dílem sedm nymburských hráčů, zatímco v děčínském dresu byli čtyři s dvouciferným počtem vstřelených bodů.

Ani nymburští pivoti nebyli pro soupeře žádným nebezpečím. Ides dal jediné dva body na začátku třetí minuty a k jednomu bloku přidal dva doskoky. Votroubek se zpod koše o střelbu nepokusil ani jednou a doskočil pouze jeden míč.

Podtrženo, sečteno – kolektivní výkon Děčína, podpořený nadprůměrnou dvoubodovou střelbou (70% úspěšnost), slavil opět úspěch. Nymburským hráčům se nedala upřít snaha v obraně. Dokázali domácí vcelku dobře pokrýt, ale ti dokázali využít střelecky jen trochu výhodnou pozici ke skórování. Nymburk tentokrát propadl v útoku a to nakonec rozhodlo. Nic není pochopitelně ztraceno, série bojů o semifinále pokračuje v neděli v Nymburce. Celý tým věří, že hosté dostanou od nymburských hráčů předčasnou pomlázku a že středečním zápasem bude série ukončena. „Svůj díl na misku vah zápasu, rozhodně ne zanedbatelný, mohou přidat i naši fanoušci. Proto se těšíme, že náš dóm bude plný a že jejich hlasivky nám opět pomohou k našemu vítězství!“, věří Vratislav Šístek. Ještě jedna poznámka na úplný závěr : Kvalita diváckého zázemí se pozná především v době, kdy se týmu nedaří podle jeho představ.

Body: Roberts 23, Sitař 15, Prach 11, Garrett 10, Míčka 8, Wiedner 7, Soukup 3, Houser 3 - Johnson 35, Novotný 14, Panáček 5, Řeřábek 4, Vorlíček 4, Kubálek 3, Grepl 3, Votroubek 3, Ides 2,; střelba 3b.: 26/7:19/7; střelba 2b.: 36/25:47/21; TH: 15/9:12/10; doskoky: 25:39; chyby: 17:20; rozhodčí: Volejník a Hartig; nejlepší hráč: Roberts, čtvrtiny: 18:21, 18:17, 21:15, 23:20